Ana sayfa Avrupa

Belgrad:Beyaz Şehir

0
PAYLAŞ

Belgrad şehri ismini, Sırp dilinde “Beyaz Şehir” anlamına karşılık gelmesinden almıştır. Momo Kapor tarafından “Düşük bütçeli Paris!” olarak anılmaktadır. Sırbistan’ın en kalabalık şehri ve başkentidir. İstanbul ve Atina şehirlerinden sonra en eski Avrupa’daki yerleşim noktalarından biridir. Bulunduğu konum itibariyle değerli olan bu şehir, defalarca yıkılmış, yakılmış ve tekrar tekrar yeniden inşa edilmiştir. Bu sebeple birbirini tamamlayan farklı mimari yapılar görülmektedir.

Her yaştan insanı, her saatte, şehrin her köşesinde şehre renk kattığını görebilirsiniz. Slav ırkının baskın genlerini ise sokaklarda yürürken sonuna kadar hissedeceksiniz. Sokak müziklerinin yükselen sesleri, sokak danslarına karşı yürürken kayıtsız kalmanız neredeyse imkansız.

Tüm bu güzelliklerin yanı sıra dikkati asla elden bırakmamanız gerekmekte çünkü Avrupa’daki hırsızlık oranının en yüksek olduğu yerlerden biri. Kap-kaç olarak hırsızlık çok görülmese de soyulma ihtimaliniz gerçekten çok yüksek, hırsızlığa uğradığınızda ise bunu çantanızı açana kadar fark etmeniz neredeyse olanaksız. Pasaportunuz ise en önemli eşyanız olduğundan hırsızlık dikkat etmeniz gereken en önemli konu. Maddi şeylerin telafisi olsa da ne yazık ki pasaport için aynı durum söz konusu değil.

Belgrad İçin Hırsızlığa Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kalemegdan da fotoğraf çekilirken çantanızı asla bırakmayın.
  • Sokak müziklerini veya dans gösterilerini izlerken çantanıza ve ceplerinize dikkat edin.Kalabalığın arasında insanlarla fiziksel temastan kaçının.
  • Birbirine yakın restoranlarda çantanızı masanın göremeyeceğiniz ve erişemeyeceğiniz kısmına koymayın.
  • Kimseye fotoğrafınızı çekmesi için telefonunuzu veya fotoğraf makinenizi vermeyin.

Belgrad İçin Görülmesi Gereken Yerler

Avrupa‘nın en eski yerleşim yerlerinden biri olmasının büyük role sahip olmasından kaynaklanan Beyaz Şehir: Belgrad mimari güzellikleriyle, yemyeşil parklarıyla ve yüksek enerjili caddeleriyle sizi adeta selamlamakta.

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en popüler caddesi. Bunun yanı sıra Avrupa’nın en uzun yaya caddesi. Kalabalıklığı ve hareketliliği bana Avrupa’daki “İstiklal Caddesi” gibi hissettiriyor. Avrupa’nın en uzun yaya caddesinin İstiklal Caddesi olduğunu düşündüğümüzde ise bu gayet normal bir durum. Yaklaşık 850 metre uzunluğundaki bu caddede lüks mağazalar ve restoranlar bize eşlik ederken, sokak müzikleri ve etkinlikleri zaman zaman durup izlememizi sağlıyor, etkilenmemek elde değil.

Cumhuriyet Meydanı

Beyaz Şehir: Belgrad-Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, şehrin ana meydanı rolünü üstlenmiştir. 1869 yılında yapılan Ulusal Müze ve Ulusal Tiyatro binasının yanı sıra 1882 yılında yapılan “Prens Mihailo” anıtı etrafına dizilmiş bir meydan. Bir çok etkinlik ve gösteriye ise ev sahipliği yapmaktadır.

Kalemegdan

Beyaz Şehir: Belgrad-Kalemedgan
Kalemegdan Manzarası

Sava ve Tuna (Danube) nehirlerinin birbirine bağlandığı ve gün batımını izlemek için harika bir nokta. Nehrin yansımanın ufukla birleştiği noktada sarı, turuncu ve kırmızının bir çok tonunu görebiliyorsunuz. Güneşin hızla kaybolmasıyla, renk tonları da hızla değişerek görsel bir şölen oluştururken fotoğraf çekmek içinde uygun tüm şartları bize sunuyor. Doğru açıyla doğru açıyla ışığı yakalayabilirseniz yıllar sonra bile dönüp dönüp bakabileceğiniz harika manzaraları yakalayabilirsiniz.
Her ne kadar ele geçirilmesi imkansız olarak görülse de yıllarca süren kuşatmalar, savaşlar sonucu defalarca yıkılmış ve tekrar inşa edilmiş. Şuan ki görüntüsü 18. yüzyıldan kalma.

Nikola Tesla Müzesi

Beyaz Şehir: Belgrad-Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

Sırp mucit, bilim adamı, mühendis olan Nikola Tesla elektrik, alternatif akım, manyetizma gibi alanlarda devrim olarak adlandırabileceğimiz buluşlara imza atmıştır.
Müze de kişisel notları, icatlarının anlatıldığı küçük bölümlerle birlikte küçük modern prototipleri, küllerinin bulunduğu vazo gibi bir çok eser bulunmaktadır.

Çalışma Saatleri

Çarşamba10:00–20:00
Perşembe10:00–20:00
Cuma10:00–20:00
Cumartesi10:00–20:00
Pazar10:00–20:00
PazartesiKapalı
Salı10:00–20:00

Telefon: +381 11 2433886
Kuruluş tarihi: 5 Aralık 1952
Adres: Krunska 51, Beograd 11000, Sırbistan

Skadarlija

Skaderlija
Skaderlija

Skaderlija bölgesi, Eyobus rotası üzerinde Bohem mimari ve ruhunun başladığı ilk yer. Bunun Prag ile birlikte zirve yaptığını söyleyebiliriz.
Küçük restoranların ve küçük bahçelerinin renkli çiçeklerle birleştiği, balkan müziklerinin enerji kattığı trafiğe kapalı, arnavut kaldırımlı küçük dar sokaklarıyla adeta içine çekiyor. Et ürünlerinin ön plana çıktığı ve yemeklerin çok lezzetli olduğu gerçeğini reddedemeyiz.

PAYLAŞ
Önceki makaleEyobus ile 19 Günde 18 Yemek Deneyimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here