Ana sayfa Seyahat Rehberi

Avrupa Turunu Ucuza Getirmenin 7 Yolu

1
PAYLAŞ

Eyobus ile yola çıkmak zaten başlı başına ucuza getirme yoludur bunu belirtmek isterim !!  eğer tura katıldınız ve ucuza alışveriş yapıp  ucuza yiyip içmek istiyorsanız buyurun size 7 yolunu aşağıda tarif edeyim..

1.Marketler

coop marketler zinciri
Coop

Arkadaşım tura gelmeden önce ucuz marketlerin listesini çıkarmıştı ki iyikide çıkarmış bu sayede paramın büyük bir kısmını cebimde tuttuğumu söylemeliyim. Turdayken benim en çok kullandığım 3 market vardı bunlar ; Lidl, Aldi  ve Coop bu marketlerden günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hatta berlindeki Lidl’dan bir valiz dolusu çikolata ile dönebilirsiniz ki net tavsiyem başka hiç biryerden çikolata almayıp direk oraya gitmelisiniz

2.Sokak Satıcıları

paris'te pazar yeri
Paris’te pazar yeri

Evet arkadaşlar pazarlar Avrupa’da hemen hemen Eyobus ile gittiğiniz şehirlerin çoğunda bulunmakta. Resim Paris’teki bir pazarın girişi ve içinde tabldottan tutun ufak masaları olan tezgahlar bile vardı. Ben itiraf etmeliyim ki iyiki kuruvasanı burada yedim ve satıcısı yaşlı bir Fransız kadınıydı. Çok lezzetli ekmekleri vardı ve çoğu cafe’ye yada restorana göre fiyatları düşüktü. 3 çeşit yemeği 8-9 euro gibi ucuz bir fiyata yiyebilirsiniz. Aynı şekilde Amsterdam’daki bit pazarından da bahsetmeden geçmek olmaz eğer Vintage seviyorsanız oraya bayılıcaksınız. Gerek süs eşyaları gerek kıyafetler eğer yolunuz buraya düşerse kendinizi lütfen frenleyiniz daha Türkiye’ye çok yolunuz ve görecek çok şeyiniz var 🙂

3.Su sorunsalı 

fontan di trevi- aşk çeşmesi
Aşk çeşmesi- roma

Roma sokaklarını tavaf ederken susadınız mı yada kısmetinizin kapalı olduğunu mu düşünüyorsunuz buyurun efenim aşk çeşmesine şişeleri beleşe doldurmaya. Şaka bir yana arkadaşlar su konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz tek yer Roma ve Roma çeşmeleri. Hatta Kolezyum’un karşısındaki çeşmeden soda bile içebilirsiniz. Hemde o sıcaklarda buz gibi 🙂  Onun haricinde gezdiğiniz diğer şehirlerde sularınızı kaldığınız hotelde mataralarınıza yada şişelerinize doldurabilirsiniz ve yine marketlerden büyük şişelerde su almak daima size avantaj sağlayacaktır.

4.Toplu taşıma araçları 

bilet
Toplu taşıma biletleri

Toplu taşıma araçlarını daima tercih etmeniz sizin için büyük bir avantaj oluşturacaktır. Hemen hemen her şehirde 3-4 binişlik kartlar bulunmakta bunların kullanım süresi de  size yetecek kadar uzun. Eh geç oldu ve son ulaşım aracını kaçırdınız diyelim taksiye binmeniz gerekiyor bunun içinde öncelikle yanınıza yandaş bulun parayı bölebilmek için yada binmeden önce taksici ile anlaşarak ucuza getirmeye bakın derim sonra bir bakmışsınız taksici sizden 25 euroluk yoldan 80 euro almaya kalkışır. ah Barselona ahh ..

5.Birileri Primark mı dedi ?

Berlin- primark

Kızlar Berlin’e gidene kadar euroları saklayın çünkü Alexanderplatz’daki Primark sizleri alışveriş çılgınlığına çağırıyor. Anneye babaya teyzeye halaya amcaya dayıya bütün ailenize hediye alabileceğiniz tek nokta!! Viyana’da da var tabiki de. G8 alışveriş merkezinin içinde yer alıyor ücretsiz araçlarla ulaşımı sağlayabilirsiniz ama şehir dışında kaldığından dolayı zamanı iyi kullanmakta fayda var.

6.Müzeler 

Madame Tussauds

Louvre müzesinin biletinin çoklu girişi kapsadığını belirtmeliyim o yüzden müzenin çıkışında bekleyip müzeden çıkan birilerinden tatlı dilinizi kullanarak kullanılmış bileti alabilirsiniz. Madame Tussauds’a gelince emin olun çıkış kapısı giriş kapısından daha korumasız o yüzden arka kapıdan içeri sızıp müzeyi gezebilirsiniz, eh bana gelince yukardaki biletler bana ait anlayacağınız tavsiyeleri veriyorum ama yine de biletli girip rahat rahat gezmenin tadı başka J

 

7.Ücretsiz turlar

Park quel barselona
Park Quel- Barselona

Tabiki de bunu ücretsiz hale getirmek sizin elinizde Barselona’daki Park Quel’in içindeki bir tura katılıp parkı ücretsiz gezebilirsiniz yada başka şehirlerde de gördüğünüz tur rehberinin peşine takılıp o yer hakkında ücretsiz bilgi edinebilirsiniz. Asyalı  gruplardan uzak durun ama fazla dikkat çekici oluyorsunuz. Ayrıca zaten bir çok şehirde gönüllü tur rehberleri var bu işi gönüllü olarak yaptıklarından sizden ücret talep etmiyorlar buda işin başka güzel yönü..

 

Ayça TUNCA

 

Eyobus 2017

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here