Ana sayfa Avrupa İspanya

Barselona’da Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Katalan kültürünün başkenti, sıcak akdeniz ikliminin gözbebeği, rengarenk sokakları, Gaudi’nin izlerini hala taşıyan muhteşem yapıları ve harika lezzetleriyle Barcelona yaşanılacak en güzel şehirlerden biri. Sadece doğası değil insanların sıcaklığı ve enerji ile bile size harika deneyimler sunabilir. Barselona’da gidip görülecek, deneyimleyecek çok şey var. Eyobus ile Avrupa Turuna çıktığınızda, Barselona’da mutlaka yapmanız gereken 5 şeyi sizler için derledik. 

  • La Ramblas ‘da Gezin

La Ramblas
La Ramblas

Barselona’nın belki de kalbi diyeceğimiz bu cadde genişliği, her daim canlılığı ve cadde de renkli gösterileriyle biliniyor. Zaten caddeyi bu kadar ünlü yapan her daim hareketli oluşu. Burada bir çok şey yapabilirsiniz. Gauidi’nin Barselona’nın her yerinde olduğu gibi izlerini burada da görebilirsiniz.  

 La Boqueria
La Boqueria

Barselona’da alışveriş yapabileceğiniz bir çok yer mevcut ama bunlardan en tatlı ve en renklisi La Ramblas’da bulunan La Boqueria diyebiliriz. Özellikle Barselona’dan dönerken sepetinize yerel yiyeceklerden atmak isterseniz bu tarihi pazara muhakkak uğrayın. Çok güzel kokteyller ve meyveler sunan La Boqueria’dan kendinize bir kokteyl ısmarlamayı sakın unutmayın. 🙂

  • Gauidi’yi Keşfedin

Gaudi, hayatının çoğunluğu tasarladığı eserlere ve onların yapımına adamış hayal gücünün sınırlarını zorlayan katalan bir mimar. Yetenekli ve hayal gücü kuvvetli bir insanın, bir şehri nasıl yaşanabilir hale getirdiğinin kanıtı resmen. Estetik’ten uzak eserlerden sıkıldıysanız, Barselona‘nın her köşesinde Gauidi’nin muhteşem hayal gücüyle ortaya çıkmış renkli ve estetik yapılar görebilirsiniz. Şehirde bir çok yapı bulunmakta ama siz başlıca yapıları görmeden dönmeyin sakın!

LA SAGRADA FAMILIA 

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia

Gauidi’nin hayatını adadığı bu bazilikanın yapımına 1882 yılında başlanmış ve yapımı hala devam etmektedir. 1926 Yılında hayatını kaybeden Gauidi buraya gömülmüştür. Bitmeyen kilise olarak adlandırılan bazilikanın, Gauidi’nin 100. ölüm yıldönümünde 2026 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.

PARK GÜELL

Park Güell
Park Güell

İşte karşınızda Gauidi’nin hayal gücünü ve dehasını gösteren yapıtlardan bir tanesi daha. Baktığınızda harikalar diyarını anımsatan yapılar, Gauidi’nin renkli hayal gücünün bir yansıması şeklinde. Şehri tepeden görebildiğiniz yürüyüş yolları ve renkli yapılarla süslenmiş bu muhteşem yerde zaman geçirmeden dönmemelisiniz.

CASA MILA

Casa Mila
Casa Mila

Bir apartman olarak inşa edilmeye başlanmış bu yapı, yapılmaya başlandığı andan itibaren mimarisi ve farklı yapısıyla bir çok bürokratik sorunla karşılaşmış. 1906 yılında yapımına başlanan yapı 1910 yılında bitmiştir.  Gauidi’nin en çok ilgi gören eserlerindendir. 

Barselona’nın her köşesinde Gauidi’nin eserlerine ve izlerine rastlamak mümkün. Gauidi’nin farklı dehasını ve hayal gücünü görebileceğiniz bu renkli eserlerini, keşfetmeyi ve izlemeyi sakın unutmayın!

  • Tapas çeşitlerinden tatmadan ve Sangria içmeden dönmeyin

Tapas Restaurant
Tapas Restaurant

İspanyol mezelerine verilen genel ad olarak bilinir tapas. Barselona’ya gitmişken meşhur İspanyol mezesi Tapas yemeden dönmeyi kimse düşünmüyordur herhalde. Zaten Barselona tatilinin en güzel tarafı bol bol güzel yemek yemek, tapas gibi İspanyol mutfağına özgü lezzetlerin tadını çıkarmak.  Tapas ana öğünden ziyade öğle ve akşam arası içceğinizle keyifle yiyebileceğiniz bir atıştırmalık diyebiliriz. Yaklaşık 600 çeşidi bulunan Tapas’ın Gayet tatmin edici bir aperatif olduğunu söyleyebilirim. 

Sangria
Sangria

Sangria, meyveli bir şarap kokteylidir. Tipik olarak içinde kırmızı şarap, meyve parçaları, şeker veya bal gibi bir tatlandırıcı ve rom ya da votka gibi kuvvetli bir içki bulunur. Serinletici ve rahatlatıcı tadıyla denemeden dönmemeniz gereken bir içecek sangria. En güzellerini Gotik sokaklarda karşılaşabileceğiniz el yapımı olan butik bar ve cafelerden içebilirsiniz. 

  • Kendinizi Barselona’nın ince kumlu plajlarına bırakın

Barselona Plajlar
Barselona Plajlar

Şehir merkezinden 5-10 dakikalık metro ya da taksi yolculuğu ile kendinizi Barselona’nın ince kumlu plajlarınıza bırakabilir güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Gündüz renkli ve eğlenceli olan plajlarındaki enerjiyi, gece de deniz kenarında gidip eğlenebileceğiniz beach clublarda görebileceğinize emin olabilirsiniz. Yaşayan bir şehir için ne gerekiyorsa Barselona’da onlardan var. 🙂

  • Flamenko Gecesine katılın

Barselona gecelerinin vazgeçilmesi arasında olan Flamenko gecesine katılın. La Ramblas başta olmak üzere şehrin bir çok yerinden Flamenko gecelerine katılıp Tutkunun dansını canlı olarak izleyebilirsiniz. 

 

Bonus 🙂

Nou Camp Stadının havasını kesinlikle soluyun 🙂

Barselona’ya gitmişken dünyanın en ihtişamlı stadlarından biri olan Nou Camp stadını görmeyi ve stad turu yapmayı da unutmuyoruz tabi ki 🙂

Faruk Dağ

Eyobus 2017

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here