Ana sayfa Avrupa İspanya

Barselona’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Barselona, dünyaca ünlü koleksiyona sahip müze ve sanat galerileriyle kültür ve sanat severler için etkileyici fırsatlar sunuyor. Ünlü mimar Gaudi’nin kendine özgü mimarisi, yemyeşil bahçeleri, modern sanat galerileri, sokakları ve sahil şeridiyle Barselona’da görülecek yerler çok fazla. Başta Picasso Müzesi ve Barselona Çağdaş Sanat Müzesi gibi müzeleriyle öne çıksa da aslında Barselona’nın ziyaret edilebilecek pek çok müzesi var.

Müzelerle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken ilke şey Avrupa’nın pek çok kentinde olduğu gibi, her ayın ilk pazar günü ücretsiz oluşu. Barcelona Card edindiğinizde ise, Museo Nacional d’Art de Catalunya, Fundacio Joan Miro, Museo d’Art Contemporani gibi müzelere ücretsiz girmenin yanı sıra, sıra beklemenizin de önüne geçiyor. Diğer yandan Barcelona Card ile şehir içi ulaşımdan da ücretsiz yararlanabilir ve çeşitli restoranlardan da indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Barselona’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

1. Picasso Müzesi 

Picasso-Muzesi-Barcelona

El Born’da yer alan ve Barselona’nın popüler müzelerinden biri olan Picasso Müzesi, ünlü ressam Picasso’nun eserleri başta olmak üzere 3.500’ün üzerinde sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Carrer de Montcada Caddesi’ndeki birbirine bitişik 5 Orta Çağ sarayında kurulu olan müzenin koleksiyonunda, Picasso’nun arkadaşı olan Jaime Sabartes’in müzeye bağışladığı eserlerle Picasso’nun kız kardeşinde bulunan ve erken dönem eserlerini içeren çeşitli resimler yer alıyor.

Adres: Carrer de Montcada, 15-23, Barselona, İspanya, http://www.museupicasso.bcn.cat/en/
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

2. Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (MACBA) 

Barcelona-Macba

Raval’da bulunan ve 20. Yüzyıla ait ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği Barselona Çağdaş Sanat Müzesi (Barcelona Museum of Contemporary Art), cam kaplı ve etkileyici binasında yer alıyor. Müzede, çoğunlukla 1950’li yıllar ve sonrasına ait İspanyol resim ve heykel sanatı ile birlikte, Amerikalı ressam Susana Solano ve Güney Afrikalı fotoğrafçı-gazeteci David Goldblatt gibi sanatçıların geçici sergileri de bulunuyor.

Adres: Plaça Àngels, 1, 08001, Barselona, İspanya, http://www.macba.cat/en/index
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç 11.00-19.30 saatleri arasında ziyarete açık.

3. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Katalonya-Saant-Muzesi

Montjuïc bölgesinde bulunan Katalonya Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya, MNAC), Katalan sanatının en güzel örneklerini sergileyen Barselona’nın gösterişli saraylarından Palau Nacional’de yer alıyor. Oldukça kapsamlı Romanesk koleksiyonuyla binlerce yıllık Katalan sanatının sergilendiği müze, Romanesk ve Gotik Sanat olmak üzere iki bölüme ayrılıyor.

Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, Barselona, İspanya, http://www.museunacional.cat/ca
Ziyaret Saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-19.00, Pazar 10.00-14.30, Pazartesi günleri kapalı.

4. Miro Müzesi

Miro-Museum

Montjuïc bölgesinde bulunan Miro Müzesi (Fundacio Joan Miro), ünlü Katalan sanatçı Joan Miro’nun eserlerinin sergilendiği resim, çizim ve heykellerden oluşuyor. Josep Lluis Sert’in tasarladığı modern binasında hizmet veren müzede, Miro’nun tüm çalışmalarının yanı sıra, geçici sergiler, film gösterimleri, konferanslar ve çocuk tiyatrolarına da ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca, müze bileti almadan girebileceğiniz açık havadaki masaları ve güneşli terasıyla, bir kafe-restoran yer alıyor.

Adres: Av. Miramar, Parc de Montjuic, Barselona, www.fundaciomiro.org
Ziyaret Saatleri: Salı, çarşamba, cuma, cumartesi 10.00-19.00, perşembe 10.00-21.30, pazar 10.00-14.30, pazartesi günleri ise kapalı.

5. Barselona Denizcilik Müzesi

Denizcilik-Muzesi-Barcelona

Barri Gotic bölgesinde bulunan Barselona Denizcilik Müzesi (Museu Marítim de Barcelona), kalyonlardan gemi modellerine, gemicilik figürleri ve objelerine kadar çok çeşitli denizcilik eserleri sergileniyor. Müzede Macellan’ın ve Kristof Kolomb’un gemilerinin birebir büyüklükteki modellerinin yanı sıra 13-14. yüzyıldan günümüze kadar başta İspanyolların denizle ilgili tarihleri olmak üzere Avrupa ve dünyadan denizcilikle ilgili pek çok belge ve eşya sergileniyor. Preveze Deniz Savaşı’ndan İnebahtı Savaşı’na dek büyük deniz savaşlarının da canlandırıldığı müzede deniz turları ve denizcilik ile ilgili her şey var.

Adres: Av. de les Drassanes, s/n, 08001 Barcelona, İspanya, http://www.mmb.cat/
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Barcelona, birbirini kesen düzgün caddeleriyle, yürüyerek ya da bisikletle keşfetmesi en güzel Avrupa şehirlerinden olsa da, İspanya’da geçireceğiniz zaman sınırlıysa, metroyu kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here