Ana sayfa Avrupa

Amsterdam Gezi Rehberi: Finansın Merkezi

0
PAYLAŞ

Amsterdam Gezi Rehberi yazısına başlamadan önce size ilginç bir bilgi verelim: Şehirdeki bisiklet sayısı insan sayısının 3 katı kadar. Bu dönüşüm öyle çok eski tarihlere dayanmıyor yakın bir geçmişte, yaklaşık 50 yıl önce böyle bir dönüşüme imza attılar. Şuan ise elektrikli araç teşvikleri ile örnek bir tutum sergiliyorlar.

Amsterdam Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği destinasyonlardan biri olan Amsterdam büyük bir kesim tarafından ağır eleştirilerin odağında bulunan Red Light bölgesiyle, kanallarıyla, tarihi mimarisiyle, esrar tüketiminin yasal olmasıyla ve resim sanatında yeni bir çığır açan Van Gogh ile biliniyor. Gece hayatı ve eğlence mekanlarıyla da farklı bir üne sahip şehir yıllık yaklaşık 5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Amsterdam-gezi-rehberi
Amsterdam

Esrar kullanımı konusunda Amsterdam’ın mahallenin günah keçisi ilan edilmiş durumda olduğunu söyleyebilirim. Avrupa’nın pek çok yerinde kullanımının olduğu ve yasal olarak satılabilen bu ürünün tüm günahı Amsterdam’ın üzerine yıkılmış durumda.

Eyobus: Amsterdam Şehir Turu – Hollanda

Amsterdam ismini Amstel nehrinin üzerine kurulan kentin çevresinde yayılıp büyüdüğü su bendinden almaktadır. 12. yüzyılda yaşanan sel felaketleri sonrası bir köprüyle beraber inşa edilen yapı “Amstelredamme” ismini bu küçük balıkçı kasabasına veriyor. Zamanla yaşanan değişimler sonrasında da kent günümüzdeki Amsterdam ismini alıyor.

Din

Amsterdam’da 2000 yılında yapılan bir anket sonucu nüfusun %60’ının hiçbir dini inanışa bağlı olmadıklarını gösteriyor. Bunun yanı sıra şehirde göçmen olarak yaşan Müslümanlar da nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor. Ancak krallığın sembolik de olsa varlığını sürdürdüğü bu ülkede Hristiyanlığın bu denli güç kaybetmesi oldukça ilginç bir durum. Kent Protestan mezhebi için de kutsal bir öneme sahip, günümüzde de her yıl belirli sayıda Protestan’ın hac faaliyetlerini yerine getirmek için Amsterdam’ı ziyaret ettiği biliniyor.

Dünya Mirası

Dünyaca ünlü kanalları ile beraber kentin çevresinde bir çember oluşturacak şekilde kurulmuş olan ve Hollandaca “Amsterdam’ın Defans Hattı” anlamına gelen “Stelling van Amsterdam” da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 1880 yılında başlayan inşaat 1920 yılında sona ermiş. Hava araçları teknolojisindeki gelişmeler sonucu bu savunma sistemi açığa çıkmış ve hiçbir savaşta aktif olarak kullanılamamıştır. Günümüzde bu yapılar ziyaretçi kabul etmektedir.

Finans Merkezi

Hollanda’nın finans merkezi olan Amsterdam uluslararası arenada da başat kentlerden biri. Pek çok büyük yerel şirketlerin merkezlerinin bulunduğu şehir Uber, Netflix ve Tesla gibi dev uluslararası şirketlerin Avrupa merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Öte yandan Amsterdam Limanı Avrupa’nın hinterlandı en geniş beşinci limanı konumunda bulunurken, Schiphol Havaalanı ise Avrupa’nın en işlek üçüncü havalimanı konumunda.

İkili Başkent Sistemi

Hollanda Krallığı’nın başkentinin Amsterdam olduğunu biliyoruz ancak ülkenin idari binalarını ve elçilikleri şehirde görmeniz mümkün değil. Çünkü ülkenin idari başkenti daha güneyde bulunan Lahey’dir; parlamento binası, ulusal mahkeme gibi devlet binaları bu şehirde bulunmaktadır. Uzun yıllar başkent olan ve “The Hague” olarak da bilinen Lahey sadece yerel bir öneme sahip değil. Kent 100’ü aşkın uluslararası kuruluşun ofislerini ağırlıyor ve bu özelliğiyle Birleşmiş Milletler için oldukça önemli bir merkez olma özelliği taşıyor. Dahası, Lahey günümüzde uluslararası barış ve adaleti temsil eden bir merkez. Öte yandan Amsterdam Hollanda Krallığı’nın ekonomisi için amiral gemisi olma özelliği taşıyor.

Geçmişte balıkçı kasabası olan Amsterdam’ın 14-15. yüzyıllar arası yaşadığı altın çağ kenti Avrupa’nın önemli ekonomik merkezleri arasına katılıyor. 1814 yılında başkent ilan edilen Amsterdam günümüzde de pek çok uluslararası firmanın Avrupa’daki merkez ofislerinin bulundurmasıyla yalnızca ülke çapında değil uluslararası çapta önemli bir merkez olduğunu kanıtlıyor. Bu sebeple Krallığın kullandığı ikili başkent sisteminin oldukça doğru bir tercih olduğunu söylemek mümkün oluyor.

Amsterdam Gezi Rehberi: Venedik Yakıştırması

UNESCO Dünya Mirası ilan edilen sayısız kanalıyla akıllara hemen Venedik’e getiren başkente insanlar “Kuzeydeki Venedik” yakıştırmasını uygun bulmuşlar. İki şehir de sonradan edindiği kanallar ile otoritelerin dikkatini çekerken, iki şehir arasında doğrudan bağ kurma isteklerinden geri kalmıyorlar.  Hollandalılar kanalları öncelikli olarak ticari faaliyetler ve deniz ulaşımı için inşa ederken İtalyanlar kuzeyde bulunan barbar kabilelerin tehditleri sonucu inşa edilmeye başlanmış.

Amsterdam Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

Bir balıkçı köyü olarak 11. yüzyılda kurulan kent 14-15. Yüzyıllar arasında altın çağını yaşamış ve bu dönemde kolonileşme faaliyetlerinin yürütüldüğü en önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Güney Doğu Asya ülkelerinin sömürüsü sayesinde ortaya çıkan zenginlik Amsterdam’ın finansal açıdan günümüzde sahip olduğu önemin temel taşlarını oluşturmuştur. 18. yüzyılın sonlarında Fransızlar tarafından işgal edilen kent büyük bir ekonomik buhrana şahit olmuştur.

Eyobus: Amsterdam- Central Station

1813 yılında son bulan Fransız işgalinden sonra ikinci altın çağını yaşayan Amsterdam Birinci Dünya Savaşı sonrasında bir kez daha ekonomik darboğazın etkisinde kalmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda da Almanlar tarafından işgal edilen kentteki yüz bini aşkın Yahudi’nin sürgün edilmesi Amsterdam’ın “elmas ticaretinin kalbi” unvanını kaybetmesine yol açacaktır.

amsterdam
Amsterdam

Amsterdam Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın en güzel ve en ünlü parkı Vondelpark’a oldukça yakın konumda bulunan Van Gogh müzesi Amsterdam’da görülmesi gereken noktaların arasında başı çekiyor. Müzede dünyaca ünlü ressamın eserleri kronolojik olarak sergilenmekte. Bu sayede düşünsel hayatındaki ve yaşamındaki dramatik değişimlerin tuvale nasıl döküldüğünü çıplak gözlerle tecrübe etme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Anne Frank Evi

Toplama kamplarına götürülen yüz bin Hollandalı Yahudilerden biri olan Anne Frank iki yılı aşkın süre ailesiyle birlikte saklandığı evde yazdığı anı defteriyle ünlü. Savaş sonrasında anı defteri kitap olarak da basılmış ve ünü kıtaları aşmıştır. Amsterdam’da mutlaka görmeniz yerler arasında olan Anne Frank Evi savaşın ve ırkçılığın ne denli korkunç bir şey olduğunu gözler önüne seriyor.

Vondelpark

Berlin’in Tiergarten’ı, New York’un Central Park’ı ve Barselona’nın Park Güell’i varsa Amsterdam’ın da Vondelpark’ı var. Yıllık milyonlarca turisti ağırlayan bu park Amsterdam seyahatinizde yorgunluğunuzu atabileceğiniz en uygun adres. 

Heineken Deneyimi (Heineken Experience)

Heineken Experience, ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı internaktif bir müze. Müzenin en önemli özelliklerinden biri içerideki sunumların sürekli güncelleyerek her yıl gitseniz bile size farklı şeyler sunabilmesidir. Müzenin binası, 1864-1988 yılları arasında Heineken’in genel merkezi olarak kullanıldıktan sonra bir müzeye dönüştürülerek, sanal gerçeklik turları, reklam kampanyaları, bira yapımı aşamalarını içine alan hem bir müze, hem deneyim, hem store hemde bar olma özelliğiyle avrupanın en iddialı müzelerinden biri.

Eyobus: Heineken Deneyimi

Madame Tussauds Amsterdam

Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam ayağı olan müze, kent merkezindeki Peek & Cloppenburg Binası içinde hizmete sunulmuş. Bu konuda koordinatörler ile bir görüşün danışın 🙂 İlk olarak Londra’da açılıp zamanla tüm dünyaya yayılan bir müze zinciri olan Marie Tussaud’da, kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Özellikle Amsterdam ayağı dünyada ses getiren 5 merkezinden biri.

Amsterdam Gezi Rehberi Yemek Durağı: Patates Kızartması

Amsterdam’da frites olarak bilinen patates kızartması, kalın doğranmış patateslerin dışının çıtır çıtır kızartılması ile içi lezzetli bir dolgunluğa sahip oluyor. İçi şekerli gibi yumuşacık ve ağızda dağılıyor. Yanında sunulan mayonez çeşitleriyle enfes olan frites, hemen her köşe başındaki patates büfelerinde günün her saati Hollanda stili ile damak tadınızı mutlu edecek bir atıştırmalık.
Not: En Ünlü olanı, mannekenpis; “http://www.mannekenpis.nl/”

mannekenpis
mannekenpis

Amsterdam Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Patates kızartmalı öğle yemeği atıştırma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here