Ana sayfa Avrupa Almanya

Berlin’in En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Kültür sanat alanındaki ünü ve zenginliği Almanya sınırlarının ötesine taşan Berlin, Avrupa’ya gelen sanatseverlerin en önemli buluşma noktalarından biri. Dünyaca ünlü koleksiyonlara ev sahipliği yapan 180 müzenin yer aldığı bu Avrupa şehrine gittiğinizde, boş kalan bir dakikanız bile olmayacak. Zira sadece gezmeniz gereken müzeleri alt alta koyduğunuzda bile listenin sonunu bulmanız oldukça uzun sürebilir. Sonuçta dünyada kaç şehrin Müzeler Adası var ki! İşte Almanya’da en çok ziyaret edilen ve sizin de görmeniz gereken Berlin müzelerinden bazıları.

Berlin’in En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

1. Pergamonmuseum

Pergamonmuseum-Berlin

Pergamonmuseum (Bergama Müzesi), hem dünyanın hem de Berlin’in en ünlü müzelerinden. Messel tarafından tasarlanan ve inşası 1930 yılında biten bu müzede Bergama ve Milet’ten getirilen çok sayıda değerli eser sergileniyor. Müzeler Adasında bulunan bu etkileyici müzeye gittiğinizde; Bergama Zeus Sunağı, İştar Kapısı, Milet’in Market Kapısı gibi önemli buluntuları görebilirsiniz.

2. Altes Museum

Altes-Muzesi-Berlin

Eski Müze olarak da bilinen Altes Museum, Mimar Karl Friedrich Schinkel tarafından neo klasik tarzda tasarlandı. 1845’li yıllara dek Kraliyet Müzesi olarak hizmet veren bu müze İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördüğü için kapsamlı bir restorasyondan geçti. Şehrin Lustgarten bölgesinde yer alan bu müze günümüzde antik Yunan ve Roma dönemine ait eserlerin de sergilendiği bir yer haline geldi.

3. Neues Museum

Neues-Museum

Antik dönemden kalma sayısız eserin sergilendiği Neues Museum, şehrin görülmeye değer noktalarının başında geliyor. Şehirdeki pek çok müze ve yapı gibi Neues Museum da İkinci Dünya Savaşı’ndan hasar alarak çıktı. Savaş sonrasında İngiliz mimar David Chipperfiel tarafından onarılarak bugünkü haline getirilen müzede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

4. Charlottenburg Museum

Charlottenburg-Museum-Berlin

17. ve 20. yüzyıllar arasında saray olarak kullanılan günümüzde ise müze haline dönüştürülen Charlottenburg Museum, içeride sergilenen birbirinden harika sanat eserlerinin yanı sıra Fransız tarzı bahçesi ve Romantizm Galerisiyle de turistlerin ilgi odağı oluyor. Siz de yolunuz Berlin’e düştüğünde bu müzeye uğramayı ihmal etmeyin.

5. Museum für Gegenwart

Museum-fur-Gegenwart

Ülkenin ilk tren istasyonlarından birine ev sahipliği yapan tarihi bir binada bulunan Museum für Gegenwart, tren vagonlarının yerini alan çağdaş sanat koleksiyonlarıyla dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları ve sanat tutkunlarını ağırlıyor. Eğer siz de çağdaş sanata ilgi duyuyorsanız Berlin’deki gezi rotanızı Museum für Gegenwart’a çevirmelisiniz.

Muhteşem sanat mekanları, galerileri, kültürel etkinlik alanları ve mimarisiyle büyüleyen tarihi yapılarıyla akıllara kazınan Berlin, uzun süre daha Almanya seyahatlerinin vazgeçilmez adresi olmaya devam edecek gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here