Ana sayfa Avrupa

Beyaz Kule: Selanik

0
PAYLAŞ

Beyaz Kule, Selanik’in sahilde bulunan, ihtişamıyla göz dolduran, en popüler yapılarından biri. Beyaz Kule 30 metre yüksekliğinde, 70 metre çapında 6 katlıdır. Bir anıt ve de şehrin görsel ikonu. Selanik surlarının uzantısı olarak kale görevini üstleniyordu, surların yıkılmasıyla birlikte garnizon sonrasında da hapishane olarak kullanıldı. Hapishane dönemleri bir hayli ilginç hikayeleri bize sunmakta. “Kanlı Kule” ismini aldığı, ve şuan neden beyaz olmadığınla ilgili bazı rivayetleri bize sunmaktadır. “Leontos Kulesi, Kalamarya Kulesi, Yeniçeri Kulesi, Kanlı Kule” olarak farklı dönemlerde farklı isimlerle anıldı. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır, mimarının ise Mimar Sinan olduğuna dair iddialar olsa da henüz kaynak olarak gösterilebilecek net bulgular yoktur.

Beyaz Kule
Beyaz Kule

Beyaz Kule: Tarihsel Süreci

Beyaz Kule’nin görenler için ününün abartıldığını düşünürsek şöyle başlayabiliriz. Söz konusu Selanik ise anlatıldığından çok daha iyisi, fakat Roma’yla kıyaslarsanız tabiki beklediğinizi alamayacaksınız. 500 yıllık bir yapı olmasından kale, garnizon ve hapishane olarak kullanılmasından kaynaklı, tarihsel süreci fazlasıyla hikayelerle ve olaylar ile dolu. Kule Osmanlı’dan Yunanlılara geçer geçmez vaftiz töreniyle beyaza boyanmasından anlamalısınız ki, önemi gerçekten yüksek.

Beyaz Kule: Yapım Süreci

Kanuni Sultan Süleyman döneminde şehri korumak için yapılmış, Mimar Sinan tasarımı olduğuna dair ciddi iddialar olmasına rağmen henüz somut bir bilgi yoktur. 1450-1470 yılları arasında yapıldığı kesinleşse de başlangıç tarihine dair de elimizde pek net bir tarih yok. Eğer mimarlık öğrencisiyseniz veya mimariye ilginiz varsa üstünde Bizans Mimarisi’nden izler görmüş olabilirsiniz. Çünkü eski bir Bizans Kulesi kalıntıları üzerine inşa edilmiştir.

Yapıldığı dönemdeki deniz surlarının en doğusundaydı, gün doğumuna karşı şehri korumak üzere önemli bir görev görüyordu. Bizans surlarının daha da güçlendirilmesiyle şehir korumaya alınmış ve Osmanlı askerlerinin zaferi şerefine “Aslan Kulesi” adı verilmiştir.

Aslan Kule’den Kanlı Kule’ye

Beyaz Kule, aslan sıfatını çok koruyamamıştır. Kanuni döneminden sonra hızla güç kaybeden Osmanlı, ve ordu içinde güçlenen Yeniçeriler bu kuleye “Yeniçeri Kulesi” adını takmışlardır. Bu dönemde zindan ve hapishane olarak da kuleyi kullanmaya başlayan yeniçeriler halkın tepkisini iyice üstüne çekmeye başlamıştır.

1826 yılında Yeniçeri Ocağını kaldıran İkinci Mahmut, kuledeki tüm yeniçerilerin ve tutsakların kılıçtan geçirilme emri vermesinin ardından Beyaz Kule artık Kanlı Kule olarak anılmaya başlanmıştır. Halk kuleye “Kan Kulesi” olarak bakmış ve uzun süre halk hikayelerinde dehşetle bahsedilmiştir. İkinci Mahmut her ne kadar “Kalamarya Kulesi” olarak isimlendirse ve de garnizon olarak kullanılsa da “Kanlı Kule” adı kuleye yapışıp kalmıştır.

Beyaz Kule Hikayesi

Beyaz Kule, Yunanistan’a geçince vaftiz töreni düzenlenip günahlarının çıkması için bir ayin yapıldı. Kule hemen beyaza boyandı ve tamamen temizlenildiğine inanıldı. İsmiyse “Beyaz Kule” olarak değiştirildi. Atlanılan bir detay vardı, Ege şehri Selanik oldukça sıcaktı ve kulenin kireç ile boyanmasından dolayı kireç sıcaktan aktı, kule eski rengine döndü. Halk tarafından ise “Kule de çok fazla idam gerçekleşti, kule, beyaz rengini kabullenmedi.” söylentileri hızla yayıldı ve bu inanış günümüzde bile hala yıkılmış değil. Her ne kadar Beyaz Kule olarak da anmaya başlasak kule hakkında derine indiğinizde karşınıza çıkan ilk şey “Kanlı Kule” oluyor.

Kesin olmamakla ile şöyle 2 tane hikayenin olduğu bir bilgiye de denk gelebilirsiniz. Kule vaftiz töreninden önce de 2 kez beyaza boyandığına dair hikayeler var ama bunlarla ilgili bir kaynak malesef yok.

  1. Kanlı Kule döneminde ölenlerden bazılarının Yahudi olması üzerine, Yahudi bir tüccar kulenin beyaza boyanmasını sağladı. Bu şekilde bir anma töreni yapmak istedi fakat izin verilmedi. Boya yine sıcaklardan dolayı aktı, o günlerde beyaz boya kireç ile yapılıyordu. Kule yapılanları affetmedi diye söylentiler halk arasında çıktı.
  2. Abdülhamit döneminde Selanik ile olan birkaç yazışmada “Kanlı Kule” yazısını görmesi ardından hızla kuleyi beyaza boyattı. Fakat kireç yine sıcaklara dayanamayarak aktı. Gündem yoğunluğundan bu konu arada kaynadı ve gitti.
beyaz kule - kanlı kule
Beyaz Kule
Eyobus: Selanik – Beyaz Kule

Kule Hakkında Genel Bilgiler

Selanik’in sembolü olması ve geçirdiği tarihsel süreç sebebiyle koruma altına alınmıştır. 2.Dünya savaşı döneminde telsiz ve haberleşme kulesi olarak kullanılmış ve buradan kalanlarında sergilendiği bir müze olarak günümüzde kullanılmaktadır. Selanik ve deniz manzarası sunan seyir terası da belki de en çok ziyaretçi çeken yönüdür. Girişi 4 euro. 1988 yılında 2 farklı kuruluş tarafından koruma altına alınmıştır:

  • Unesco Dünya Koruması: 1988 yılında, “Selanik Erken Hristiyanlık” ve “Bizans Anıtları” ile birlikte koruma altına alınmıştır.
  • Europa Nostra Koruması: 1988 yılında Europa Nostra ödülü alarak koruma altına alınmıştır.

Beyaz Kule Ziyaret Saatleri ve Detayları

Kule, pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır. 08.30-15.30 saatleri arasında açık olup; 4 euro giriş ücreti vardır.
Beyaz Kule sonrası, korsan kıyafeti giymiş ve ücretsiz tekne turu yapan teknelerle karşılaşacaksınız. 30-40 dakikalık tekne turları gerçekten ücretsiz fakat içeride içecek hatta bazen yiyecek bir şeyler almanızda zorunlu. Bunların fiyatlarıyla sizden tekne turu ücretini zaten çıkarıyorlar 🙂
Kule sonrasında “Aristotales Meydanına” doğru yürüyüş yapabilir, yol üstündeki restoranlardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri Selanik’te ünlü ve de çok lezzetli 🙂

Selanik Hakkında Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Birbirinden Selanik’in deniz ürünlerinin tadına bakma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here