Ana sayfa Avrupa

Herkesin Hayalini Kurduğu Avrupa’nın 10 Popüler Müzesi

0
PAYLAŞ

Dünyaca ünlü resimleri, eşsiz heykel figürlerini ya da binlerce yıl önce kullanılan eşya ve objelerden oluşan değerli koleksiyonları görmek istiyorsanız, Avrupa’nın popüler müzeleri sizi bekliyor! Otobüsle Avrupa turu yaparken ziyaret edebileceğiniz bu müzelere girmekse öyle sandığınız kadar kolay değil çünkü kapılarda oluşan uzun kuyrukları aşmak için birkaç saati gözden çıkarmanız gerekiyor. Bilet bulamadığı için kapıda hüsrana uğramak istemeyenler ise online bilet alarak bu riski ortadan kaldırabilir.

Sanatsal ve kültürel etkinliklerden beslenen ince ruhlar, sizi böyle alalım. Zira sizinle müze gezmek gibi ufak ama keyifli bir işimiz var. Şimdi yapmanız gereken tek şey bavulunuzu hazırlayıp, Avrupa‘ya doğru yola çıkmak.

Herkesin Hayalini Kurduğu Avrupa’nın 10 Popüler Müzesi

1. Louvre Müzesi, Paris, Fransa

Louvre-Muzesi

Dünyanın en önemli tarihi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan ve galerilerinde 35 binden fazla sanat eseri sergilenen Louvre Müzesi’ne girmek istiyorsanız, uzun bir kuyruk beklemeye hazır olun. Zira yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi çeken bu müze, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Yedi farklı bölümden oluşan Louvre’nin cam piramidi andıran dış görünümü de oldukça etkileyici.

2. Vatikan Müzeleri, Roma, İtalya

Vatikan-Muzeleri

Rönesans zamanında Roma Katolik Kilisesi tarafından yaptırılan Vatikan Müzeleri (The Vatican Museums), sarmal rampasıyla fotoğrafçıları, muhteşem sanat eserleriyle de sanatseverleri cezbediyor. İçi çok büyük olduğu için tek yön sistemi denilen bir uygulama kullanılarak gezilen bu müzedeki gezi rotaları dört farklı renk koduna sahip. Bu rotaları takip ettiğinizde müzedeki galerileri gezmeniz 90 dakika ile 5 saat aralığında sürüyor.

3. Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda

Rijksmuseum-Hollanda

Hollanda’nın en büyük tarih ve sanat müzesi olan Rijksmuseum (Ulusal Müze), ölüm döşeğinde bir hastanın en son görmek istediği yer olacak kadar etkileyici eserlere sahip. Abarttığımızı düşünüyor olabilirsiniz ama geçtiğimiz yıllarda böyle bir olay yaşandı. Yani burası için ölmeden önce görmeniz gereken müzelerden biri de diyebiliriz. Şehrin ünlü ‘I am Amsterdam’ yazısının arkasında bulunan bu etkileyici müzeyi hakkını vererek gezmek için bir gün ayırmak gerek.

4. Akropolis Müzesi, Atina, Yunanistan

Akropolis-Muzesi-Yunanistan

Atina’nın hemen hemen her yerinden görülebilen Akropolis Müzesi, ilk kez 1865 yılında inşa edildi. Mevcut alanın yetersiz gelmesi nedeniyle yeniden tasarlanmasına karar verilen yeni müze ise 2007 yılında tamamlanarak ziyarete açıldı. Akropolis Tepesi’nden çıkarılan arkeolojik buluntuların sergilendiği bu müze, uzaktan bakıldığında devasa bir anıtı andırıyor.

5. Pergamon Müzesi, Berlin, Almanya

Pergamon-Muzesi-Almanya

İzmir’in Bergama ilçesinden kaçırılan Zeus Tapınağı’yla adını duyuran Pergamon Müzesi (Bergama Müzesi), Berlin’in ünlü Müzeler Adası’na en son inşa edilen yapı. Tapınağın yanı sıra Asur, Babil, Mısır, Uruk gibi antik devletlerin eserlerinin de sergilendiği bu müzeye uğradığınızda Isthar Gate’i (İştar Kapısı) görmeyi ihmal etmeyin.

6. Kafka Müzesi, Prag, Çekya

Kafka-Muzesi-Cekya

Eğer edebiyata ilgi duyuyorsanız Kafka Müzesi sizin için bir mabetten farksız olabilir. Karanlık ve kasvetli bir görünüme sahip olmasına rağmen kendinizi Kafka romanlarının içinde hissetmenizi sağlayan bu mekânda Kafka’nın en yazısı ile hazırladığı mektupları ve kişisel eşyaları inceleyebilirsiniz.

7. Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Van-Gogh-Muzesi-Hollanda

Dünyanın en önemli ressamları arasında kabul edilen Van Gogh’un 200’den fazla resminin sergilendiği Van Gogh Müzesi, 1973 yılından bu yana açık. Van Gogh’un kardeşi Theo tarafından düzenlenen bu dört katlı müzede, sanatçının 5oo’e yakın eskiz çalışmasını ve kardeşine yazdığı mektupları da görebilirsiniz.

8. Borghese Galeri, Roma, İtalya

Borghese-Galerisi-Roma

Rezervasyon sistemiyle bilet alabileceğiniz Borghese Galeri’yi gezmek için yalnızca iki saatiniz var çünkü aldığınız biletin geçerliliği bu kadar. Bilet süreniz dolduğunda görevliler dışarı çıkmanız için anons yapıyor ve yeni ziyaretçileri çağırıyor. 1613-1615 yılları arasında inşa edilen tarihi bir bina içinde yer alan bu etkileyici galeri, kusursuz güzellikteki heykelleriyle Roma’nın sanatçı ruhunu yansıtan bir yer.

9. Picasso Müzesi, Barselona, İspanya

Picasso-Muzesi-ISpanya

Barselona’nın ünlü Catalunya Meydanı yakınlarında upuzun bir kuyruk görürseniz bilin ki o kuyruğun sonu Picasso Müzesi’ne çıkıyor. Dar bir sokak içerisinde kalan bu müzede, Picasso’nun ünlü kübik eserlerinden çok gerçekçi çizimler yaptığı ilk dönem çalışmalarını görebilirsiniz. Giriş için ücret vermek istemiyorsanız müzeyi ziyaret etmek için pazar gününü tercih etmelisiniz çünkü pazar günü gelen ziyaretçilerden ücret alınmıyor.

10. Kunsthistorisches Museum, Viyana, Avusturya

Kunsthistorisches-Avusturya

Birbirinden çarpıcı müzeleriyle Avrupa’nın en önemli kültür-sanat şehirleri arasında yer alan Viyana’da, oldukça zengin bir müze kültürü hâkim. Her adımda daha büyülü bir dünyaya adım attığınızı hissettiren bu şehirden Kunsthistorisches Museum’a (Viyana Sanat Tarihi Müzesi) uğramadan ayrılmayın. Dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanında sayısız eser barındıran Kunsthistorisches, yılda yaklaşık 700 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Otobüsle Avrupa turu yaparken, birbirinden değerli sanat eserlerini ve tarihi objeleri görebilirsiniz. Yukarıdaki listeden, şahane bir rota oluşturarak, seyahatin ve müzelerin tadını çıkarmanız mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here