Ana sayfa Katılımcı Görüşleri

Avrupa’da Göğe Bakma Durağı

3
PAYLAŞ

Eyobus ile yola çıkmadan önce bir hayalim vardı: Avrupa’yı keşfetmek. 2013’te ilk kez çıktığımız özgürlük yolcuğu ile bunu gerçekleştirdikten sonra, bu deneyimi tekrar yaşamam halinde her gittiğim yerde aynı pozu verip bir konseptle bunu yapacağımı söylemiştim kendi kendime. Öncesinde katıldığım turlarda da bunu yapma fırsatım olduysa da, kısmet EYOBUS-14’eymiş. Evet, 17 ülkede aynı pozu verecektim ama bu ne olmalıydı… Önce bana hitap etmeliydi tabi, sonra da Eyobus ruhuna. Anahtar kelimelerim vardı elbette: ben, şiir, eyobus, özgürlük, Avrupa… Derken, karar verdim Göğe Bakma Durağı’na. Şiirselliği var, Turgut Uyar’ı severim, gökyüzü özgürlük demek bir yerde –Eyobus gibi- ve nereye gidersen git, rengi aynı: mavi!  Nerede durup göğe bakarsam orası Göğe Bakma Durağı’m olacaktı biliyordum, o yüzden önemliydi bu. Henüz tur bitmeden, başlattığım akıma Eyobus’ın değerli yolcularının da eşlik etmesi ayrı bir mutluluk kaynağıydı benim için ve yukarıda gördüğünüz fotoğraf hayatımın en unutulmaz anlarından biri olarak yerini aldı. Fotoğrafta Roma’dayız, şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olan Sant’Angelo (Kutsal Melek) Kalesi önündeyiz. Arkamda eyobus ile Avrupa’yı keşfe çıkmış değerli özgürlük yolcuları var ve hep beraber diyoruz ki: “Göğe Bakalım!”

Ve göğe bakma duraklarım…

 1. SELANİK


  1selanik-min

   Hikayeme ilk olarak Selanik’ten başladım. İzmir’in Kordon’una benzerliğiyle dikkat çeken sahilinde, Osmanlı’dan kalma Beyaz Kule’nin yanında verdim pozumu ve göğe baktım; solumdaki denizin maviliğine, bir de gökyüzününkini ekledim.

 2. ÜSKÜP

   


  2uskup-min

  Göğe bakmaya Üsküp ile devam ettim. Şehrin ve ülkenin kalbi olan Makedonya Meydanı’ndan daha iyi bir yer olamazdı bunun için. Meydanda bulunan ihtişamlı Büyük İskender heykeli’nin az ilerisinde durup gökyüzüne çevirdim yüzümü ve biraz mavi  biraz da özgürlük aldım güzel bir Üsküp sabahı.

 3. Belgrad


  3belgrad-min

  Sonraki durağım, ‘Beyaz Şehir’ Belgrad’dı. Tuna ile Sava nehirlerinin kesiştiği ve şehrin en güzel noktası olan Kalemeydan’a, muhteşem bir günbatımı eşliğinde bir göğe bakma durağı inşa edip devam ettim yoluma.

 4. LÜBYANA

  4lubyana-min

  Öyle bir yer ki ‘Ejderhalar Şehri’ Lübyana; gökyüzü alabildiğine mavi, yeryüzü alabildiğine yeşil. O huzur veren havasının yanına bir göğe bakma durağı iyi giderdi. Ben de şehri ayaklarınızın altına seren Lübyana Kalesi’ne çıktım ve dedim ki: “Haydi, göğe bakalım!”

 5. VENEDİK


  5venedik-min

  Sonraki göğe bakma durağım, köprüleri ve kanallarıyla ünlü,romantizmin kalbi, labirent şehir Venedik oldu. Günbatımı sonrası, ışıklarla süslenen bu büyüleyici şehirde, arkamda Büyük Kanal ve ben Yalınayak Köprüsü üzerinde göğe bakıyorum.

 6. VATİKAN


  6vatikan-min

  Sırada dünyanın en küçük devleti Vatikan var. Papa’nın halka seslendiği meydanı seçiyorum göğe bakmak için, arkamda ise göz alıcı ihtişamıyla hristiyanlığın en büyük kilisesi Aziz Petrus Bazilikası.

 7. MONTE CARLO


  7montecarlo-min

  Lüksün ve zenginliğin başkenti Monte Carlo’da göğe bakmak bile havalı. Şehrin dünyaca ünlü kumarhanesi Casino de Monte-Carlo önünde gökyüzüne çevirdim yüzümü ve içimden dedim ki: Havada para kokusu var. 🙂

 8. CANNES

  8cannes-min

  Göğe bakma duraklarım biter mi hiç… Şimdi de Akdeniz’in cıvıl cıvıl olan kenti Cannes’dayım. Yüzümü gökyüzüne çevirmek için o güzelim sahil şeridini seçiyorum. Deniz, kum, güneş… ve bir de gökyüzü.

 9. BARCELONA

  9barcelona-min

  Ve Akdeniz’in en güzel şehirlerinden Barcelona… Gaudi’si, Picasso’su ile her noktasında bir zenginliği olan Barcelona’da her yerde göğe bakabilirdim aslında ama Messi’nin hatırına seni seçiyorum Nou Camp 🙂 ve önünde kollarımı açıp göğe bakıyorum: Hoşbuldum.

 10. PARİS

  10cannes-min

  Bir de bakıyorum ki, modanın ve sanatın başkentinde, Paris’in dünyaca ünlü Louvre müzesi önündeyim. İçerde Mona Lisa, ben dışarda göğe bakma durağında.

 11. BRÜKSEL

   

  11bruksel-min
  Göğe bakmaya Avrupa’nın başkenti Brüksel ile devam ediyorum. Dünya mirası listesinde olan bir meydan, 600 yıllık bir bina, sessiz bir gün. Ben o cümleyi yineliyorum: “Göğe bakalım!”

 12. ZAANSE SCHANS

  12amsterdamkoy-min

  Sonraki göğe bakma durağım Kuzey’in Venedik’i Amsterdam ve Hollanda’nın meşhur yel değirmenleriyle ünlü Zaanse Schans köyü. Don Kişot onlarla savaşırdı, ben ise tüm özgürlüğümle göğe bakıyorum.

 13. BERLİN

  13berlin-min

  Berlin Duvarı… Tarih ve sanat kokan bir hava… 1.3 km’lik bir açık hava sergisi olan Doğu Yakası Galerisi… Doğu-Batı ayrımı yok, göğe bakalım!

 14. PRAG

  14prag-min

  Ve benim ilk göz ağrım, Masallar Şehri’m, büyüleyici Prag. Dünyanın en büyük antik kalesindeyseniz ve tarih kokuyorsa her yer… Bir başka güzel bu şehirde gökyüzüne bakmak.

 15. VİYANA

  15viyana-min

  Sonraki göğe bakma durağım Mozart’ın evi, sanatın kalbi Viyana toprakları, şehrin en görkemli yapısı Aziz Stefan Katedrali önü.

 16. BRATİSLAVA

  16belgrad-min

  Sonlara doğru gelirken tabi ki göğe bakmaya devam ediyorum. Tuna’nın süslediği güzel şehirlerden Bratislava’nın, akşamları bir başka olan kalesi.

 17. BUDAPEŞTE

  17budapeste-min

  Sondan bir önceki durağım Tuna’nın İncisi Budapeşte ve şehrin bu güzelliğini size sunan Cittadella Tepesi. İçimden şu cümle geçiyor: Gökyüzü iyi ki var.

 18. SOFYA

  18sofya-min

  Ve son göğe bakma durağım Sofya, Osmanlı-Rus savaşında ölen Rus askerleri anısına yapılan Alexander Nevski Katedrali.

   

Hepimizin yorulduğu zamanlar olur, hayatın tüm karmaşasından ve etrafımızdaki kalabalıklardan uzaklaşmak istediği zamanlar… Bir parça özgürlük isteriz o an ve gökyüzüne çevirince yüzümüzü, buluruz aradığımızı. Özgürlük… O başka bir şey, o her daim aradığımız, onsuz yapamadığımız. Diyeceğim şu ki sizlere: “Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok.” EYOBUS’a katılın yeter. Çünkü EYOBUSın sizlere dediği şu: Özgürlük aradığın yerde olmayabilir ama kalkıştığın yolculuk seni özgürleştirebilir.

Erkan TOY

Eyobus 2017

3 YORUMLAR

 1. Çok ama çok güzel sadece bu kareleri elde edebilmek , güzel anılara sahip olabilmek için gitmeye değer 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here