Ana sayfa Avrupa Sırbistan

Belgrad’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Belgrad, yalnızca ülkesi Sırbistan’ın değil Avrupa’nın da en güzel şehirlerinden biri. Özellikle de müzeleri ve kültür sanat yaşamıyla da öne çıkan şehirde Tesla’nın icatlarından, ilginç eski arabalara, Avrupa ve Osmanlı sanatından, Balkanların yerel yaşamına dek keyifle gezebileceğiniz pek çok müze barındırıyor.

Geçici ve kalıcı sergilere de ev sahipliği yapan çoğu Belgrad müzesinde, kültürel, sanatsal ve bilimsel bir yolculuğa çıkabilir, şehri ve ülkenin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Bir yandan da Balkanlar ve Yugoslavya yaşantısına dahil olabileceğiniz müzeleri gezdikten sonra Belgrad’ın en eski yerleşim bölgelerinden Skadarjiya’ya uğrayıp Stefan Sremac ve Toma Zdravkovic gibi en önemli Sırp sanatçıların yaşadığı çevreyi gezebilirsiniz. Yine Skadarjiya’da yöresel ürünleri bulabileceğiniz küçük mağazaları gezerken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Belgrad’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Belgrad’da görmeniz gereken yerlerin içinde en iyi alternatif Belgrad müzelerini gezmek. Nikola Tesla Havalimanı’na yanında etkileyici bir cam binada yer alan Havacılık Müzesi, Yahudi Tarihi MüzesiRoman Kültürü MüzesiYugoslav Film Arşivi MüzesiAraba MüzesiFC Red Star Müzesi ve daha pek çok müze ziyaretçilerini bekliyor.

1. Nikola Tesla Müzesi

Nikola-Tesla-Muzesi

Nikola Tesla Müzesi (Muzej Nikole Tesle), Belgrad’ın olduğu kadar Sırbistan’ın da en turistik müzesi. Alternatif akımı bulan ve Sırp kahramanı olarak kabul edilen Nikola Tesla adına kurulan müzede Tesla’nın birbirinden ilginç icatlarını barındıran bir müze turuna katılabilirsiniz. Florasan lamba, neon ışıkları, hızölçer, otomobillerdeki ateşleme sistemi, radarın temelleri, elektron mikroskobu ve mikrodalga fırın gibi günlük hayatımızı kolaylaştıran yüzlerce buluşa imza atan Tesla’nın 6 bine yakın kişisel eşyanın sergilendiği müzede, 160 bin orijinal belge de yer alıyor. Nikoal Tesla Müzesi’ne Taşmeydan veya Slavija Meydanlarından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Krunska 51, Beograd 11000, Sırbistan, http://www.nikolateslamuseum.org/
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri dışında 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

2. Sırbistan Ulusal Müzesi

Sirbistan-Ulusal-Muzesi

1844’te kurulan ve Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Sırbistan Ulusal Müzesi (Narodni Musej), Osmanlı, Balkan, Yugoslav ve Sırp sanatçıların çalışmalarını sergileyen, Sırbistan’ın en önemli müzelerinden biri. 230 çalışmayla İtalyan Sanat Koleksiyonu’nu Titian, Raphael,Lorenzo di Credi, Canaletto, Carpaccio gibi sanatçıların oluşturduğu müzenin Fransız Sanat Koleksiyonu’nda ise Monet, Matisse, Cezanne, Pissaro, Corot gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. Bunların dışında Juan de Flandes, Bosch, Vincent van Gogh, Rubens, Rembrandt gibi sanatçılarla Hollandalı ve Flaman Sanat Koleksiyonu ve Japon Sanat Koleksiyonu bulunuyor. Yugoslav (Sırp) Sanat Koleksiyonu ile Alman, Avusturyalı ve Rus sanatçılardan Picasso, Durer ve Klimt’ın eserleri de yer alıyor.

Adres: Trg republike 1a, Stari grad, 11000 Belgrade, http://www.narodnimuzej.rs/en/
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri dışında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

3. Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi

Belgrad-Modern-Sanat-Muzesi

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti), yaklaşık 35 bin parçadan oluşan koleksiyonuyla Avrupa’nın ilk çağdaş sanatlar müzelerinden biri. Belgrad’da modern sanatın kalbinin attığı yer olan müze, 1958’den bu yana Sırbistan’ın en önemli sanatçılarının çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. 1900’den sonrasına ait, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Joan Miró, David Hockney, Ivan Meštrović gibi isimlerin eserlerini ziyaret edebileceğiniz müzeye, 15 ya da 84 No’lu otobüslerle Ušće durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Ušće 10, blok 15, 11070 Novi Belgrad, http://www.msub.org.rs/
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri dışında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

4. Etnografya Müzesi 

Sirbistan-Etnografya-Muzesi

Etnografya Müzesi (Etnografski Muzej), Sırbistan’ın ve Balkanların en eski müzelerinden biri. Büyük bölümü eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni meydana getiren ülkelere ait olmak üzere, Balkanlara ait 150 binden fazla köy ve kent kültürü ögesi barındırıyor. Müzenin, Balkanlardaki yaşam biçimi hakkında yerel kıyafetler, günlük eşyalar ve mobilyalardan oluşan geniş koleksiyonunun yanı sıra, bir hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Adres: Staro Sajmište Central tower, Sajmište 13, Beograd, Sırbistan, http://etnografskimuzej.rs/en/
Ziyaret Saatleri: Pazar günleri 10.00-17.00, Salı günleri 09.00-14.00, Salı – Cumartesi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müze pazartesi günleri kapalı.

5. Belgrad Kent Müzesi

Belgrad-Sehir-Muzesi

1829 ile 1831 yılları arasında, Sırp mimar Hadži-Nikola Živković tarafından inşa edilen Prenses Ljubica’nın Konağı (Residence Ljubica), Sırp Kralı Miloš Obrenović tarafından karısı Ljubica ve kendisinden sonra hüküm sürecek Milan ve Mihailo için inşa ettirildi. 19. yüzyıldan kalan en iyi konut olan yapı mimari olarak kente daha sonra hâkim olacak klasisizm etkileri barındıran bir Osmanlı tarzıyla yapıldı. Osmanlı ve Avrupa mimari tarzını temsil eden ve Belgrad Kent Müzesi olarak hizmet veren yapı günümüzde, kalıcı ve geçici sergilere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, “Prenses Ljubica ile Kahve” adı verilen özel gösteriyle de ünlü. Ziyaretçilere kahve ve Türk lezzetlerinin ikram edildiği konağı İngilizce rehberle gezmek için randevu almanız gerekiyor.

Adres: Kneza Sime Markovića 8, Beograd 11000, Sırbistan, http://www.mgb.org.rs/
Ziyaret Saati: Müze içinde yer alan bölümlerin farklı ziyaret saatlerini web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da ziyaret edebileceğiniz müzeler bunlarla sınırlı değil. Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Askeri Müze, Sırbistan Tarihi Müzesi, Sırp Ortodoks Kilisesi Müzesi ve daha fazlası Belgrad’da. Keşfedin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here