Ana sayfa Avrupa

Belgrad Gezi Rehberi: Beyaz Şehir

0
PAYLAŞ

Belgrad Gezi Rehberi okumaya başladıysanız eskiden bizimdi Osmanlı toprağından, gece hayatına kadar birçok farklı yazılar bulduğunuza eminim. Gelin birde hepsini size farklı şekilde sunmaya çalışalım.

Belgrad Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

Şehrin asıl ismi Sırpça “Beyaz Şehir” anlamına gelen “Beograd”dır. Bu ismi almasının sebeplerinden biri ise nehir kenarından şehre bakıldığında surların beyaz renkte görünmesidir. “Beyaz Şehir” ismine sahip olmasının bir diğer nedeni ise şehrin bir an olsun durmayan eğlence hayatı ile sürekli aydınlık olmasına yapılan göndermedir.

Belgrad Tuna ve Sava nehirleri arasında Sırbistan’ın kuzey bölgesinde kurulan şehir aynı zamanda Avrupa kıtası için tarihi öneme sahip 3 ticari yolun kesişim noktasında konumlanmıştır.

belgrad gezi rehberi
Belgrad

Vinča kültürü

Kent bir yandan da zamanında geniş kitlelere ulaşan etkin bir kültür olan Vinča kültürünün milattan önce (MÖ) 6. yüzyılda ortaya çıkmış olduğu yerdir. Vinča kültüründe yerleşim düzenleri ve ritüelleri karakteristik özellik gösterir.

Tarımdaki yeniliklerin keşfi ile Doğu Avrupa’da o zamanın en kalabalık topluluklarından birini oluşturan Vinča kültürü ulusal bir nitelik taşımamaktadır. Vinča kültürü aynı zamanda erken bakır işlemeciliğinin görüldüğü medeniyetlerden birisini oluşturmuştur.

Sırasıyla Kelt, Hun, Bizans, Frenk, Bulgar, Sırp ve Osmanlı hakimiyeti altına giren Belgrad 3 Yugoslav kentine başkent olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızlı endüstriyel gelişim nüfus artışını beraberinde getirmiştir. Bu dönemde Belgrad nüfusunun büyük çoğunluğunu oluştururken Hırvatlar ve Karadağlılar da nüfusun geri kalanını oluşturan milletlerdir. Bu dönemde endüstriyel gelişimin ciddi bir mesafe kat ettiği Belgrad günden güne ideal Avrupa kenti tanımına daha çok uyum sağlamaya başladı. Kent tren yolları, otoyollar, nehir ulaşımı ve hava limanı ile gün geçtikçe Doğu Avrupa’nın ulaşılması en kolay merkezlerinden biri haline geldi.

Belgrad Gezi Rehberi: Kent ve Mimari

Belgrad mimarisinin gelişimi Sırp hakimiyetinden sonra 4 önemli dönemden geçmiştir. Bunlardan ilki 1815-1830 yılları arasında Osmanlı etkisindeki Balkan kültürünün karakteristik özelliklerini yansıtır. Bu dönemin hemen sonrasında 1835-1850 yılları arasında Avrupa kültür birliğinin olgunlaşmasına kanıt olarak Sırbistan’ın kuzey bölgelerinde Avusturya etkisinde yaygınlaşan neoklasik ve barok tarzı kullanımı gösterilebilir. Bu dönemi izleyen 1850-1875 yılları arasında ise önceki anlayışlara ek olarak popülaritesini günden güne artıran romantizm etkisinde yapılaşma yaygınlaşmıştır. Yüzyılın son çeyreğinde ise Belgrad da başat Avrupa kentleri gibi eklektizm etkisinde mimari gelişimine olgun dokunuşlar katmıştır. Rönesans ve Barok dönemlerin sağlıklı bir biçimde sindirilmesiyle Belgrad mimarisinin yapı taşları oturtulmuş oldu.  

Belgrad: Şehrin Kalbi

Modern Belgrad’ı geliştirmek adına Sırp hükümeti tarafından Sava nehri kıyısında hayata geçirilecek “Belgrade Waterfront” projesinin inşaatına 2014 yılında başlandı. Öncelikli hedefler arasında şehrin çehresine estetik bir dokunuş katmak ve kent ekonomisinin güçlendirilmesi var. 3,5 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanan projede kullanım amaçlarına göre farklılaşan beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezi, gökdelen gibi pek çok binanın inşa edilmesi planlanıyor. Öte yandan proje sınıf ayrımının artmasına ve doğanın tahribine yol açacağı endişesiyle halk tarafından sokaklarda protesto edilip yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Belgrade Waterfront Kanal İstanbul kadar “çılgın” bir proje olmasa da bu denli büyük çaplı projelerin kent ve kentliler için pek de olumlu sonuçlar doğurmadığı su götürmez bir gerçek.

Belgrad Gezi Rehberi
Belgrad: Yarınların Şehri

Belgrad Gezi Rehberi: Kültür ve Sanat

Belgrad konumunun da etkisiyle yıllar boyunca farklı medeniyetleri ve kültürleri ağırlamış bir kent olması bakımından önemini koruyor. Osmanlı kültürüyle modern Avupa’yı kendi kültürüyle harmanlayan Slavlar kenti Doğu Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri haline getirmiş. Kent otoriteler tarafından Avrupa’da modern sanatın merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. BBC’ye göre Belgrad dünyanın en yaratıcı 5 kenti arasında gösteriliyor. Kent bu alandaki varlığını ise her yıl düzenlenen uluslararası kültürel etkinliklere borçlu bir anlamda da. Günümüzde başlıca film, tiyatro, müzik ve bira festivalleri olmak üzere kentteki etkinlikler çeşitleniyor.

Bunun yanı sıra Avrupa seviyesinde olmasa da kent için tiyatronun önemi büyük. Belgrad’da birçok tiyatro salonu olmasına rağmen Belgrad Ulusal Tiyatrosu kuşkusuz aralarındaki en önemli yapı olma özelliğini taşıyor. Şehrin kalbi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan yapı meydandaki mimari dokunun korunması amacıyla birkaç operasyon geçirdikten sonra 1869 yılında kullanıma açıldı.

Çok özel bir karaktere sahip olduğunu düşündüğüm için dünyaca ünlü Sırp performans sanatçısı Marina Abramovic’in Belgrad doğumlu olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Sanatçı insanın sahip olduğu fiziksel ve zihinsel potansiyelin sınırlarını zorlayarak 1960’lı yıllarda ortaya çıkan vücut sanatı akımının dikkat çeken temsilcilerinden biri olmuştur. Performans sanatlarına ilgi duyuyorsanız eserlerini incelemenizi şiddetle öneriyoruz.

Belgrad Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Şehrin popüler gezme yerlerinin popülerlikten uzak kalmış kısımlarıyla dolu noktalar var. Mimarisiyle göz doldurduğu kadar, sizi içine alıp götürecek kadar…

Belgrad Kalesi ve Kalemegdan Parkı

Belgrad Kalesi Kalemegdan Parkı’nın içinde, şehrin tam da kalbinde Tuna ve Sava nehirlerinin kesişim noktası olan bir bölgede bulunuyor. Şehrin en popüler noktalarından biri olan Belgrad Kalesi günbatımını izlemek üzere pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Girişin ücretsiz hale getirildiği yapının yıllık ziyaretçi sayısı Sırp yetkililer tarafından yaklaşık 2 milyon olarak açıklandı. Kale aynı zamanda Kelt izlerini de taşıyan antik Roma kenti Singidunum’un evi olma özelliğine sahip. Oldukça zengin bir tarihe sahip olmasına rağmen doğu ve batı arasında kilit noktalardan biri olması sebebiyle Belgrad’ın tarihi zenginliğine çıplak gözlerle şahit olamıyoruz. Bu faktörü göz önünde bulundurduğumuzda Belgrad Kalesi’nin kent için önemi daha net anlayabiliyoruz.  

Eyobus: Belgrad – Kalemegdan

Dilerseniz koordinatörlerimiz eşliğinde kaleye doğru güzel bir akşamüstü yürüyüşü yapıp tarihinin çoğu savaşlarda yerle bir olan Belgrad’ın modern bir Avrupa kentine evrilişini batan güneşin kızıllığında gözlemleyebilirsiniz.

belgrad gezi rehberi
Eyobus: Kalemegdan

Stari Grad

Slav dillerinde “Eski Şehir” anlamına gelen bölge aslında her Slav şehrinde bulunuyor. Bölge Belgrad Kalesi’ni, Belgrad’ın en ünlü caddesi Mihailova Caddesi’ni ve şehrin bohem köşesi Skadarlija’yı da içine alan geniş bir alanı kapsıyor.

belgrad gezi rehberi Skadarlija
Skadarlija

Skadarlija

Belgrad bohem mimarinin sonuna kadar hissedildiği köşesi. Bir zamanlar yıkık dökük harabe meyhanelerin olduğu yerel sanatçıların ilgi görmesiyle yıldızı yükseldikçe yükseliyor. Bizdeki Alaçatı, Şirince gibi hızla dönüşerek şehrin çoban yıldızı, en gözde bölgelerinden biri halini alıyor.

Eyobus: Belgrad – Skaderlija

Trafiğe kapalı, döküm demirden balkonlardan, teraslarından saksıların, çiçeklerin sarktığı evler şimdilerde en seçkin misafirlerini ağırlıyor. Arnavut kaldırımlarıyla ise şarkı sözü tadında. (Her ne kadar yürümesi zor olsa bile.) “Kafana” ismiyle anılan, bölgedeki restoranlarından hangisine girseniz gerek atmosferi, gerek sundukları lezzeti gerekse de canlı müzikleriyle insanı baştan çıkarak düzeydeler. Hepsi şıklık yarışıyla birbirine rakip, hepsi de fiyatlar konusunda mutlu ediyor.

Nikola Tesla Müzesi

Alternatif akım gibi önemli bir buluşun altına imzasını atan Sırp dehanın kişisel eşyalarının ve belgelerinin sergilendiği müze kentte görülmesi gereken önemli noktalardan biri.

Belgrad Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Birbirinden güzel deniz ürünleri sunan Selanik’te öğle yemeği yeme vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here