Ana sayfa Deneyimler

Bled Gölü: Alplerin Görünmeyen Yüzü

2
PAYLAŞ

Yeşili ve mavisiyle Avrupa’nın cenneti olarak bilinen Slovenya’nın  aslında kendi içinde sakladığı insana huzur veren, yeşiliyle mavisine bakıp, doğaya karşı minnet duyduğunuz bizi bulutların üstünde hissettiren bir cennet adeta, Bled gölü ve çevresi. Huzurun size geldiği bu yolculuk aslında daha Lübyana’ya girince size göz kırparak belli ediyor kendini ve sizi daha varmadan bile sizi başka diyarlara alıp götürüyor. Alp’lerin Gizli Yüzü kasabanın içine girmeye başladığınızda sokakların sonunda beliren gölün üzerindeki o mavi tonlarını görünce sizi yolun sonunda nelerin beklediğini tahmin edebiliyorsunuz. Bled Gölü ve çevresi Slovenya’nın en turistik yerlerinden bir tanesi. Hem romantik zamanlarını burada geçirmek isteyen çiftlerin hem de doğa ve tırmanış sevenlerin ortak noktası burası.Çocuklu ailelerin ise çocuklarıyla bisiklet sürmek için hafta sonu kaçış noktalarından biri.
Lübyana şehrinden  yaklaşık 54 km uzaklıktadır.Trafik yoksa 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Bled Manzarası
Bled Gölü

Eyobus olarak göle vardığımızda biz hemen gölün çevresinde kendimizi yeşilliklere atıyoruz. Siz Bled Gölü’ne vardığınızda önce Bled Kalesine doğa yürüyüşü ve hafif bir tırmanışla gidebilirsiniz. Kale oldukça yüksek bir tepede, tabi bunun ödülünü yukarıdan manzarayı gördükten sonra fazlasıyla alıyorsunuz. Gezmek isterseniz bir müze var.

Tepeden güneş açısını doğru yakalayabilirseniz yıllarca dönüp dönüp bakabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bled Gölü
Bled gölü kilisesi

Daha sonra göl kenarına inip Göl çevresinden patika yollardan Alp Dağlarının eteklerine yürüyebilir, gölün etrafını saran 5 km olan yürüyüş yoluna devam ederek göl çevresinde doğayla iç içe bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Göl içerisinde bir çok paddle board, kano ve sandal görebilirsiniz. Dilerseniz kiralayarak sizde bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bled Gölü içinde bulunan bütün araçlar benzin yada benzeri bir motor bulundurmazlar. Gölün ekolojik dengesini korumak adına yapılan bir uygulamaymış. Gölün ortasındaki kiliseye gitmek için kas gücünüz biraz önemli,tabi dilerseniz kas gücü konusunda birini yanınıza alarak da bu sorunu çözebilirsiniz. Kilise olarak kullanılan bir bina bulunduran Bled Adası bence gölün en seyirlik yeri olduğu gibi, aynı zamanda da en zevkli yerlerinden biri.

 

Bled gölü iskelesi
Bled gölü iskelesi

 

Bled Gölündeki İlginç Gelenek

Adada kültürel bir gelenek var. Yeni evlenen çiftlerde eğer erkek,eşini kucağında kilisenin 99 basamağını çıkarırsa ömürlerinin sonuna kadar mutlu olacaklarına inanıyorlar. Bu efsane tabi ki  renkli görüntülere tanıklık etmemizi sağlıyor. Çift katılımcılarımız alkışlara boyun eğerek hemen bunu denemeye koyuluyorlar ve başarı oranımız yüksek.

Bizde kas gücüne güvenenleri kayıklara dağıtarak 7-8 kayıkla birlikte adeta Eyobus çıkartması yaptık adaya. Gölün mavi tonları, küreklerden çıkan o sesin rüzgarla birleşmesi, hafif esen rüzgarla sıçrayan suların serinliği bizi bizden aldı doğrusu. Kayıklarımızı küçük iskeleye bağladıktan sonra kiliseye tırmanan merdivenlerden yürüyerek,Kiliseden gelen çan sesleri eşliğinde yukarı doğru tırmandık. Bizler Eyobus ekibiyle Kahvelerimizi içtikten ve yerel kurabiyelerin tadına baktıktan sonra yanımızda bol bol fotoğraflarla dönüşe geçiyoruz.

Bled gölü ve huzur
Bled gölü ve huzur

Bled Gölü her şeyiyle sizi kucaklıyor. Deneme fırsatı bulduğunuz bu yolculuk hayatınızın en önemli anıları olarak bir köşeye çekilse de bıraktığı güzel izler sayesinde kendini sıkça hatırlatmaktan geri kalmıyor. Size geride bıraktığı tek şey ise:

“Bir gün tekrar buraya geleceğim.”

2 YORUMLAR

  1. Son 1 ay içinde gezeceğimiz yerler ile ilgili verdiğiniz bilgiler bu yaz çıkacağımız yolculukta bize çok yardımcı olacak… Emeğinize sağlık Faruk Hocam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here