Ana sayfa Avrupa Sırbistan

Belgrad’da Görmeniz Gereken 7 Yer

1
PAYLAŞ

Belgrad, tarihi ve kültürel zenginliği ile doğal güzelliği ile Balkanlar’ın en gözde kenti. Avrupa medeniyetinin de en eski şehirlerinden biri olan Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, mutfağından gece hayatına, gezilecek yerlerinden ucuzluğuna dek gezginlerin ve seyahat severlerin tercih ettiği Balkan kentlerinin başında geliyor.

Belgrad, Sırpça’da beyaz şehir anlamına geliyor. Pek çok Balkan şehrinde olduğu gibi Belgrad’da da gece hayatı oldukça renkli ve sabaha kadar devam ediyor. İyi bir müzik eşliğinde bir şeyler içebileceğiniz barlar ve sabahlara kadar dans edebileceğiniz gece kulüpleri ile Belgrad’a gidip eğlenmemek mümkün değil.

Belgrad’da Görmeniz Gereken 7 Yer

Avrupa turu rotamızda Üsküp’ten Belgrad’a yeşil ile bürünmüş şahane yollardan geçerek ulaşıyoruz. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada, yani Kalemegdan’dan başlayarak bu şehri keşfetmek gerek.

1. Kalemegdan

Kalemegdan-Sirbistan

Belgrad’ın zengin tarihini gözler önüne seren Kalemegdan, doğa ile tarihin koyun koyuna yaşadığı, etkileyici şahane parklara sahip, kentin en güzel bölgesi. Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Kalemegdan bölgesinde Belgrad Kalesi, Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia Kiliseleri, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), Türk Hamamı, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik yer alıyor. MÖ 3. yüzyılda kurulan ve şehrin ilk yerleşim yerlerinden olan Kalemegdan Kalesi ve çevresi, Roma ve 17. yüzyılda da Osmanlı tarafından fethedilmiş. Kale çevresindeki Belgrad Hayvanat Bahçesi de gezebileceğiniz yerlerden biri.

2. Knez Mihailova Caddesi

Knez-Mihailova-Caddesi

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan Knez Mihailova Caddesi, kentin merkezi caddelerinden Terazije’den başlayıp Kalemegdan’a dek uzanan capcanlı Belgrad caddesi. Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddelerinden biri olan Knez Mihailova, görünüş ve yapı itibariyle İstiklal Caddesi’ne çok benziyor. Cadde üzerinde şirin hediyelik eşya stantlarından, hoş ambiyanslı kafelere, yerel ve dünya yemeklerinden lezzetler içeren restoranlara, butiklere ve mağazalara dek, kent yaşamına dair her türlü mekânı bulmak mümkün.

3. Cumhuriyet Meydanı ve Skadarlija

Skadarlija-Belgrad

Republic Square (Trg Republike) yani Cumhuriyet Meydanı, Belgrad’ın Taksim Meydanı. Kentin merkezi ve kalbinin attığı yer olan meydanın tam ortasında Sırp tarihindeki en önemli isimlerden olan Prens Mihailo’nun at üstündeki bir anıtını göreceksiniz. Knez Mihailova’ya yakın olan Trg Republike’nin hemen arkasında Ulusal Müze ve solda Ulusal Tiyatro bulunuyor. Kutlama ve protesto gösterilerinin bir numaralı adresi olan meydanda sık sık düzenlenen konser veya etkinliklerden birine katılabilir, hoş kafelerinde soluklanıp kentin atmosferine karışabilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı’na gelmişken, hemen altında yer alan Skadarlija’yı da mutlaka görün. Taş döşeli sokakları, çiçeklerle bezenmiş restoranları, bohem kafeleriyle Belgrad’daki sanat sevdalılarının buluştuğu Skadarlija, Belgrad’ın en eski ve en şirin mahallelerinden biri.

4. Nikola Tesla Müzesi

Nikola-Tesla-Museum

Buluşlarıyla, icatlarıyla insanoğluna çağ atlatan dahi bilim insanı ve alternatif akımın mucidi olan Nicola Tesla, Sırpların göz bebeği. Merkeze yakın Krunska Caddesi üzerinde yer alan Nikola Tesla Müzesi’nde, 1952’den bu yana Tesla’ya ait icatlar ve eşyalar sergileniyor. Günümüzde modern insanın kullandığı pek çok teknolojik aletin mucidi olan ve ismi tarih kitaplarında pek az geçen Tesla ile ilgili ilginç detayları öğrenebileceğiniz bir müzedir. Belgrad’a gelen herkesin ziyaret etmeden dönmemesi gereken bir yer!

5. Ulusal Müze

Sirbistan-Ulusal-Muzesi

Sırbistan’ın ve Eski Yugoslavya’nın en büyük ve en eski müzesi olan Ulusal Müze, Cumhuriyet Meydanı’nda, 1844’ten bu yana 400.000’den fazla esere ev sahipliği yapan, kentin en önemli müzesi. Rubens’ten Renoir ve Monet’ye, Cézanne’den Picasso ve Van Gogh’a dek 5600’den fazla resim ve 8400’den fazla çizim de sanat tutkunlarını bekliyor.

6. Aziz Sava Katedrali

Aziz-Sava-Katedrali

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın ismini taşıyan görkemli Aziz Sava Katedrali, kubbeleri ve dış görünüşü itibarı ile Aya Sofya’ya benziyor. Yapımına 1935’te başlanan ve 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından bombalanan katedral, Belgrad’ın sembollerinden biri. Şehrin işlek bölgelerinden Slavija Meydanı’na çok yakın olan Aziz Sava, Balkanların en büyük kilisesi olarak biliniyor.

7. Zemun

Zemun-Sirbistan

Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge olan Zemun, şehir içerisinde başka ilgi çeken bir şehir gibi sanki. Hem meydanı ve hem de sokaklarıyla oldukça hoş bir bölge olan Zemun, şehrin en güzel gün batımı merkezlerinden biri. Ayrıca harika bir bisiklet rotası. Zemun’da yükselen Usce Kulesi ise Belgrad ve Zemun’un güzel manzarasına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Belgrad’da surların dışına yapılan ilk yerleşim bölgelerinden Savamala, yani Sava Mahallesi ise Sava Nehri kenarından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanıyor. Son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla şirin dükkanları ve tarih kokan kafeleriyle, tarihi evleriyle kesinlikle görmeye değer. Akşamları ayrı bir güzel bir olan Belgrad’ın en güzel ve hareketli köşelerinden Skadarlija‘da eğlenmenize bakın.

1 YORUM

  1. […] Belgrad’da görmeniz gereken yerlerin içinde en iyi alternatif Belgrad müzelerini gezmek. Nikola Tesla Havalimanı’na yanında etkileyici bir cam binada yer alan Havacılık Müzesi, Yahudi Tarihi Müzesi, Roman Kültürü Müzesi, Yugoslav Film Arşivi Müzesi, Araba Müzesi, FC Red Star Müzesi ve daha pek çok müze ziyaretçilerini bekliyor. […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here