Ana sayfa Avrupa Almanya

Berlin’de Görmeniz Gereken 7 Yer

0
PAYLAŞ

Almanya‘nın başkenti Berlin, kendine has eğlenceli hareketliliği ve mesafeli duruşu, gözde müzeleri, kültür sanatın nabzını tutan etkinlikleriyle yıl boyunca pek çok genci ağırlayan popüler bir kenti. Hipsterların ve girişimcilerin dolup taştığı kent eğlenmeyi bilenlere çok şey vaat ediyor.

Son derece zengin tarihi, modern görünümü, gece hayatı, müzeleri, Berlin Duvarı, kiliseleri, sanat galerileri ve alışveriş merkezleriyle tüm dünyadan turist ve gezginleri kendine çeken ilginç, büyük ve eğlenceli bir şehir. Sokak sanatının renkleri, dans gösterilerinin en güzel örnekleri ve her yerde karşınıza çıkan yaratıcılığı ile modern şehri keşfedin. Bu güzel kente bir seyahat planlıyorsanız, kentin görmeniz gereken belli başlı sembol adreslerini mutlaka not edin.

Berlin, Almanya

Berlin’de Görmeniz Gereken Yerler

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘dan yaklaşık 5 saat süren keyifli bir yolculuğun ardından Avrupa’nın bohem şehri Berlin’e varıyoruz. Berlin’in kalbi Alexanderplatz şehri keşfe başlayacağımız yer olacak.

1. Alexanderplatz

Alexanderplatz, Almanya

Alexanderplatz, Berlin’in en önemli ve cıvıl cıvıl meydanı. Meydanın ortasındaki Tv Kulesi de (Fernsehturm), şehrin önemli simgelerinden biri. 1965-1969 yılları arasında Doğu Berlinli mimarlar tarafından yapılmış Tv Kulesi, 368 m yüksekliğiyle Almanya’nın en yüksek yapısı olma özelliğine sahip. Çeşitli şenlik ve festivallerin de düzenlendiği Alexanderplatz’den Museumsinsel’e doğru yürüdüğünüzde karşınıza bir Rönesans dönemi yapısı olan Kırmızı Belediye Binası (Rotes Rathouse) çıkıyor.

Alexanderplatz’de ayrıca 1891’den bu yana Roma Tanrısı Neptün’e adanan Neptün Çeşmesi (Neptunbrunnen) bulunuyor. Bu çeşmede Neptün’ün çevresindeki kadın heykeller Prusya’nın dört büyük ırmağını temsil ediyor. Alexanderplatz’den Berliner Dom’a doğru yürüyebilir, oradan Museumsinsel’e devam edebilirsiniz.

2. Berlin Katedrali

Almanya Turu

Berlin Katedrali (Berliner Dom), İtalyan olgun Rönesans ve Barok stillerinin ön planda olduğu görkemli kubbelere sahip, Berlin’in güzeller güzeli katedrali. Büyük ve etkileyici bir yapı olan katedralin içine mutlaka girip, merdivenleri tırmanıp en tepeye çıktığınızda muazzam bir Berlin manzarası ayaklarınızın altında oluyor. Diğer yandan Berliner Dom’daki Katedral Müzesi’ni (Dommuseum) de gezebilir, sonra da Berlinliler gibi katedralin önündeki yemyeşil çimenlere uzanıp bu dingin şehrin atmosferini hissedebilirsiniz.

3. Brandenburg Kapısı

Otubusle Berlin

Berlin’in ana şehir sembolü olan Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor), Berlin’in imparatorluk dönemlerinde kullanılan kapılardan biri. Kapının üzerinde mahşerin dört atlısını temsil eden heykelin yanı sıra, on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahip. Berlin’in en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Brandenburg’un kuzeyinde ise Reichstag bulunuyor. Burayı gördükten sonra Reichstag’a yürüyerek devam edebilirsiniz. Zira Berlin’in geniş cadde ve sokakları kenti yürüyerek keşfetmek için ideal.

4. Berlin Duvarı

Berlin Turu

Kentin doğusunda, Spree Nehri boyunca görebileceğiniz 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı (Berliner Mauer), Doğu ile Batı Almanya arasında, yıllarca “Utanç duvarı” olarak anıldı. Berlin Duvarı’nın en büyük kalıntısı olan ve bir kilometre boyunca uzanan Doğu Yakası Galerisi (East Side Gallery), Friedrichshain’da yer alıyor. 1961’de Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için yapılan duvar, günümüzde ünlü grafiti sanatçılarının resimleriyle halen, oldukça dikkat çekici. Buradan Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’na (Holocaust-Mahnmal) doğru devam edip ardından Brandenburger Tor’a çıkabilirsiniz.

5. Müzeler Adası

Otobusle Berlin Turu

Müzeler Adası (Museumsinsel), Berlin’in en önemli bölgelerinden biri zira Berlin Avrupa’nın en değerli müzelerine ev sahipliği yapıyor. Berlin Katedrali’nin (Berliner Dom) yanından başlayan etrafı kanallarla çevrili bir ada olan Museumsinsel’de Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Museum ve Pergamonmuseum yer alıyor.

Müzeler Adası’nda Mısır ve antik koleksiyonların sergilendiği tarihi Altes Museum, 19. yüzyıl Alman resim sanatı eserlerinin sergilendiği Alte Nationalgalerie, müthiş heykelleri ve Bizans sanat eserleriyle Bode Museum ve Mısır, Neandertal ve tarih öncesi arkeolojik kalıntıları ve Truva hazinelerinin bir kısmını içeren yeni Neues Museum var.

Mitte bölgesinde yer alan Müzeler Adası’nın Anadolu ve dünya tarihi için en önemli müzesi ise Bergama Müzesi (Pergamonmuseum). Bergama Müzesi antik Yunan, antik Orta Doğu ve İslam sanatı ve mimari eserleriyle dolu. İzmir’in kuzeyindeki Pergamon antik kentinde MÖ 2. yüzyılda inşa edilen Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altar’ı mermer bir dini yapı olup içinde ve dışındaki freskler sanat tarihinin en önemli yapıtları arasında.

6. Tiergarten

Almanya Berlin

Mitte bölgesinde yer alan Tiergarten (Großer Tiergarten) 210 hektarlık alanıyla Berlin’in en büyük şehir parkı olduğu kadar, yemyeşil ve huzur veren yeri. Ülkenin Münih’teki Englischer Garten’dan sonra ikinci büyük şehir parkı olan Tiergarten, Berlinlilerin spor, piknik ve yürüyüş yaptıkları dinlence yeri. Bisiklet kiralayarak şöyle bir turlayabilirsiniz, biranızı ve sandviçlerinizi yanınıza almayı unutmayın!

7. Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, Berlin

Checkpoint Charlie, Batı ve Doğu Berlin arasındaki geçiş noktası. Burası, 1961’de Amerikan ve Sovyet tanklarının karşı karşıya durduğu ve üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısı. Günümüzde o günlerin izleri belge ve objelerle bu noktada sergileniyor. Checkpoint Charlie’de nöbet tutan askerlerle fotoğraf çektirmek ve hemen yanındaki Einstein Cafe’de bir kahve molası vermek olmazsa olmaz turist aktivitesi.

Zamanınız varsa, Tiergarten’ın hemen yakınlarında yer alan Berlin’in en ünlü kent meydanı olan Potsdamer Platz’i ve tarihte Reichstag Yangını olarak bilinen olayların yaşandığı, günümüzde de halen Almanya Parlamentosu‘nun bulunduğu ve Reichstag’ı görün. Veya bir sonraki Berlin seyahatinize saklayın, öyle ki bu şehrin sıra dışı tarzına doyamayacak ve tekrar gitmek isteyeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here