Ana sayfa Deneyimler

Alp’lerin Güneşli Yüzü: Bled Gölü

2
PAYLAŞ

Avrupa’nın yeşil cenneti olarak bilinen Slovenya’nın da aslında kendi içinde sakladığı insana huzur veren ,yeşiliyle mavisine bakıp, doğaya minnet duyduğunuz bir cennet, Bled gölü ve çevresi. Huzuru bulduğunuz bu yolculuk aslında daha Lübyana’ya girince belli ediyor kendini ve sizi daha varmadan bile başka diyarlara götürüyor. Alp’lerin Güneşli Yüzü diye tanımlanan kasabanın içine girmeye başladığınızda sokakların sonunda beliren gölün o mavi tonunu görünce yolun sonunda nelerin beklediğini tahmin edebiliyorsunuz. Bled gölü ve çevresi Slovenya’ nın en turistik yerlerinden bir tanesi. Hem romantik zamanlarını burada geçirmek isteyen çiftlerin hem de doğa ve hiking sevenlerin ortak noktası burası.

bled1
Bled Gölü

Eyobus olarak göle vardığımızda biz hemen gölün çevresinde kendimizi yeşilliklere attık. Siz Bled Gölü’ne vardığınızda önce Bled Kalesi’ni gezebilirsiniz. Kale oldukça yüksekte, yürüyerek zorlu bir dağ yolundan sonra Kaleye varabilirsiniz. Gezmek isterseniz bir-iki müze var. Bled Gölü’ne tepeden hakim olması sebebiyle ve güneş de sizden yanaysa güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

bled2
Bled gölü kilisesi

Daha sonra göl kenarına inip Göl çevresinden patika yollarla alp dağlarının eteklerine yürüyebilir, gölün etrafını saran 5 km lik yürüyüş yola devam ederek göl çevresinde huzurlu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Göl içerisinde bir çok kano ve sandal görebilirsiniz. Bled gölü içinde bulunan bütün araçlar motorsuzdur. Gölün eko sistemini korumak adına yapılan bir uygulamaymış, biz de takdir ettik tabi ki. Bu yüzden eğer gölde gezmek ve gölün ortasındaki kiliseye gitmek isterseniz kas gücü iyi olan biriyle gitmeniz de fayda var☺. Kilise olarak kullanılan bir bina bulunduran Bled Adası bence gölün en seyirlik yeri olduğu gibi, aynı zamanda da en zevkli aktivitesi. Tur tekneleriyle göl turu satın alarak adayı gezebilirsiniz. Ya da bizim gibi tüm Eyobus ekibi ile beraber daha nostaljik bir şekilde, kiralayacağınız kayıkla da adaya gitmek mümkün. 15-20 dakika kadar bir süre kürek çektiğinizde adaya varıyorsunuz. Bizler de 7-8 kayıkla tüm Eyobus ekibi olarak kas gücü iyi olanlarla beraber,adaya çıkartma yaptık. ☺

bled3
Gölün ortasındaki adadayız

Gölün cezbedici rengi, küreklerden çıkan suyun yarattığı o serinlik, hafif esen rüzgar bizi bizden aldı doğrusu. Üstelik göle yüzmeye gelenlere özenilmeyecek gibi değildi. Kayıklarımızı küçük iskeleye bağladıktan sonra kiliseye tırmanan merdivenlerden yürüyerek,Kiliseden gelen çan sesleri eşliğinde yukarı doğru tırmandık. İnanışa göre kilisenin tüm merdivenlerini dilek tutarak yürüyerek çıktığınızda dileğiniz gerçekleşiyormuş. Lübyana’da yeni evlenen çiftler buraya gelerek merdivenleri tek tek tırmanıp yolun sonunda mutluluğu bulacaklarına inanıyorlarmış. Ayrıca merdivenleri tırmandıktan sonra kilisenin olduğu yerde sizi tatlı bir sürpriz karşılıyor. Etrafı bu harika manzarayla süslü küçük bir cafe de oturmak tüm yorgunluğunuzu alıyor. Bizler Eyobus ekibiyle Kahvelerimizi içtikten ve yerel kurabiyelerinizi yedikten sonra yanımızda bol bol fotoğraflarla dönüşe geçiyoruz.

bled4
Bled gölü ve huzur

Bled gölü her şeyiyle sizi bağrına basıyor ve doğanın bize ne kadar güzel şeyler sunabileceğini iliklerimize kadar hissettiriyor. Burası aynı zamanda bisiklet tutkunları için de harika parkurlar barındırıyor. Bisiklet kiralayıp,bisikletinize binip göl çevresinde turlarken biraz mola verip kendinizi Bled gölünün eşsiz sularına bırakabilir,balıklarla yüzmenin tadına varabilirsiniz. Her şeyiyle yeşil bir cenneti hissettiren Bled gölü 2016 yılında ilk defa Eyobus programına dahil edilmiş ve en önemli varış noktalarından biri olmuş durumda. 2016 son dakika istek üzerine gidilen Bled gölünün bu etkileyici doğasını görmemezlikten gelemeyen ve 3 yıldır programa dahil eden Eyobus ekibine teşekkür edip 2019 programlarında sizleri çok güzel ve enerji dolu bir rotanın beklediğini söyleyebiliriz.

Faruk Dağ

2 YORUMLAR

  1. Son 1 ay içinde gezeceğimiz yerler ile ilgili verdiğiniz bilgiler bu yaz çıkacağımız yolculukta bize çok yardımcı olacak… Emeğinize sağlık Faruk Hocam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here