Ana sayfa Avrupa Hollanda

Amsterdam’da Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey

0
PAYLAŞ

Amsterdam her anlamda eşsiz ve etkileyici bir şehir. Çok fazla ziyaretçisi olmasına rağmen otantikliğini koruyan bu şehrin tadını almak için bir kafede oturmanız ya da kanallarında gezmeniz bile yeter. Kültürel olarak çok güçlü bir şehir olan Amsterdam yapılacak şeyler bakımından da oldukça zengin. Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum, Heineken deneyimi, Kanal gezisi derken bu listenin sonunu getirmek bir hayli zor. Hollanda‘ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bu şehirde, zamanınızı muhteşem anılarla dolduracak sayısız şey sizi bekliyor. İşte onlardan bazıları.

Amsterdam’da Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey

1. Amsterdam kanal turu

Amsterdam-Kanal-Turu

Tarihi şehir merkezi kanallarla çevrili ve sadece bu yüzden bile özgürlüğü ve huzuru bolca hissedebiliyorsunuz. Bu kanalların etrafında yürüyebilir, bir bota atlayıp gezebilir ya da kendiniz bir bot kiralayabilirsiniz. Kuzeyin Venedik’ini gezmenin bir diğer yolu da bisiklet kiralamak. Tercihinizi yapın ve bu harika şehrin tadını çıkarın.

2. Rijksmuseum’u ziyaret edin

Rijksmuseum-Ziyaret-Edin

Rijksmuseum, Hollanda’daki en büyük ve en etkileyici müze. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi alan bu müze, 10 yıllık bir bakım sürecinin ardından 2013 baharında yeniden ziyarete açıldı. İçerisinde 17. yüzyıla ait altın çağ başyapıtları yer alan Rijksmuseum’da Rembrandt’ın “The Night Watch”, Vermeer’in “The Milkmaid” ve “Woman reading a letter”, “The Windmill at Wijk bij Duurstede” gibi dünyaca ünlü büyük eserlerini görebilirsiniz.

3. Bisiklet kiralayın ve her yere gidin

Amsterdam-Bisiklet

Son zamanlarda biraz tembelleştiğinizi hissediyorsanız, Amsterdam sizi canlandırabilir çünkü şehrin her yerinde binlerce bisikletli insan var. Kiralık bisiklet bulmak ise tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Size en yakın olan bisikletçiye gidin, bisikletinizi alın ve pedallamaya başlayın.

4. Biranızı alın ve oturup insanları seyredin

Amsterdam-Bira

Eğer bira seviyorsanız, Amsterdam sizin için büyüleyici bir şehir olabilir çünkü etrafta bira içebileceğiniz yüzlerce yer var, içinize sinen bir tanesine oturun. Yüzünüzü sokağa doğru dönün ve soğuk biranızı yudumlarken şehirde akıp giden yaşamı seyre dalın.

5. “I am Amsterdam” yazısının yanında fotoğraf çektirin

i-amsterdam-museumplein

Rijksmuseum’un hemen yanında bulunan I am Amsterdam yazılı devasa harfler, din, dil veya ırk ayırımı yapmaksızın bu şehrin insanı olduğunuzu sembolize ediyor. Burada fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın ama bu fotoğrafı çektirmek için yüzlerce kişiyle mücadele etmeniz gerektiğini de unutmayın.

6. Red Light District’e Gidin

Red-Light-Amsterdam

Red Light District hakkında duyduklarınız biraz abartılı olabilir ama büyük bölümünün doğru olduğuna emin olabilirsiniz. Evet, vitrinlerdeki kadınlar insanları cezbederek içeriye davet ediyor. Ve evet, içeri girince tahmin ettiğiniz şeyler oluyor. Sizi günaha davet eden bu bölgeye uğradığınızda yapmamanız gereken tek şey ise fotoğraf çekmek.

7. Coffeeshopları deneyimleyin

Coffeshop-Amsterdam

Coffeeshop denildiğinde aklınıza Starbucks tarzı mekanlar geliyorsa içeriğin bundan daha farklı olduğunu bilmenizde yarar var. Zira bahsettiğimiz şey kahveden çok marihuana gibi hafif uyuşturucuların kullanıldığı mekanlar. Amsterdam’da 1970’lerden beri bu tarz uyuşturucuların kullanımı serbest olduğu için şehirde 200’e yakın coffeeshop var.

8. Waffle yiyin

Waffle-Amsterdam

Sokaklarda dolaşırken çok tatlı bir koku mu aldınız? Evet, bu kokular Waffle’a ait ve mutlaka yemeniz gerekiyor. Amsterdam’da çok popüler olan Waffle’ın çok fazla çeşitleri bulunuyor. O kadar çok fazla çeşit var ki burada anlatmakla bitecek gibi değil, kendi zevkinize ve keyfinize göre bir tane seçip afiyetle yiyebilirsiniz.

9. Vondelpark’da dinlenin

Vondelpark-Amsterdam

Yürümekten ya da pedal çevirmekten yorulduysanız Amsterdam’ın en büyük parkında biraz mola verebilirsiniz. Yılda 10 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Vondelpark‘a gittiğinizde çimlerin üzerine uzanıp, temiz hava ve çevrenizden yükselen kahkaha seslerinin eşliğinde soluklanabilirsiniz.

10. Amsterdam Brown Cafe’ye uğrayın

Amsterdam-Brown-Cafe

Karnınız acıktıysa ya da sıcak bir kahve yudumlamak istiyorsanız Amsterdam Brown Cafe‘ye uğramalısınız. İlk başta çok kalabalık ve eski gibi görünebilir ancak atmosferin güzelliği ve insanların sıcakkanlı yaklaşımı bunları görmezden gelmenizi sağlayabilir. Gerçek bir Amsterdamlı gibi hissetmek istiyorsanız bu mekana mutlaka gidin.

Özgürlüğün ve huzurun şehri Amsterdam’a gittiğinizde, yapılacaklar listeniz bir hayli uzun olacak ama bu listedekiler keyfinizi bir adım öteye taşıma garantisi veriyor. Haydi bir an önce yola çıkın ve bu harika şehrin büyüsünü hissedin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here