Ana sayfa Avrupa Hollanda

Amsterdam’da Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

0
PAYLAŞ

Amsterdam, romantik ve bohem hayat tarzının yanı sıra renkli ve modern günlük yaşamıyla Hollanda’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen, en yaşanılası kenti. Küçük bir kasaba olarak kurulduğu 13. yüzyıldan bu yana gelişen şehir, kenti saran su kanalları, kiremit tonlardaki binaları, siyah çatıları ve bisiklet yollarıyla bambaşka bir dünyadaymış hissini yaşatıyor.

Dünya mutfaklarından pek çok lezzet barındıran Amsterdam, farklı damak tatlarına hitap etmeyi iyi bilen bir şehir. Biraları ile dünyaca ünlü olan Hollanda’nın bu güzel kentindeki bira tadım evlerini (Proeflokaal) ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Amsterdam’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken özel lezzetler arasında Hollanda’nın özel peynir çeşitleri, Flemenk peynirleri, tostis, broodjes, uitmijter, pancake çeşitleri, stroopwafels, oliebollen ve limburgse vlaai yer alıyor.

Amsterdam’da Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

Amsterdam’ın en eşsiz lezzetleri Hollanda peynirleri. Daha çok junk food tarzında, sosis, patates kızartması gibi lezzetleri barındıran kentin, enfes abur cuburları da çok ünlü. Diğer yandan kent, tam bir dünya mutfağı cenneti. Hem Hollanda hem de başta İtalyan, Fransız, Çin ve Arjantin olmak üzere dünya mutfaklarından sayısız örneği kentte deneyebilirsiniz. Amsterdam’ın geleneksel yemeklerini deneyebileceğiniz gibi sömürgeci bir geçmişe sahip ve çok uluslu olan bu şehirde uluslararası yemekleri de tadabilirsiniz. Bunlar arasında en başarılısı Endonezya mutfağı.

1. Patates Kızartması

Amsterdam-Patates

Amsterdam’da ‘frites’ olarak bilinen patates kızartması, kalın doğranmış patateslerin dışının çıtır çıtır kızartılması ile içi lezzetli bir dolgunluğa sahip oluyor. Yanında sunulan mayonez çeşitleriyle enfes olan frites, hemen her köşe başındaki patates büfelerinde günün her saati Hollanda stili ile sunuluyor.

2. Hollanda Peynirleri

Amsterdam-Ne-Yenir

Amsterdam’a kadar gelmişken Hollanda’nın ünlü peynirlerini tatmadan dönmek de olmaz. Eski ve yeni peynir diye iki kategoride sınıflandırılan Hollanda peynirlerinin başında gelen Gouda, Edam, Leerdammer, leyden, Limburger, Maaslander, Maasdam, Mimolette, Parrano, Roomano, Prima Donna ve Vlaskaas’yı şehrin merkezindeki özel peynir dükkânlarından alabilirsiniz.

3. Karamel Dolgulu Waffle

Karamel-Waffle

Amsterdam’da kesinlikle tadına bakmanız gereken lezzetlerin biri de şüphesiz ki waffle. Özellikle kalabalık caddelerde neredeyse her köşede birbirinden leziz waffle yapan tezgâhları bulabildiğiniz gibi, hemen tüm süpermarketlerde de paketli halde satılıyor. Ayrıca mikrodalgada ya da evde bulunan tavada hafif ısıtarak isteğe bağlı üzerine farklı soslar ve meyveler ekleyerek de tüketebilirsiniz. Waffle, Belçika asıllı bir tatlı olsa da Karamel dolgulu waffle (Stroopwafels) kesinlikle Amsterdam’a özgü.

4. Ringa Balığı

Ringa-Baligi

Hollandalıların balık çeşitlerine oldukça düşkün oldukları dünya çapında herkesin malumu. Hollanda’nın hamsisi gibi olan ringa balığı ise, Kuzey Denizi’nde oldukça bol bulunuyor ve Hollandalılar tarafından da sevilerek tüketiliyor. Bir insan boyu büyüklüğünde olan Heilbot balığı, kabeljauw (morina balığı) ve schelvis balık çeşitleri de Aösterdam’da tadabileceğiniz diğer balık türlerinden.

5. Noodle

Amsterdam-Noodle

Aslen bir Asya yemeği olan Noodle, Amsterdam’da neredeyse her köşe başında bulunan Wok to Walk’larda, sokak yemeği olarak satılıyor. Bol alev alan wok tavalarda yapılan noodle’lar, onarca çeşit erişte, sos, çeşni ve farklı farklı malzemelerle yapılıyor.

Hollanda’nın bu güzeller güzeli şehri Amsterdam’da, küçük top krep ‘poffertjes’, çıtır top köfteler ‘bitterballen’, waffle, kiraz veya kayısı ile hazırlanan tart olan ‘limburgse vlaai’, soslu kızarmış patates, gouda peyniri, balkabağı çorbası, patates ve lahana püresi ve domus sosisi ile hazırlanan ‘stamppot’u deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here