Ana sayfa Avrupa İspanya

Barselona’da Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

0
PAYLAŞ

Barselona, İspanya’nın Katalonya bölgesinin başkenti ve en büyük şehri olduğu gibi Avrupa’nın da en önemli turizm merkezi. Madrid’den sonra ülkenin en büyük şehri Barselona, dört mevsim canlı, 7 gün 24 yaşam dolu, cıvıl cıvıl ve rengarenk. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezi Barselona, kendine özgü Katalan kültürü, Gaudi’nin başyapıtlarıyla süslü meydanları, nefis lezzetler sunan Tapas barları ve hiç tükenmeyen enerjisiyle mutlaka görülmesi gereken Avrupa kentlerinden.

Barselona, yemek konusunda Avrupa’nın en başarılı şehirlerinden biri. Yemek yemeye düşkün Katalanların, öğünlerinin sıklığı ve gece yarılarına dek uzanan akşam yemekleri de bunun en güzel örneği. Bir Akdeniz ülkesi olmasının da etkisiyle Katalan mutfağı, büyük ölçüde deniz mahsulleri, balık, taze sebzeler, zeytinyağı ve kırmızı etten oluşan malzemelerle enfes tatlar yaratıyor.

Barselona’da Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

Barselona yemek konusunda zengin seçenekler sunan bir şehir. Coğrafi çeşitliliği nedeniyle Katalan mutfağı hem farklı mutfak ve kültürlerden etkilenen, hem de malzeme olarak oldukça zengin. İspanyol lezzetlerinin birçoğu da bu nedenle Katalan kökenli. Akşam yemeğinin geç yenilmesinin en büyük nedeni akşamları tapas yeme alışkanlığı. Son yıllarda ünü dünyaya yayılan tapas barları, Barselona’da da en çok sevilen yemek mekânlarından.

1. Tapas

Tapas-Barcelona

Tapas, her türlü içeceğin yanında aperatif yiyecekler, bir çeşit meze olarak tüketilen, İspanya’nın en önemli ve popüler lezzeti. 1960’lardan itibaren İspanya’ya Endülüs’ten, özellikle de Sevilla’dan yayılan Tapas’ın yanında buna eşlik eden, maden suyu niyetine içilen yerel içecekleri, devamında geniş tepside deniz ürünleri ve sosislerle gelen Paella’sı, Barselona’nın en meşhur tatlarını oluşturuyor. Ağırlıklı olarak karides, kalamar, ıstakoz gibi deniz mahsullerinden hazırlanan tapasın çok fazla çeşidi var. Barselona’daki sayısız tapas bardan birine oturup dilediğiniz kadar çeşit deneyebilirsiniz.

2. Paella

Paella-Barcelona

Paella, aslında en basit anlamda içinde çeşitli malzemeler kullanılan safranlı pilav. Katalan kültürünün daha etkin olduğu Valencia bölgesine ait bir lezzet olan paellanın, en yerel olanı tavuk eti ve deniz mahsulleri ile yapılanı. Buna rağmen özellikle turistlerin en çok tercih ettiği paella türü, sadece deniz mahsulleri ile yapılan Paella de marisco. Pirinç sevmiyorsanız pirinç yerine noodle ile yapılanını da tercih edebilirsiniz.

3. Sangria

Barselona-Ne-Icilir

Sangria da bir Barselona seyahatinin olmazsa olmazı. İçecek konusunda şarapla birlikte ilk sırayı paylaşan sangria, şarap, konyak, rom, votka, portakal suyu gibi meyve sularının karışımı ile yapılan bir kokteyl. Ulusal bir içki olan sangriayı, Barselona sahilinde, en ünlü caddeleri La Rambla veya Gracia’da, Gotik Mahallesi’nde deneyebilirsiniz.

4. Deniz mahsulleri

Barselona-Ne-Yenir

Barselona’nın en ünlü lezzeti olan çeşitli deniz mahsullerini, balık ile birlikte uygun fiyata yiyebileceğiniz pek çok yer bulabilirsiniz. Kısıtlı bir bütçeyle Barcelona’ya gelmiş olsanız da doyasıya deniz ürünleri yemek isterseniz, Bar Celta Pulperia’yı tercih edebilirsiniz. Karides, kalamar, balık, acılı midye ve ahtapot ile tam bir ziyafet çekebilirsiniz.

5. Conil Amb Cargols

Conil-Amb-Cargols

Barselona ve Katalan mutfağının en ilginç ve herkese uygun olmayan lezzeti Conil amb Cargols salyangoz ile birlikte pişirilen tavşan etinden oluşuyor. Bir çılgınlık yapmak isterseniz, alternatif olarak aklınızda bulunsun!

Barselona’da Katalan mutfağında tadabileceğiniz lezzetlerden deniz mahsullerini sahil şeridi Barceloneta’da, yöresel tatlar için Barri Gotik’te, dünya mutfakları için ise Gracia’daki restoranları tercih edebilirsiniz. La Rambla’da yer alan Mercat de La Boqueria’dan çeşitli meyvelerin tadına bakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here