Ana sayfa Avrupa Avusturya

Bilinçaltının Kristof Kolomb’u Sigmund Freud’un Viyana’daki Evi

0
PAYLAŞ

Sigmund Freud’un Viyana’daki Evi

Sigmund Freud ’un Viyana’ya taşındıktan sonra Naziler’in baskınına kadar hem ev, hem ofis olarak kullandığı, terapilerini gerçekleştirdiği yer. Eyobus 18 turundaki arkadaşlarla  Freud’un müzesine gidelim diye daha Budapeşte yolunda karar vermiştik. Heyecanla kapıda biraz sıra bekledik ve içeriye girdik ve bir anlığına sanki müzede değil de kendimi bir evin içinde hissettim. Gerçekten de öyle; çünkü aslında burası Sigmund Freud’un muayenehanesi! Hemen içeriye girdik , bir anda hepimiz heycanlandık   açıkcası.

Girişte kocaman bir kitaplıkla karşılaşıyorsunuz sağ tarafta hediyelik eşya satılan bir oda ve duvarlara asılı olan Freud’un el yazmalarını ve yazdığı kitapları görüyorum.

Freud’un hastalarını tedavi ettiği kırmızı koltuk… Bu koltuğun üstünde de Freud’un birçok ülkeden aldığı sertifikalar ve ödülleri görmek mümkün.

Sigmund Freud home

Müzede, Freud’un bir şekilde bulduğu toprak kaplar ve mısır dönemine ait küçük figürler sergileniyor. Freud’un kitapları ve araştırmaları ile ilgili belgeler, yakınlarının fotoğrafları,  Eşi Martha Bernays, yakın arkadaşı Carl Jung, kızı Anna Freud… Kendi kişisel eşyalarını da görmek mümkün.

Müzeden çıkışta iyi ki gelmişim diyorum. Viyana‘ya giden tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum kesinlike gidip ziyaret ediniz. !

Sigmund Freud Müzesi nerede ve nasıl gidilir diyorsanız?

Freud Müzesi, Berggasse üzerinde yer alıyor. 40A numaralı otobüsler ve 1, D ve E4 hatlı tramvaylar müzenin yakınından geçiyor. U2 metrosunu kullanarak Schottentor Satation’da inerek de ulaşabilirsiniz, ama 550 metre yürümeniz gerekiyor. Sokak üzerinde büyük bir Freud yazılı tabelanın binasından giriş yapıyorsunuz. Müzeye girdiğinizde merdivenlerden çıkarken basamaklar boyunca duvarda Freud’un yaşamındaki önemli anların zaman çizelgesinde görebiliyorsunuz.