Ana sayfa Avrupa

Aristoteles Meydanı: Selanik (Aristotelus Meydanı)

0
PAYLAŞ

Aristoteles Meydanı, Selanik şehrinin şehir merkezi ve ünlü meydanıdır. Halk tarafından şehrin kalbi olarak anılmaktadır. Meydan boyunca güzel kafeler, restoranlar ve birbiri ardına dizilmiş Neo-klasik binalar bulunmaktadır. Meydan tarihi bir dönem yansıtmaktan çok günümüzdeki kentin modern yüzünü yansıtmaktadır. Kafeler ve restoranlar ise günün her saati dolu durumda. Fiyatları ise dünyadaki her yerde olduğu gibi konum itibariyle %20-%30 daha pahalı. Burada Yunan kahvesi olan “Frappe” içebilirsiniz; ayrıca “Türk Kahvesi” konusunda kendi markalarıyla oluşturdukları birebir Türk Kahvesinin aynısı olan kahveleri de oldukça başarılı. Sanki 1 lira farkla yumuşak içim yaptırılmış hali gibi.

aristoteles meydanı
Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı Tarihi

Aristoteles Meydanı tarihi, Selanik’in üçte ikisini yakan büyük yangınla başlamaktadır. (1917 Büyük Selanik Yangını) 1917 yılındaki büyük yangın öncesi, Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olmasına karşın kent “Şehir Meydanı” yönünden oldukça eksiktir. Osmanlı mimarisinde pek alışık olmadığımız meydan kültürü dolayısıyla şehir dar ve birbirine bakmayan sokaklar zinciri şeklinde büyümüştür.

Not: İslamiyet etkisiyle meydan kültürü hoş karşılanmadığı için İslam Mimarisinde meydanları pek göremezsiniz. “Çıkmaz Sokak” nedenlerinden biride budur. Bu yüzden Avrupa’da çıkmaz sokaklara yer verilmezken “Arap” ve “İslam Coğrafyası“bunun bir çok örneğini barındırır. Örneğin “Fas” bunun en çok hissedildiği ülkelerden biridir, özellikle Marakeş 🙂

Osmanlı sonrası şehrin meydan eksikliğini gidermek için, Ernest Hebrard tarafından 1918’de bir meydan tasarlandı ve yaklaşık 30 yıl boyunca yapımı sürdü. 1950’lerde meydanı kuşatan 12 adet bina ile “Aristoteles Meydanı” olarak tescillendi. O zamanki adı “Megalo Alexandro” yani “Büyük İskender Meydanı” olarak verildi.

Not: Makedonlar ve YunanlılarBüyük İskender” konusunda asla ortak fikre varamamış aralarında resmen bir savaş vardır. İkisi de kendisinin lideri olduğunu düşünür. Bu yetmezmiş gibi bu paylaşımsızlığa: Kosova ve Arnavutluk da katılmıştır. Bu konuda Makedonlar kaynaklara göre en haklı durumdalar. Aslında hepsinin haklı bir tarafı var, fakat tarih güçlüyü ve bir tek kişiyi seçtiği için böyle bir durum söz konusu. Yunanlılar konuyu tartışmaya bile açmayarak konuyu kendilerince kapatması bunun bir göstergesi.

Büyük Selanik Yangını

18 Ağustos 1917 yılında Selanik’te başlayan korkunç yangın tam olarak 32 saat sürdü ve 1 milyon metrekarelik alanı etkiledi. (Bu şehrin yaklaşık olarak %32’sini oluşturmaktadır.) 9500 adet ev kullanılmaz hale geldi ve 72000 kişiyse evsiz kaldı. Bu korkunç olay Aristoteles Meydanı oluşumuna zemin hazırladı.

Yanan şeylerin sayısı ve çeşitleri oldukça fazlaydı:
2 Otel, Sinema, Posta Telgraf Şirketi, Su ve Gaz Şirketi Binası, Osmanlı Bankası, 2 Atina Bankası, 3 Ortodoks Klisesi, 11 Cami, 33 Sinagog ve 4096 mağaza yananlar arasındaydı.

Günümüzde Aristoteles Meydanı

Atistoteles Meydanı, sahil tarafındaki Niks Bulvarı üstünde yer almaktadır. Beyaz Kule’ye yürüme mesafesinde olan meydan kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz, renkli ve hareketli bir yerdir. Yılın her günü ve saati ziyaretçilere açıktır fakat bir çok siyasi miting, karnaval, festival ve benzeri şeyler düzenlendiği için süpriz olarak kısmen kapalı olabilir diyebiliriz.

aristoteles meydanı
Aristoteles Meydanı

Aristoteles Kimdir?

Aristoteles, Antik Yunan filozofudur. Milattan Önce (MÖ) 384-322 yılları arasında yaşamıştır. Platon ile birlikte Batı Düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Platon ve Demokritos’tan etkilenmiştir, onlardan aldığı bayrağı devam ettirmiştir. Birçok konuda eser vermiş ve çalışmada bulunmuştur:
Fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji.

aristoteles
Aristoteles

Atistoteles Meydanı: Eyobus

Atatürk Evi ile başlayan “Eyobus Yolculuğu” Beyaz Kule’den sonra serbest zaman vermektedir. Kordon boyunca dizilen restoranlarda öğlen yemeği yedikten sonra (Aristoteles Meydanı’nda da yiyebilirsiniz.) kalkış saatine kadar zamanınızı dilediğinizce değerlendirebilirsiniz. Meydandaki kafelere, kitapçılara ve hediyelik eşya dükkanlarına uğramayı unutmayın. Tabiki meydanı arkanıza alan güzel bir fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmeyin 🙂 Buradan sonra yolculuğumuz Üsküp’e doğru devam edecek. Büyük bir maceraya doğru başlıyoruz.

Aristoteles Meydanı Yemek
Aristoteles Meydanı Restoranları

Selanik Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Birbirinden güzel deniz ürünleri sunan Selanik’te öğle yemeği yeme vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here