Ana sayfa Avrupa

Brüksel Gezi Rehberi: Avrupa Başkenti

0
PAYLAŞ

Brüksel Gezi Rehberi; bir Batı-Avrupa ülkesi olan, aynı zamanda ise Avrupa Birliğinin Başkenti ünvanına sahip bu şehir hakkında bir çok detayı barındırır. Gittiğinizde en ince ayrıntıları farkedeceğiniz; gitmediğinizde ise giden bir çok insandan daha çok genel kültür bilgisi kazandıracaktır.

Brüksel Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Avrupa Birliği’nin gayri resmi başkenti olan Brüksel, Belçika’nın en kalabalık ve en zengin şehri olma özelliğini taşıyor. Küçük bir nehir olan Senne Nehri üzerinde bir alanda küçük bir yerleşim olarak kurulan Brüksel günümüzde Avrupa’nın siyasi anlamda en önemli bölgelerinden biri haline gelmiş. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlanmasıyla birlikte Brüksel sınırları içerisinde ağırladığı sayısız uluslararası kuruluş ve organizasyon ile dünya siyasetinin kilit merkezi olmuştur. Resmi olmasa da kentte bulunan Avrupa Birliği organları ve temsilcilikleriyle birliğin başkenti olarak da anılmaktadır. Öte yandan finansal açıdan da Belçika’nın yükünü sırtlayan Brüksel Batı Avrupa’nın en önemli finans merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Brüksel tarihinde Hollanda kültürü ve dilinin etkisinde kalmış olsa da günümüzde Fransızca kentin birinci dili konumunda. Öte yandan Brüksel’de her üç kişiden ikisinin İngilizce konuşabiliyor olması kentin ulusal niteliklerden arınarak evrenselleşmesine önayak olmaktadır.

brüksel gezi rehberi- avrupa birliğinin başkenti
Brüksel: Avrupa Birliğinin Başkenti

Belçika Mutfağı

Bunun yanı sıra Brüksel mutfağıyla da ünlü bir kenttir. Fransız yemek kültürü ile Fransızlara kıyasla daha doyurucu olan Flaman mutfağının bir kombinasyonu olan Belçika mutfağı özgün tatlarla tanışmanıza vesile olacaktır. Waffle, çikolata, pralin, midye ve bira Belçika mutfağının lezzetli örneklerinden. Bir de ismini anmak istemediğim, çocukluk travmam Brüksel lahanası da kentte oldukça sevilir ve sıklıkla tüketilir.

belçika waffle
Brüksel: Waffle Lezzeti

Belçika Birası

Belçika biralarına ayrı bir parantez açılması gerekiyor kesinlikle. Bira sevmeyen pek çok arkadaşımın biraya olan bakış açısının değişmesini sağlayan Belçika biraları genellikle aldığınız ilk yudumda damağınızda bıraktığı o tat ve etkiyle hafızalara kazır kendisini. Çeşitleri 1000’den fazladır. Belçika biraları demleme yöntemleri sayesinde çok yüksek oranlarda alkol içermesine rağmen içerken rahatsızlık vermemesiyle ünlüdür. Ülkemizde de satışı olan Leffe, Duvel ve Hoegaarden başlıca Belçika biralarıdır.  

Brüksel Bira Rehberi
Sıradan Bir Market Rafı: Brüksel

Brüksel Gezi Rehberi: Kısa Tarihi

Şehrin ismi “bataklıktaki yerleşim” anlamına gelen Broekzele kelimesinden türemiş. Kesin bilgiler olmasa da kentin 7-10. yüzyıllar arasında kurulduğu tahmin ediliyor. Senne nehri üzerinde kurulan kentin yazılı kaynaklarda geçtiği ilk tarih 11. yüzyıldır. Brüksel bu tasvirde nehirde kurulmuş bir liman olarak geçmektedir. Bu yıllarda şehir kalesinin yavaş yavaş oluşturulmaya başlandığını söylemek mümkün. BruggeGentKöln ticaret üçgeninin ortasında konumlanması şehrin gelişiminde oldukça önemli. Bu sayede Orta Çağ’da sürekli gelişen ve zenginleşen bir Brüksel’den söz etmek yanlış olmaz. Ancak 1695 yılında Fransız saldırıları sonucu ticaretin kilit noktası olan Grand Place ile birlikte şehrin önemli bir bölümü kullanılamaz hale geldi. Uzun yıllar pek çok farklı yabancı gücün himayesi altında yaşamak zorunda kalan Brüksel halkı 1831 yılında ayaklanarak Hollanda Krallığı’na karşı bağımsızlıklarını kazanmıştır. Brüksel de genç Belçika Krallığı’nın ilk başkenti olma onuruna sahip olan kenttir. İkinci Dünya Savaşı sırasında pek çok Avrupa kenti gibi ağır yaralar alan Brüksel savaşın sona ermesinin ardından hızlı bir büyüme ve kalkınma süreci içine girmiştir.

Ek olarak Brüksel 1970’ten beri 3 farklı yarı-bağımsız bölgeye ayrılmış durumdadır. Bunlar Flandre, Valonya ve Brüksel-Başkent Bölgesi’dir. 

Brüksel Gezi Rehberi: Kent Dokusu ve Mimari

Brüksel, Gotik, Barok ve Neoklasik tarzlardan post-modern mimari anlayışa kadar geniş bir renk paleti sunuyor ziyaretçilerine. Kentin “Îlot Sacré” adıyla anılan tarihi merkezinde az da olsa Orta Çağ yapılarını da görebilmek mümkün. Az da olsa Art Nouveau sanat anlayışıyla inşa edilen yapıları dilerseniz gözlemleyebilirsiniz. Grand Place ve çevresi ise mimari bir şölen sunuyor, Hotel DeVille meydandaki en çarpıcı yapılardan birisi.

Brüksel sokaklarında yapacağınız gezinti adeta mimari sanat tarihi dersine dönüşecek. Neredeyse her anlayışın yansıtıldığı bir binaya rastlayabileceğiniz Brüksel’de, keyifli vakit geçireceğinize olan inancımız tam.

brüksel gezi rehberi
Brüksel Mimarisi

Öte yandan Brüksel’in kent planlamasında ise özellikle 1960-1970 yılları arasında yaşanan yüksek hızlı büyüme sonucunda ne yazık ki ipin ucunun biraz kaçtığını söyleyebiliriz. Bu yıllar arasında kentte eski binaların yerine modern binalar inşa edilmiş ya da tarihi bölgelerde yüksek katlı binalar yer almaya başlamış. Bu durum kamuoyunda bilinçsiz kentleşme olarak yorumlanmış; mimarlık ve şehir plancılığı literatürüne de Brusselization (Brükselizasyon) olarak girmiştir.

Brüksel Gezi Rehberi: Önemli Noktalar

Brüksel’de ilk görülmesi gereken, minik ama şehrin en önemli simgesi olan Manneken Pis yani İşeyen Çocuk Heykeli. Büyük beklentilerle gelmezseniz hayal kırıklığına uğramazsınız çünkü heykel minicik. Bir de bunun “İşeyen Kadın Heykeli Var.” Onun da ası “Jeanneke Pis“. Olmazsa olmazlardan biriyse: “The Grand Place

The Grand Place

Kentteki en önemli ve en popüler mekanlardan biri olan Grand Place 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edildi. Avrupa’nın atmosfer olarak belki de en etkileyici meydanlarından biri olan Grand Place uzun yıllar boyunca Brüksel ekonomisinin kalbi olarak varlığını sürdürdü. 1695 yılında Fransız saldırıları sonucunda meydandaki yapıların büyük çoğunluğu yıkılmıştır. Grand Place günümüzde Belediye Sarayı ve Breadhouse binası gibi yapılarla çevrilidir.

Brüksel: Grand Place

Manneken Pis

Flemenkçe “İşeyen küçük çocuk” anlamına gelen Manneken Pis Brüksel’in en ünlü simgelerinden biridir. Bronzdan yapılmış olan küçük heykelde çeşme havuzuna işeyen bir çocuk tasvir edilmiştir.

brüksel gezi rehberi: işeyen çocuk
İşeyen Çocuk
İşeyen Kadın Heykeli

Brüksel Gezi Rehberi Benzeri Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera…Brülsel’in altını üstüne getirip waffle belki de Çiğ Deniz Ürünleri, midyenin?!?!?! tadına bakma vakti geldi de geçiyor bile 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here