Ana sayfa Avrupa Macaristan

Budapeşte’de Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Avrupa şehirleri arasında en sevdiğiniz yer neresi sorusuna, Budapeşte yanıtını alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Zira birbirinden nefis yemekleri, muhteşem mimarisi, renkli eğlence hayatı, sıcakkanlı insanları ve yüksek yaşam standartlarıyla öne çıkan bu şehir, görenleri sihirli bir değnekle kendine bağlıyor. Budapeşte’ye gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken şeylerin listesi de bir hayli uzun ama öyle hemen gözünüz korkmasın. Hepsini bir anda anlatmayacağım. İşte Macaristan gezinizi keyfe dönüştürecek yapılacaklar listesinden öne çıkanlar.

Budapeşte’de Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey 

1. Şehir manzarasının tadını çıkarın

Budapeste-Yapilacak-Seyler

Manzaraya izlemeyi sevenlerin Budapeşte’de mutlaka uğraması gereken iki adres var. Biri Balıkçılar Burcu biri de Kale Tepesi. Macaristan topraklarına yerleşen yedi kabileyi temsil eden yedi burcun yükseldiği bir yer olan Balıkçılar Burcu’na çıktığınızda, Tuna Nehri ve Peşte bölgesini seyredebilirsiniz. Kale Tepesi ise şehirde, Zincirli Köprüyü izleyebileceğiniz en harika noktalardan biri.

2. Zincir Köprüyü yürüyerek geçin

Zincir-Kopru-Macaristan

Zincir Köprü (Szechenyi Lanchid), ilk kurulduğu yıllarda Buda ve Peşte olmak üzere iki bölüme ayrılan bu göz alıcı şehri birleştiren en önemli köprülerden biri. 1848 yılında tamamlanarak kullanıma açılan bu köprüyü yürüyerek geçmek yaklaşık 10 dakika sürüyor. Gece manzarası da görülmeye değer olan Zincir Köprü, tarihi dokusunun yanı sıra mimarisi ve üzerindeki aslan heykelleriyle de ünlü.

3. Tuna Nehri kenarındaki kalabalığa karışın

Tuna-Nehri-Budapeste

Almanya’da doğup, Karadeniz’e kadar uzanan Tuna Nehri, yaklaşık üç bin kilometre uzunluğunda. Avrupa’nın en büyük ikinci nehri unvanına sahip olan bu nehir, şehirde akşam yürüyüşü yapanların ilk duraklarından. Sizde, şehre romantik bir hava katan bu nehir çevresine gidip, çayını ya da kahvesini yudumlayıp sohbet edenlerin arasına karışabilirsiniz.

4. Termal havuzlara gidip, bedeninizi tazeleyin

Szechenyi-Termal-Macaristan

On beş tanesi doğal kaynak suyundan beslenen toplam 18 havuzu bulunan ve bu özelliğiyle Avrupa’nın en büyük şifalı kaplıcası olarak bilinen Szechenyi Kaplıcaları (Széchenyi Fürdő), şehrin en popüler turistik yerlerinden. Siz de bütün şehri dolaşıp yorulduktan sonra buraya gelip tüm yorgunluk ve stresinizden arınabilirsiniz.

5. Fünikülerle Buda Kalesi’ne gidin

Buda-Finukuler-Macaristan

Fotoğraf meraklılarına oldukça etkileyici kareler sunan fünikülerler ile Buda (Budin) Kalesi’ne çıkmak, hafızanızda hoş anılar bırakacak. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Buda Kalesini, Zincir Köprüyü ve Tuna Nehrini ayaklarınızın altına seren bu muhteşem yolcuğa çıkmak için bilet almayı ihmal etmeyin.

Tam anlamıyla gezip, keyif almak için en az bir hafta kalmanız gereken bu harika şehir, sizi her gün başka bir maceraya sürükleyecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here