Ana sayfa Avrupa Hollanda

Amsterdam’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Amsterdam, kanalları, yemyeşil kasabaları, gezilecek yerleri, bisikletleri ve dünyaca ünlü partileriyle ünlü olsa da, sahip olduğu dünyaca ünlü müzeleriyle de yıl boyunca pek çok ziyaretçi ağırlıyor. Müzeler Şehri olarak bilinen Amsterdam’da en başta görülmesi gereken müze kuşkusuz Hollanda’nın en ünlü ressam Rembrand’ın eserlerinin bulunduğu Rijksmuseum.

Özellikle pek çok sanat galerisiyle öne çıkan Jordaan ve De Pijp Bölgelerinin yanı sıra, Müze Meydanı olarak bilinen Museumplein’de Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Stedelijk Museum ile yine kentin en önemli konser salonlarından olan Concertgebouw ile Coster Diamonds ve House of Bols yer alıyor.

Amsterdam’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Amsterdam’ın güneyindeki Zuid bölgesinde bulunan ve adını çevresindeki müzelerden alan Museumplein’de, Amsterdam’ın olduğu kadar Hollanda’nın en önemli ve ana müzelerini ziyaret etmeniz mümkün. Avrupa’nın en zengin kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Amsterdam’da en çok ziyaret edilen 5 müze, Rijksmuseum, Van Gogh Museum, Anne Frank’ın Evi, Heineken Experience ve Madame Tussauds olarak sıralanıyor.

1. Rijksmuseum

Rijksmuseum-Hollanda

Rijksmuseum (Ulusal Müze), hem Amsterdam’ın hem de Hollanda’nın en büyük müzesi. Tarihi bir yapıda bulunan ve ülkenin en geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze uluslararası arenada da açtığı sergilerin kalitesiyle tanınıyor. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan Rijksmuseum, 45 küratörüyle 17. yüzyılın usta sanatçıları Frans Hals, Jan Steen, Vermeer ve Rembrandt’a ait eserlerden oluşan bir koleksiyona sahip. Museumplein’de, girişi Stadhouderskade’de yer alan müze, haftanın her günü 9.00-18.00 saatleri arasında, cuma günleri ise 22.00’a kadar ziyarete açık.

2. Van Gogh Museum

Van-Gogh-Museum

Van Gogh Museum (Van Gogh Müzesi), Vincent Van Gogh’un eserlerinden oluşan dünyadaki en geniş koleksiyona sahip. Kronolojik olarak hayatının beş dönemini yansıtan müzede, ustanın çalışmalarını 19. yüzyıldaki diğer sanatçılarla karşılaştırma şansı bulabilirsiniz. Müzede, Van Gogh eserlerinin yanı sıra 19. yüzyıl sanatına ait birçok obje sergileniyor. Museumplein Museum Quarter’da Rijksmuseum ve Stedelijkmuseum arasında yer alan müzeye ulaşım merkez istasyonundan hareket eden 2 ve 5 No’lu trenlerle sağlanıyor.

3. Anne Frank Evi

Anne-Frank-Evi

Prinsengracht No.263 adresinde yer alan ve günümüzde müze haline getirilen Anne Frank Evi, 2. Dünya Savaşı’nda Anne Frank ve ailesinin 2 yıl boyunca saklandığı ev. Bu müze, küçük Anne ve ailesi, Van Pels ailesi ve Fritz Pfeffer’in Nazilerden saklandığı günlerin anısına oluşturulan ve Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Anne Frank’ın günlüğünden alıntılar, tarihi belgeler, fotoğraflar ve film karelerinin yanı sıra orada saklanan ve onlara yardım eden insanlara ait eşyalar evde yaşananlara ışık tutan müzede Anne’in orjinal günlüğü ve diğer not defterleri de yer alıyor. Kafesi ve kitapçısı bulunan müzenin içinde fotoğraf ve video çekmek yasak. Anne Frank Evi’ni haftanın her günü 09.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık.

4. Heineken Experience

Heineken-Experience

Heineken Experience, ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı internaktif bir müze. Müzenin bulunduğu bina, 1864-1988 yılları arasında Heineken’in genel merkezi olarak kullanıldıktan sonra müzeye dönüştürülerek, sanal gerçeklik turları, reklam kampanyaları, bira yapımı aşamaları gibi Heineken’in tarihçesi üzerine sergilerin de düzenlendiği eğlenceli bir turistik merkez haline getirilmiş. Stadhouderskade No.78’de bulunana müzeyi, resmî tatiller dışında her gün 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5. Madame Tussauds Amsterdam

Madame-Tussauds-Amsterdam

Dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam ayağı olan müze, kent merkezindeki Peek & Cloppenburg Binası’nda yer alıyor. İlk olarak Londra’da açılıp zamanla tüm dünyaya yayılan bir müze zinciri olan Marie Tussaud’da, kraliyet ailesinden, ünlü sanatçı, oyuncu ve sporculara birçok ismin bal mumu heykelini görebilirsiniz. Her gün 09.30-10.30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Madame Tussauds Müzesi’nin bilet ücretleri, gezmek istediğiniz bölümlere göre farklılık gösteriyor.

Bu müzeler dışında Amsterdam’da Stedelijkmuseum ve Amsterdam Tarih Müzesi gibi daha pek çok değerli müze bulunurken, İşkence Müzesi ve Pırlanta Müzesi gibi onlarca tematik müze de yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here