Ana sayfa Avrupa Slovakya

Bratislava’da Görmeniz Gereken 7 Yer

2
PAYLAŞ

Balkanların mini Avrupa‘sı olarak bilinen Bratislava, Slovakya’nın başkenti ve en büyük şehri. Tuna Nehri kıyısında kurulan ve kültürel zenginliğinin yanı sıra etkileyici tarihi dokusuyla da öne çıkan şehir, birbirinden önemli turistik noktalara ev sahipliği yapıyor. Komşusu Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Bratislava’nın bir diğer sınır komşusu da Macaristan.

Ülkesi Slovakya’nın kültürel ve siyasi merkezi olarak da anılan şehir, her yıl çok sayıda festivale ve sanat etkinliklerine de sahne oluyor. Bahar fuarları, yaz festivalleri, Noel pazarları, yıl boyu düzenlenen nehir turları, kışın kayak veya buz pateni, bu kentin sunduğu sayısız aktivite ve güzellikten sadece birkaçı. Oldukça sevimli bir şehir olan Bratislava’nın sokaklarını gezerken kendinizi eğlenceli bir dünyanın içinde buluyorsunuz.

Bratislava’da Görmeniz Gereken 7 Yer

Arnavut kaldırımlı sokaklarına yayılmış kafeleri, küçük ara sokaklarıyla ve Cumil Schöner Naci ve Napolyon gibi heykelleriyle ünlü şehir Bratislava’ya, Avusturya‘nın başkenti Viyana’dan 1 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşıyoruz.

1. Old Town 

Bratislava-Old-Town

Old Town, şehrin önemli turizm adreslerinden olan Bratislava Kalesi’nin de içerisinde yer aldığı, otantik ve şirin bir bölge. Araç trafiğine kapalı olan bölgenin sokaklarında yürürken şehrin ünlü insan tasviri heykellerini görebilir Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali gibi tarihi mekânları ziyaret ederek kent tarihini öğrenebilir, Hlavne Meydanı’nda kent kültürüne ait izler yakalayabilirsiniz.

2. Bratislava Kalesi

Bratislava-Kalesi

Küçük Karpatlar’ın uzantısı olan kayalık bir tepenin üzerine 9. yüzyılda inşa edilen Bratislava Kalesi (Bratislava Castle), 1811’de çıkan yangında büyük zarar görmüş ve 2. Dünya Savaşı bittikten sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Nefis konumu sayesinde şehri ve Tuna Nehri’ni kuşbakışı gören askeri yapının üst kısımlarından, hava açıkken, Avusturya ve Macaristan’ın kente yakın bölgelerini bile görebilirsiniz! Kale günümüzde Tarih ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

3. St. Martin Kilisesi

St-Martin-Kilisesi

Old Town bölgesinin batısında yer alan St. Martin Katedrali (St. Martin’s Cathedral), uzun süren yapım sürecinin ardından 1452’de faaliyete girmiş. Kentin en büyük kilisesi olan St. Martin, tarihte kralların taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapmış. Çevresinde farklı mimari stile sahip şapellerin bulunduğu yapının 16 m yüksekliğindeki kulesinin tepesinde Aziz Stephen’ın tacının kopyası bulunuyor. Bratislava’nın göz alıcı yapıları arasında olan, zaman içerisinde eklenen yeni şapellerle genişletilen St. Martin, 70 m uzunluğu ve etkileyici Gotik mimarisi ile hayran olacağınız bir yapı.

4. Michael Kapısı

Michael-Kapisi

Bratislava’nın sembol yapılarından biri olan Michael Kapısı, ortasında bulunan Gotik tarzı kulesiyle hayli dikkat çeken bir yapı. 17. yüzyılda şehri çevreleyen surlardan geriye kalan dört kapıdan biri olan St. Micheal Gate, kulesi ile birlikte 51 m yüksekliğe sahip. Günümüzde müze olarak kullanılan kulesinde kentin tarihi hakkında bilgi edinmek de mümkün. Bratislava manzarası izlemek isteyenlerin değişmez adreslerinden olan bu kule, özellikle fotoğraf meraklıları için oldukça cazip bir adres.

5. Devin Kalesi 

Devin-Kalesi

Slovakya’nın en eski kalelerinden biri olan Devin Kalesi (Devin Castle), Muranska bölgesinde bulunan bir uçurum kenarına yapılmış. İnşa tarihi hakkında net bir bilgi olmayan kalenin tahminen 800’lerde yapıldığı düşünülüyor. Günümüzde Ulusal Anıt olarak kabul edilen tarihi yapı, Tuna ve Morova Nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. Roma İmparatorluğu zamanında da askeri amaçlı kullanılan bir alan üzerinde bulunan yapı, 15. ve 17. yüzyıllarda güçlendirildikten sonra Napolyon’un orduları tarafından tahrip edilmiş.

6. Nový Most

Novy-Most-Koprusu

Tuna Nehri üzerinde bulunan bir köprü ve ortasında bulunan gözlem kulesi olan Nový Most, 1967-1972 yılları arasında inşa edilmiş. Dünya’nın En Yüksek Kuleleri Listesi’nde 95 m yüksekliği ile 32. sırada bulunan kulenin seyir bölümünden tüm şehri seyredebilirsiniz. Özellikle gün batımında eşsiz bir Bratislava manzarası sunan gözlem kulesinde ayrıca lezzetli yemeklerin servis edildiği Ufo Watch Taste Groove isimli bir restoran da var.

7. Apollo Köprüsü 

Apollo-Koprusu

Dünya Savaşı öncesinde Tuna Nehri’nin batı kıyısında bulunan petrol rafinerisinin adı verilen kemerli Apollo Köprüsü (Apollo Bridge), 2005’te yayalar ve taşıtlar için ikişer şeritli olarak açılmış. Starý ve Pristavný Köprülerinin arasında nehrin daraldığı noktaya inşa edilen köprü, 854 m uzunluğa sahip. Modern mimari ile tasarlanan Apollo Köprüsü kentin iki yakasını keşfetmeyi kolaylaştırırken, üzerinden geçenlere son derece güzel bir manzara sunuyor.

Bratislava’nın Heykeller Şehri olarak anılmasını sağlayan bronz insan tasvirlerinden en ünlüsü olan Cumil’i, Old Town’un merkezinde görebilirsiniz. Cumil’in haricinde, Belediye Binası’nın olduğu meydanın köşesindeki Naci gibi pek çok şirin heykelle tanışmadan, selamlaşmadan dönmeyin.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here