Ana sayfa Eyobus Haberler

Aşk Çeşmesi: Roma’nın Sosyetik Çeşmesi

0
PAYLAŞ

Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi) Roma’nın en ünlü ve gözde çeşmesi. Roma’da attığınız her adım karşınıza bir çeşme çıkaracak olması şaşırtıcı değildir. Çünkü kentte 50’si büyük anıtsal, 100’lercesi küçük anıtsal olmak üzere toplamda 2000’in üzerinde çeşme mevcut. Fakat bur çeşmenin ünü diğerlerini gölgeliyor. Sırf Aşk Çeşmesi ile fotoğraf çekilmek için bile Roma’ya gidenler olduğuna emin olabilirsiniz. Ününü ihtişamlı barok mimarisinden mi aldı yoksa arkanız dönükken para atarsanız bir daha gelecekmişsiniz rivayetinden mi aldı bilemesek de Roma’nın en popüler hatta “en sosyete” çeşmesi demeden geçemeyeceğiz. Biraz filmlerle aranız normalden fazlaysa Federico Fellini’nin La Dolce Vita filminin de ününe destek olduğunu düşünüyorsanız yanılmış sayılmazsınız, çünkü Federico Fellini de aynen böyle düşünenler arasında. Çeşmeyi adeta filmin başrol oyuncusu olarak oynatmış. Nedendir bilinmez tabi üstündeki heykellerin ihtişamından bahsederiz ama ne heykeli olduğunu hiç anmayız bile. Merak edip ilgilenenler için bırakalım: “Neptune” ve “Tritons

aşk çeşmesi
Roma
Fontana Di Trevi
Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)

Aşk Çeşmesi dedik ve Roma’nın en ünlü çeşmesi dedik. Tahmin ettiğiniz üzere ünü fazla olduğundan hakkındaki rivayetler, hikayelerde bir o kadar fazla. Şaşırtıcı hikayelerden tutunda trajikomik olanlara kadar bir sürü hikaye var. Aşk Çeşmesi ile ilgili magazin renkli anlayacağınız…

Aşk Çeşmesi: Nereden Çıktı Bu Çeşme?

 Aşk Çeşmesi (Fontana Di TreviMimar Salvi  tarafından yapılmış. (1735) Salvi Floransa’lı olduğundan halk buna daha sonra tepki gösterecek ve asıl mimarı tarihe Salvi olarak geçse de değil. Kaderin bir cilvesi midir bilinmez ama çeşmenin bitişini bile görmemiştir.

“1730’da Papa Clemens XII tasarım yarışması düzenlettirir ve kazanan ünlü astronom Galileo’nun akrabası olan Alessandro Galilei’dir. Ancak halk bu sonuca büyük tepki gösterir, nedeni ise Galilei’nin Floransalı Salvi’nin ise Roma’nın yerlisi olmasıdır. Halkın istediği olur ve iş Salvi’ye verilir. Bütün bunlara rağmen Salvi’nin erken ölümü tasarımın büyük bölümü ona ait olmasına rağmen inşaatın bitişini görememesine sebep olmuştur.”
EYOBlog: Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri 

Sonraki yıllarda Bernini, çeşmenin yönünü Quirinal Sarayı’na doğru çevirmiş ve  Papa’nın çeşme manzarasının tadını çıkarmasını sağlamış. Bu yapının tamamlanması ve günümüzdeki haline ulaşması 30 yıla aşkın zaman almıştır. Roma’daki Barok tarzında en büyük çeşme olma özelliği taşımaktadır. Mimar eyobus yolcularının barok mimariyi sonuna kadar hissederek arkadaşlarına barok mimariyi anlatma çabalarının başladığı yer.

Aşk Çeşmesi: İsmi Nereden Geliyor?

Aşk Çeşmesi ismi elbette direk koyulmadı. Nereden geldiği ile ilgiliyse birden fazla hikaye mevcut. Hepsinden sırasıyla bahsedelim.

Aşk Çeşmesi üstündeki figürlerden bahsetmiştik: “Neptune” ve “Tritons
En önemli ana figür deniz tanrısı Neptün. Neptün’ün iki yanında iki tane Triton var. Birisi bir deniz atına diğeri daha sakin bir hayvana liderlik görünümüne sahip. Çeşmenin ilk katında bulunan kız figürü su kemerine adını veren bakireyi temsil etmekte. Kayalık kısmı deniz kenarını hatırlatan, hissettiren bir ruh canlandırılmaya çalışılmış.  Figürler arasında Poseidon’un at arabasının dizginlerini sıkıca tutmuş hali de var. Dört sütuna baktığımızda ise bizi soldan sağa “Meyve Bolluğu”, “Tarlaların Verimliliği”, “Sonbaharın Zenginliği” ve “Bahçelerin Zenginliği” heykelleri karşılıyor.

Antik Roma’dan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bu çeşme Aqua Virgo su kemerinin inşaatıyla beraber Roma hamamlarının ve çeşmelerinin su ihtiyacını karşılamış. Aqua Virgo ismi ise savaş döneminde askerlerin su ihtiyacını karşılayan genç bir kızı onurlandırmak amacıyla verilmiş. Rivayete göre genç kız Romalı askerlere Roma’ya 13 km uzaklıktaki bir su pınarının yerini bulmaları için yardım etmiş. Askerlerin duruma pek inanmasa da kızın büyüleyici güzelliği karşısında büyülendikleri efsanesi ise sıklıkla duyabileceğiniz bir efsane. Arkanız dönükken para atıp gerçek aşkı bulma hikayesi de, Roma’ya bir daha geleceğiniz hikayesi de buna dayandırılmış. Dahası, Trevi Çeşmesi üç farklı yolun kesişimi olan Aqua Virgo su kemerinin bitiş noktasına inşa edilmiş. Bu üç cadde Trevi Çeşmesi’ne üç cadde (tre vie) anlamına gelen ismini vermiş.

Aşk Çeşmesi ve Kumar

Bir diğer rivayete göre aslında tüm bu hikayenin arkasında yatan şey “Kumar” desek deli olduğumuzu düşünebilirsiniz. Aslında bir rivayet fakat dayanakları bir hayli sağlam. Kazanılan sayılara kadar detaylı olarak hakim olunan bir hikayeden bahsediyoruz. Kumarın ise bizzat Papa tarafından oynanması ise bizde bir gülümseme yaratmadı değil. Kazanan numaraları ise merak ediyorsanız şöyle bırakalım: 56, 11, 54, 18 ve 6

Aşk Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Aşk Çeşmesi: Para Atmak Neyin Nesi?

İlginç bir detayla başlamak istiyorum. Aşk Çeşmesi (trevi) havuzundaki madeni paralar, Caritas (Sadaka) vasıtasıyla yardıma muhtaçlara ulaştırılıyordu. 1 Nisan 2018’den bu paralar artık doğrudan Roma Belediyesinin kasasına gidiyor. Günlük toplanan para sadece 3.000 Euro kadarcık zaten.

Çeşmeye arkanızı dönüyorsunuz. Sağ elinizle sol omzunuz üstünden suya parayı fırlatıyorsunuz. Olay çok basit ve kolay. Arada şeytan taşlama gibi para fırlatanlarda göreceksiniz şaşırmayın diye bahsettik. Şimdi bununla ilgili 2 adet birbirini tamamlayan inanış var:

 1. Aşk Dileyebiliyorsunuz ( Gerçek oluyormuş falan filan)
 2. Roma’ya Bir Daha Gelmeyi Dileyebiliyorsunuz (Editör: Bende işe yaradı.)
Eyobus: Aşk Çeşmesine Para Atmak

Aqua Virgo isminin çeşmeye veriliş zamanında savaştaki askerlerin su ihtiyacını karşılayan genç bir kızı onurlandırmak amacıyla verildiğinden bahsetmiştik. Rivayete göre genç kız Romalı askerlere Roma’ya 13 km uzaklıktaki bir su pınarının yerini işaret etmişti. Askerlerin duruma pek inanmasa da kızın büyüleyici güzelliği karşısında büyülendikleri efsanesini olduğunu söyledik. İşte olay tam buna dayanıyor. Askerlerden biri kızın aşkını dileyerek su içiyor, diğeriyse kızı tekrar görmek için Roma’ya gelmeyi. Para mevzusu nerden çıktı peki? Onu bizde bilmiyoruz güzel hikaye. Değerlendirilmesi gerek dememişlerdir umarım 🙂 Çünkü Hürriyet gazetesi manşetini aynen aktarıyorum:

İtalya’nın başkenti Roma’nın simgelerinden tarihi (trevi) Aşk Çeşmesi’ne geçen yıl 1 milyon 400 bin Euro tutarında bozuk para atıldığı belirtildi.

Aşk Çeşmesi aracılığıyla toplam elde edilen gelir, Roma’daki Altemps Sarayı, Terme di Diocleziano, Crypta Balbi ve Massimo Sarayı müzelerinin toplam kazancından (1.1 milyon €) daha fazla.

Eyobus Nerde? Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi Eyobus Roma yolculuğunun üçüncü durağı. Kolezyum ve Emanuel Anıtından sonra burada 15 dakikalık ara veriyoruz. İsteyen soğuk bir şeyler ve dondurma alabilir tabi ama biz Pantheon’a giderken “Gioletti” dondurma durağımız olduğunu belirtelim. Yemek içinse bir sonraki durağımız İspanyol Merdivenler’indeki Bardak makarnacı; tatlı içinse “Pompii-Tremisu” olduğunu söyleyelim. Gruptan bağımsız gezebileceğiniz gibi ücretsiz koordinatörlerimiz eşliğinde Roma’yı keşfedebilirsiniz. Paralarımızı attıktan sonra yola koyuluyoruz…
(Not: Türk Lirası atanlar okuyorsa yorumlara bekleriz canlarım 🙂 )

Aşk Çeşmesi: Eyobus

Kısa Kısa Roma

 • Roma şehri nüfus bakımından İtalya’nın en büyüğü konumunda, Avrupa Birliği’nin dördüncü en büyük şehri konumunda. Yaklaşık 2,873 milyon (2017) nüfusuyla iddialı bir sayı. Türkiye ile kıyasladığınızı görür gibiyim kıyaslamayın 🙂
  Roma en küçük ülke olan ve Hristiyanlık’ında merkezi olma özelliğine sahip olan Vatikan’ı şehir sınırları içerisinde almaktadır. Bu durum da Roma’ya hiçbir şehrin sahip olmadığı bir özellik olan iki ülkenin birden başkenti olma özelliğini kazandırıyor.
 • Roma mitolojisine kadar gittiğimizde şehir milattan önce (MÖ) 753 yılında keşfedilmiş. Şehrin kurulmasında büyük önemi bulunan ve de ev sahipliği yapan Tiber Nehri sürekli yerleşimin görüldüğü en eski nehirlerden biri olma özelliğine sahip.
  Kuruluş Tarihi: Milattan Önce (MÖ) 21 Nisan 753
 • Tarihler boyunca halkını, şehir sakinlerini o kadar büyülemiş ki İnsanalar gerçekten bu şehrin bir sonu olmayacağına inanmışlar:
  Roma’nın ünlü şairi Tibullus eserlerinin birinde kenti “La Citta Eterna” yani ölümsüzlüğün bahşedildiği sehir olara tanımlamış.
  Halk ise Roma’yı “Caput Mundi” yani dünyanın başkenti olarak tanımlamayı seçmiş.
 • Neoklasik ve de Barok mimarinin en önemli Dünya temsilcisidir. Nedenlerinden biri ise açıkça görüldüğü gibi Rönesans olmuştur.

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Kolezyum (Collosseo)
 • Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)
 • Roma Forumu (Foro Romano)
 • 2. Emmanuel Anıtı (Vittorio Emanuelle II)
 • Pantheon
 • Navona Meydanı
 • İspanyol Merdivenleri (Spagnia Steps)
 • Melekler Kalesi (Castel Sant’Angello
 • Trastevere
 • Vatikan Müzeleri
 • Villa Borghese Parkı

Roma Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 ülkeye uzanan, 22 şehre adım attıran bir macera. Aşk çeşmesine para atıp dilersen aşk, dilersen şehre bir daha gelmeyi dilemenin vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here