Ana sayfa Avrupa Macaristan

Budapeşte’nin En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Bir şehri derinlemesine tanımak için müzelerine uğrayıp; tarihi, sanat eserleri ve kültürel değerleri hakkında bir şeyler öğrenmek gerek. Budapeşte müzeleri de bu anlamda oldukça zengin ve önemli koleksiyonlara sahip. Siz de Macaristan‘ın en popüler turistik şehri olan Budapeşte’ye uğradığınızda, müzeleri keşfetmek için özel bir program oluşturmalısınız. Zira çikolatadan, eczaneye dek uzanan geniş bir müze listesi sizi bekliyor.

En Çok Ziyaret Edilen Budapeşte Müzeleri

1. Macar Ulusal Müzesi

Hungarian-National-Museum

Hem Budapeşte’nin hem de Macaristan’ın en büyük ve en eski müzesi olan Macar Ulusal Müzesi (Hungarian National Museum), Macar mimar Mihaly Pollack tarafından tasarlandı. Macaristan tarihi hakkında ilginç bilgiler öğrenebileceğiniz bu müzeye uğradığınızda Beethoven ve Ferenc Liszt’in kullandığı piyanoyu görmeyi unutmayın.

2. Budapeşte Terör Müzesi

House-Terror-Museum

Andrássy Bulvarı üzerinde yer alan Budapeşte Terör Müzesi (House of Terror Museum), 2002 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Alman işgali sırasında Nazilerin karakol olarak kullandığı bu müzede Sovyet rejimi ve Nazilere ait birçok sembole rastlayabilirsiniz. Dört kattan oluşan Terör Müzesi’nin alt katındaki hücreler ve işkence odaları ise o dönem yaşanan acıları hissetmenizi sağlıyor.

3. Budapeşte Tarih Müzesi

Budapeste-Tarih-Muzesi

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Buda Kalesi bölgesinde yer alan Budapeşte Tarih Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık. Tarihi olaylara meraklı olanlar için oldukça cezbedici eserler barındıran bu müzede, Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser de bulunuyor.

4. Memento Park

Memento-Park-Budapeste

Sovyet döneminden kalma heykellerin sergilendiği etkileyici bir açık hava müzesi olan Memento Park, şehrin en önemli turistik yerlerinden biri. Haftanın her günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu müze sayesinde Sovyetlerin muhteşem estetik algısını keşfedip, ruhunuzda yeni pencereler açabilirsiniz.

5. Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Museum-Applied-Arts

İçinde yaklaşık 80 bin eser sergilenen Uygulamalı Sanatlar Müzesi (Museum of Applied Arts), İslami Sanatlar ve Türk Halı Koleksiyonu bölümünde yer verilen Osmanlı halılarıyla da adından söz ettiriyor. El emeğiyle hazırlanan çok sayıda halı, örtü, masa, vazo, sandalye gibi eşyaya ev sahipliği yapan bu müze sizi eski günlere götürecek.

Bonus: Budapeşte Pinball Müzesi

Hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden Budapeşte Pinball Müzesi (Budapest Pinball Museum), türünün nadir örneklerinden biri. Ailenizle, arkadaşlarınızla hatta yalnız olarak gittiğinizde bile çok eğlenebileceğiniz bu müzede, onlarca çeşit pinball makinesi var. İçeri girdiğiniz an sizi çocukluğunuza geri döndüren bu müzeye birkaç saatinizi ayırın ve sınırsız eğlencenin tadını çıkarın.

Her seyahatinizde bir başka yönüyle karşınıza çıkan bu büyüleyici şehirde, 24 saat boyunca hiç sıkılmadan dolaşabilirsiniz. Budapeşte; etkileyici müzeleri, huzur dolu parkları, ihtişamlı tarihi yapıları, leziz yemekler tadacağınız restoranları ve eğlencenin ne demek olduğunu yeniden öğreten gece hayatıyla sizi bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here