Ana sayfa Avrupa

Bratislava Gezi Rehberi: Görmeden Ölmeyin – Slovakya

0
PAYLAŞ

Bratislava gezi rehberi yazmak gerçekten çok farklı çünkü Bratislava gerçekten farklı bir şehir. Kadın olsa güzel; erkek olsa yakışıklı olurmuş diye ünlü bir tabir var şehir hakkında. Bence kesinlikle doğru, minimalist düzen seviyorsanız özellikle instagram’da gördüğünüz şu küçük “tinny house” etkisi yaratacağına emin olabilirsiniz.

Bratislava Gezi Rehberi
Bratislava

Bratislava Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

İlk konar-göçer yerleşimlerin MÖ 5000 yıllarına dayandığı tahmin edilen Bratislava’da MÖ 2. yüzyılda Kelt Boii kabilesi tarafından ilk önemli yerleşim birimleri oluşturulmuştur. MS 1-4. yüzyıllar arasında Roma kültürünün etkisi altına giren kentte Romalılar üzüm yetiştiriciliğini bu bölgeye tanıtmışlar ve günümüze kadar gelen şarap yapım kültürünün öncüsü olmuşlardır. Slavların kentteki ilk izleri ise Kavimler Göçü sırasında oluşmaya başlamıştır. Bazı araştırmacıların etnik kökenlerinin Türklere dayandığını iddia etse de çok ırklı yapıda bulunan Avarların yarattığı tehdit sonucu bölgede isyan eden Slavlar tarihin ilk politik Slav birliği olan Samo İmparatorluğu’nu kurdular.

Bratislava ilerleyen dönemlerde Almanlar ve Macarlar başta olmak üzere pek çok milletin hakimiyeti altına girmiştir. 14. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun kuşattığı ancak işgal edemediği Bratislava Viyana’nın daha önemli bir hedef olması sayesinde Osmanlıların hakimiyeti altına girmekten kurtulmuştur. Budapeşte’nin Türkler tarafından işgal edilmesi sonucunda 1536 yılında Habsburg Hanedanlığı’nun emrindeki Macar İmparatorluğu’nun başkenti oldu. 17. yüzyıl Habsburg Hanedanlığı’na karşı isyanların alevlendiği, Türklere karşı savaşlarla dolu olan; sel ve vebanın hayatı zorlaştırmış ve kent nüfusun eridiği bir dönem olmuştur. 18. Yüzyıl ise kent için yeniden doğuşu simgeleyen bir dönem olmuştur. Bu dönem Budapeşte’nin bölgede yeniden önem kazanmasıyla beraber Slovak varlığının tohumlarının atıldığı dönem olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde yapılan nüfus sayımlarında her iki kişiden birinin Alman olduğu kentte Slovaklar azınlık sayılıyordu. Savaş sonrasında ise kendisini Slovak olarak tanımlayan insanların sayısının ciddi bir şekilde arttığı söylenebilir. Çekoslovakya’nın varlığıyla beraber de kentteki Slovak kimliğinin temelleri sağlam bir şekilde atılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında da şehirdeki Alman varlığı etkisini yitirmiş, kent nüfusundaki Slovak yoğunluğu %90’a kadar artış göstermiştir. Komünist rejimin etkisinde uzun yıllar kaldıktan sonra ayaklanan halk karşı devrim ile 1993 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bratislava Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Orta Avrupa’nın merkezlerinden biri olarak sayılan Bratislava tarihini büyük çoğunlukla muhafaza edebilmiş bir şehir olmasıyla yürümesi en keyifli kentlerden bir tanesi. Genellikle sokaklardan ve yerden fışkıran heykelleriyle ünlü Slovak başkenti yıllık 1 milyona yakın turisti ağırlıyor.

Tuna nehri üzerine kurulmuş olan Bratislava dünyanın iki farklı yabancı ülkeye kara sınırı olan tek şehri olma unvanını taşıyor. Bu özelliğiyle Slovakya’nın sınırları düşünüldüğünde ülkenin en batı noktasında bulunan Bratislava’nın bir başkent için yeterince güvenli bir konumda olup olmadığı sorusu akılları kurcalıyor.

Bratislava sokaklarında dolaşırken bunu çok hissettirmiyor olsa da kent 2017 yılında Hamburg ve Lüksemburg şehirlerinin ardından kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla bakımından Avrupa Birliği’ndeki en zengin üçüncü bölge olmayı başarmış.

Şehrin isminin arkasında ise oldukça garip bir hikâye var. Öncelikle 1919 yılına kadar kentin isminin Bratislava olmadığını belirtelim. Kent uzun süre Alman Habsburg hanedanlığı hakimiyeti altında kaldığı için bu tarihe kadar Almanların şehre yakıştırdıkları Pressburg ismiyle biliniyordu. Öte yandan şehrin modern isminin hatalı bir çeviri sonucunda Bratislava olması oldukça trajikomik. Orta çağ yerleşimlerinden olan ve “Braslav’ın kalesi” anlamına gelen “Brezalauspurc” şehrin bugünkü isminin kaynağı. Ancak şehrin modern isminin birkaç harfi fazla. Filolog Pavel Jozef Šafárik’in Orta Çağ metinlerinin çevirisinde yaptığı bir hata sonucu “Braslav” metinde şeklinde geçen kısmı “Bratislav” olarak hatalı çevirip “Břetislaw” kelimesini türetince şehrin ismi Bratislava olarak günümüze kadar geliyor.  

Eyobus: Bratislava Şehir

Bratislava belirgin bir özellik ile dikkatleri çekmese de şehrin birkaç konuda tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Öncelikli olarak şehrin belki de en fazla fotoğraflanan ögeleri sokaklardaki ikonik heykeller. Sosyal medyada her yaz bir şekilde karşımıza çıkan bu heykeller turistlerin kentte yoğun ilgi gösterdiği noktalardan biri. Bratislava bu özelliğiyle ister istemez Eskişehir’i ve Yılmaz Büyükerşen’i akıllara getiriyor. Heykeller otoriteler tarafından Bratislava’nın tarihi caddelerine yapılmış modern dokunuşlar olarak tanımlanıyor. Biz de sokaklardaki canlılığı artırdığı ve ilgi çekici oldukları için Bratislava’nın heykellerinin şehirle bütünleşebilen sokak elemanları olduğunu düşünüyoruz.

bratislava-gezi-rehberi-cumil
Bratislava: Cumil

Bratislava Gezi Rehberi: Kent Dokusu ve Mimari

Şehrin tarihi yapısını korumak konusunda oldukça başarılı olduğunu daha önce belirtmiştik. Korunan bu tarihi yapı sayesinde Bratislava sokaklarında Orta Çağ evrenine geçiş yapmakta zorlanmayacaksınız. Bunun yanı sıra İkinci Dünya Savaşı sonrasında şehirde artan yapılaşma sonucu 20. yüzyıla ait yapılara da sık sık rastlamak mümkün oluyor. Günümüzde ise pek çok Balkan ve Orta Avrupa kentinde gördüğümüz modern mimari atılımlarından Bratislava’nın nasibini aldığını söylemek mümkün.

Neredeyse her Avrupa şehrinde rastladığımız şehri en eski bölgesi Slovakça “Staré Mesto” (Eski Şehir) adıyla anılıyor. Bu bölgede 700 yıllık yapıları gözlemlemek mümkün. Aynı zamanda bölgede 18. yüzyıldan kalma Barok mimari örneklerini de inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra SNP Köprüsü ve Slovak Ulusal Radyo Binası gibi 20. yüzyılın fütüristik yapılarıyla hükümet destekli inşa edilen modern kompleksler de Bratislava’nın öteki yüzünü ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

Bratislava Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecekler listesini çoğaltabilirsiniz. Şehir gibi gezilecek yerler öyle uzun uzun zaman harcayanız yerler olmasa da hikayeleriyle sizi şaşırtacak, bazen kale yolu olduğu içinse biraz terletip emek harcamanızı isteyecektir. Bu noktalardan bazıları:

  • Bratislava Kalesi
  • Bratislava Mavi Kilise
  • Cumil Heykeli
  • UFO Gözlem Kulesi

Bratislava Kalesi

Bratislava kalesinin güzelliği kadar sunduğu manzara da ziyaretçileri cezbediyor. Şehrin birçok yerinden görülebilen bir kale; şehrin bir çok yerini kuş bakışı görmenize imkan tanıyor. Uzun yıllar harabe altında bulunmuş olmasına rağmen, son yıllarda yapılan restorasyonlarla gerçekten farklı bir boyuta evrildi. Işıl ışıl parlayan beyaz rengiyle dikkatinizi ilk andan itibaren kazanacaktır.

Eyobus: Bratislava Kalesi

Old Town’a oldukça yakın, biraz tırmanış. (Hadi az kaldı diyen bir arkadaş, yok yok en önde müzik açmış yürüyen koordinatörle oldukça eğlenceli olacaktır.) Kale bahçesinde gezebilir, güzel fotoğraflar çekebilir ve de Tuna Nehri’nin ayırdığı Bratislava manzarasının yüksekten tadını çıkarabilirsiniz.

bratislava-kalesi-brtislava-gei-rehberi
Bratislava Kalesi

Bratislava Mavi Kilise

Kilisenin mavi renkli gözükmesinin sebebi mavi boya değildir. Dış cephesinin mavi renkli mozaiklerle işlenmiş yapıda olmasından kaynaklı “Mavi Kilise” adını almış; St. Elizabeth Kilisesi (The Church of St. Elizabeth), Bratislava gezi rehberinize eklenmesi gereken yerlerden. 20. yüzyılın başlarında Bratislava’da dünyaya gelen St. Elizabeth’e adandığı için de orijinal ismi bu şekilde. Kilisenin giriş kapısının üzerinde Elizabet’in bir portresini görmeniz mümkün.

bratislava-gezi-rehberi-mavi-kilise
Bratislava Mavi Kilise

Bratislava sokak köşelerinde heykeller ile dolu bir şehir. Heykellerden biri iserögar kapağından çıkan işçi heykeli (Man at WorkCumil. Eski kent merkezinde (Old Town) yer alan Cumil heykeli 1997 yılında yapılmış. Heykelin yapılış amacı, lağım temizliği işini bitirip dinlenen bir insan figürü olarak tasvir edilmiş. Ama bir diğer rivayete göre kadınların eteklerinin altına bakan biri olduğu da söyleniyor. Tarafınızı seçin. Biz Bilemedik…

bratislava-cumil
Bratislava: Cumil

Cumil kelimesinin “izleyici” anlamı bulunmaktadır. Bratislava’nın fotoğrafı en çok çekilen heykeli Cumil heykeli. Rybarska Brana ve Panska sokaklarının kesişim noktasında (48°08’34.38″ N 17°06’32.08″ E) yer almaktadır.

Bir başka ünlü heykel ise: Elinde fötr şapkasıyla yoldan geçenleri selamlayan Schone Naci. Naci heykeli, 20. yüzyılın başında Pressburg’da yaşayan Ignac Lamar adında bir kişinin heykeli. Aşık olduğu kişiye kavuşamayınca deliren bir kişinin aşk hikayesini anlatıyor.

bratislava-Schone Naci-heykeli
Bratislava: Schone Naci

UFO Gözlem Kulesi

Tuna Nehri’nin üzerinde bulunan ve UFO’ya benzediği için UFO Gözlem Kulesi olarak isimlendirilen, şehri biraz daha yüksekten izlemenize imkan tanıyan bir seyir terası bulunuyor. Yeni yapılan köprü olan Novy Most (Most SNP) üzerine inşa edilmiş UFO Observation Deck şehrin sıradışı ve ilgi odağı yapılardan.

Berlin Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Türk döneri ile Berlin’de öğle yemeği yeme vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here