Ana sayfa Avrupa Belçika

Brüksel’in En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Avrupa Birliği merkezlerine ev sahipliği yapan ve bu nedenle, ‘Avrupa başkenti’ olarak anılan Brüksel, Avrupa Birliği denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden. Bürokratik öneminin yanı sıra kültür sanat aktiviteleriyle de öne çıkan bu Belçika şehri, birbirinden ilginç ve etkileyici müzelere ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de seyahatleriniz sırasında kültürel geziler yapıp müzeleri görmekten hoşlanıyorsanız, Brüksel müzelerine mutlaka uğramalısınız!

En Çok Ziyaret Edilen Brüksel Müzeleri

1. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Bruksel-Muzeleri

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (Musees Royaux des Beaux Arts), Musee d’Art Ancien, Musee d’Art Moderne ve Musee Magritte gibi farklı bölümlerden oluşuyor. Müzede; Otto, Rubens, Van Gogh, Dali gibi çok sayıda ünlü sanatçının tablo ve heykelleri sergileniyor. Girişi ücretli olan bu müzeyi, her ayın ilk çarşamba günü ücretsiz gezebilirsiniz.

2. Belçika Karikatür Müzesi

Centre-Belge-Bande-Dessinee

Brüksel karikatür ve çizgi romanlar bakımından oldukça zengin bir şehir. Belçika Karikatür Müzesi (Centre Belge de la Bande Dessinee) de bu keyfi yaşayabileceğiniz en popüler ve eğlenceli yerlerden biri. Çizgi romanın tarihçesi, hazırlanış süreci gibi konular hakkında bilgi edinebileceğiniz bu müzede Ten Ten ve Şirinler gibi çizgi karakterlere ait çizimleri görme imkânı da bulabilirsiniz.

3. Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi

Musee-Instruments-Musique

Müziğe ve enstrümanlara karşı özel bir ilginiz varsa Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi (Musee des Instruments de Musique) sizi kendine hayran bırakabilir. 9 bini aşkın müzik aletinin sergilendiği bu müzede 16 ve 17. yüzyıllardan kalma tarihi parçaları incelerken sesli rehber desteği de alabilirsiniz. Müzeye uğradığınızda terasa çıkıp, şehir manzarasına göz atmayı da unutmayın.

4. Belçika Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Royal-Armee-Histoire-Militaire

Belçika Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi (Musee Royal de l’Armee et d’Histoire Militaire), tarihi silahlara, tanklara, üniformalara, savaşta kullanılmış kurşunlara, bayraklara ve askerlere ait çeşitli eşyalara ev sahipliği yapıyor. Müzenin en çok dikkat çeken parçası ise İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma savaş uçakları. 20. yüzyılın başlarında kurulan bu müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

5. Brüksel Çikolata Müzesi

Museum-Cocoa-Chocolate

Brüksel’in dünyaca ünlü çikolatalarını denemek ve yapılış öykülerine tanık olmak istiyorsanız Brüksel Çikolata Müzesi (Museum of Cocoa and Chocolate)‘ne uğramalısınız. 1998 yılında ünlü Belçika çikolatacısı Joseph Jo Draps’ın eşi tarafından yaptırılan bu küçük ama etkileyici müzeye giriş ise ücretli. İçeri girdiğinizde size ikram edilen çikolataların tadına bakıp, enfes kokusunu içinize çekmeyi unutmayın.

Brüksel, müzelerin gizemli ve ihtişamlı atmosferini yaşayıp, sanatın büyülü dünyasını keşfetmek için en doğru adreslerden. Şimdi yola çıkıp bu heyecana dahil olma zamanı!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here