Ana sayfa Avrupa

Aya Dimitri Kilisesi: Selanik (Aziz Dimitri)

0
PAYLAŞ

Aya Dimitri Kilisesi, Aziz Dimitri, Selanik şehrinin koruyucusu, adına adanmış Bizans Dönemi‘ndan kalma bir kilisedir. Erken-Hristiyanlık Dönemi‘ne bakıldığında önemli bir rol edinen bu klise, Aziz Dimitri‘nin öldürüldüğü Roma Hamamı kalıntıların üzerine, inşa edilmiştir. Aziz Dimitri‘nin naaşının burada olduğuna inanılır, bu yüzden buradaki çeşmenin suyununsa şifalı olduğu rivayetleri vardır. 1491-1912 yılları arasında ibadete açık olan kilise, 1917 yılındaki “Büyük Selanik Yangını” sırasında yanmıştır. Daha sonra tekrar inşa edilerek 1949 yılında ise ibadete açılmıştır.
1988 yılında “Unesco Dünya Mirası” Listesine girmiştir.

Aya Dimitri Klisesi
Aya Dimitri Klisesi

Aya Dimitri Kilisesi Tarihi

Aziz Dimitri, Roma İmparatorluğu Hristiyanlığı kabul etmeden önce yaşayan bir Hristiyandı. Halk tarafından bir saygınlığı olan bu adam, “Selanik Şehrinin Koruyucusu” olarak anılıyordu. 303 yılında dini dolayısıyla yakalanıp Roma Hamamında önce hapsedilip, sonrasında ağır işkencelere mahrum bırakılmıştır. En sonundaysa burada öldürülmüştür. Roma İmparatorluğu Hristiyanlığı kabul eder etmez bu olay utan verici olay olarak anılmış, olayın gerçekleştiği yere Aziz Dimitri anısına olan Aya Dimitri Klisesi yaptırılmıştır. Yapımı süreçleri ve tarihi hakkında net bir bilgi malesef yoktur.

Not: Klise’nin altında bulunan suyun Aziz Dimitri naaşının ardından kutsal olduğuna inanılmış ve hastalıkların şifasına iyi geldiği inanışı olmuştur. 2. Beyazıt döneminde Dimitri Kilisesi, Kasımiye Camisi’ne çevrilmesine rağmen halkın bu sudan almasına izin verilmiştir.

Aya Dimitri Kilisesi, defalarca yangınlar sonrası hasar görmüş, yağmalanmıştır. Fakat her seferinde en baştan onarılıp kullanıma bir şekilde açılmıştır. Alt katındaki mahzen her seferinde daha da genişleterek hem önlem alınmaya çalışılmış hemde bir korunma yeri olarak kullanılmış.

Not: Alt katındaki mahzen şu anda müze olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca kalan tüm kalıntılar(Osmanlı Dönemi’ndeki Cami zamanından kalan eserler dahil) sergilenmektedir. Defalarca geçirdiği yangınlar ve yağmalardan kurtarılan bazı özel parçalarda bulunmaktadır.

Aziz Dimitri Kimdir?

Aziz Dimitri, zengin bir ailenin çocuğu olarak Selanik şehrinde dünyaya geldi.(MS 260) İlk eğitimini ev döneminde ailesi ve özel eğitimler tarafından aldı. Genç yaşlarda “asker” olma kararı aldı ve zekiliği,cesurluğu onu hızla komutan sınıfına yükseltti.

O dönemde Roma İmparatorluğu Hristiyanlık ile savaş halindeydi. İnançlı bir dindar olan Dimitri, inancı bilinmediği için Maksimianos tasafından Selanik Dük’ü olarak atandı. Askerlerine Hristiyanlığı öğrettiği için cezalandırıldı ve karanlık bir odaya kapatıldı.

Aziz Dimitri’nin öğrencisi Nestoras, Selanik oyunlarında yenilmez unvanlı Lieos’u tek hamleyle yenmesi Hristiyanlık zaferi olarak anıldığından önce Nestoras ardından Aziz Dimitri büyük işkencelerle öldürülür.

Aziz Dimitri
Aziz Dimitri

Aya Dimitri Kilisesi: Kliseninde Yandığı Büyük Selanik Yangını (1917)

18 Ağustos 1917 yılı Selanik’te başlayan korkunç yangınadeta şehri yok etmek için korkunç bir şekilde büyüyordu. Tam olarak 32 saat sürdü ve 1 milyon metrekarelik alanı etkiledi. (Bu şehrin yaklaşık olarak %32’sini oluşturmaktadır.) 9500 adet evi kullanılmaz hale getirdiği gibi ve 72000 kişiyi ise evsiz bıraktı.

Aya Dimitri Kilisesi Mimari Özellikleri

  • Sahip olduğu 43 metre boy, 33 metre en ile oldukça yüksek ve büyüktür.
  • 5 kubbeli ve ahşap tavanlıdır. Bu bazilika sınıfında sayılabileceğini gösterir.
  • Mozaik süslemeler ve resimler yaşadığı yangınları ve yağmaları temsiz eder. Cam yapısı ise bu eserleri aydınlatmak üzere şekillenmiş eserlerin yerleri de buna göre seçilmiştir.
Aya Dimitri Klisesi Mahzen
Aya Dimitri Klisesi Mahzen

Aya Dimitri Kilisesi: Eyobus

Aslında turumuzun başlangıç noktası Atamız’ın Evi (Selanik Atatürk Evi Müzesi&Türk Konsolosluğu) ile başlamaktadır. Fakat Aya Dimitri Kilisesi, konum itibariyle ve geliş yönümüze göre buradan önce olduğu için ilk durağımızdır. Burada yaklaşık 20 dakikalık bir zaman geçirdikten sonra Atatürk Evine doğru yola çıkıyoruz. Turumuzun ilk durağı Selanik’i keşfetmeye başlamamız bu şekilde olur. Daha sonra Beyaz Kule, ardından Aristotales Meydanı ile şehri bitiriyoruz. Öğlen yemeğinde ise ünlü “deniz ürünleri: Kalamari” yer alıyor. Sonraki durağımız ise ilk konaklamamızı gerçekleştirdiğimiz “Üsküp/Skopje“. 19 günlük büyük macera böylelikle başlıyor.

Selanik Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here