Ana sayfa Avrupa Macaristan

Budapeşte’de Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

0
PAYLAŞ

Macaristan’ın en güzel şehirlerinden Budapeşte, Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı, Orta ve Doğu Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri. Tarihinin getirdiği güzelliklerin yanı sıra, enfes bir mimariye sahip olan kent, 1873’te Buda, Óbuda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuş, dinamik ve görkemli bir şehir.

Orta Avrupa’nın yeme içme kültürü yönünden zengin ülkelerinden Macaristan mutfağının en lezzetli yemeklerini, Budapeşte’deki birbirinden güzel restoran ve kafelerde deneyebilirsiniz. Macar mutfağı dediğimizde akıllara ilk olarak kırmızıbiber (paprika) ile gulaş gelse de, ülke mutfağı genel tatlar açısından Türk mutfağı ve damak tadı ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Ülke mutfağında bolca kullanılan sığır, domuz, tavuk ile av hayvanlarının etlerinden hazırlanan çeşitli yahniler öne çıkarken, krema, peynir, bal ile mevsim meyveleri çok değişik kombinasyonlarla yemek malzemeleri olarak kullanılıyor. Özellikle akşam yemeklerine fazlasıyla önem verilen Budapeşte’de ise, porsiyonların oldukça büyük ve doyurucu olduğunu fark edeceksiniz.

Budapeşte’de Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

Yemeklerine mutlaka çorba ile başlayan Macarlar, meşhur Macar salamını da oldukça sıklıkla tüketiyor. Hindi, kaz ciğeri ve tavuk gibi etlerin yanı sıra şehir Tuna Nehri üzerine kurulu olduğu için tatlı su balıklarının da fazlasıyla tercih edildiği Budapeşte’de Türk damak tadına uygun olarak bolca baharat da kullanılıyor.

Budapeşte’de tadına mutlaka bakmanız gereken yemekler, gulaş, vişne çorbası, bir çeşit yahni olan pörkölt içerisinde bol miktarda çeşitli haşlanmış sebze ve özel bir sosun yer aldığı fozeleks, beş katlı yumuşak çikolatalı kek Dobostorta ise tatlı için ideal.

1. Gulaş

Macar-Gulasi

Macarların en ünlü ve milli çorbası olan gulaş (Goulash/ Gulyasleves), Budapeşte’de tadacağınız ilk lezzet. Aslı çorba olan ancak kimi zaman da yahni gibi hazırlanan ve ana yemek olarak servis edilen gulaş, ünü Macaristan sınırlarını aşan, kırmızı et, kırmızı soğan, kırmızıbiber, patates, havuç ve baharatlarla hazırlanıyor. Gulaşın ilk olarak çobanlar tarafından yendiği, ardından da tüm ülkeye yayıldığı biliniyor. Zira gulaş, Macarcada ‘sığır güden kişi, çoban’ anlamına geliyor. Budapeşte’deki restoranlarda hem çorba hem de ana yemek olarak hazırlanmış farklı çeşitlerini tadabilirsiniz.

2. Paprika

Macar-Paprika

Macar mutfağının olmazsa olmazlarında paprika, bir çeşit biber türü. Macarlar, 150 yıllık Osmanlı hakimiyeti döneminde tanıştıkları paprikayı, neredeyse tatlılar dışında hemen her yemekte kullanıyorlar. Uzun zaman adı ‘török bors’ yani Türk biberi olarak telaffuz edilen paprikanın hem acı hem de tatlı olanı, kuru veya taze olanı var. Acı olan bizdekiler gibi ağızda keskin ve kimilerini rahatsız edecek bir tat bırakmıyor. Tatlı olan paprika ise daha çok yemeklere renk ve koku katmak için kullanılıyor. Diğer yandan adı ülke ile özdeşleşen bu ürünün, farklı şekil ve paketler halinde hediyelik eşya statüsüne de çoktan girmiş durumda.

3. Tokany

Macar-Tokany

Macar yemekleri arasında susuz olmasıyla diğerlerinden ayrılan tokany, etlerin şerit biçiminde doğranarak paprika ve karabiber ile pişirilmesiyle yapılıyor. Tokany aslında gulaş çorbasının susuz şekli de denebilir. Bol baharatla servis edilen yemeğin yanında isteğe göre krema da eklenebiliyor.

4. Palaçinka

Palacinka

Boşnak Akıtması olarak da bilinen palaçinka, en lezzetlisini Budapeşte’de yiyebileceğiniz, hem tuzlusu hem de tatlı olarak yapılan bir yiyecek. Boşnak mutfağına özgü bir çeşit krep olan palaçinka, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Bulgaristan gibi geniş bir Balkan coğrafyasında, hatta Orta Avrupa ve Slav ülkelerinde bile yapılıyor. Bazı konsept mutfaklarda Rus krebi olarak, Almanya’da ufak sunum detaylarıyla Alman krebi olarak sunulan palaçinka, Rumeli göçleriyle özellikle de Boşnak ve Arnavut göçmenlerce Trakya mutfağına da taşınmış. Klasik krep hamuru içerisine bal, reçel, marmelat, orman yemişleri kullanılırken, yine meyve, çikolata ve karamel soslarla süslenip pudra şekeriyle son dokunuşlar veriliyor.

5. Dobostorta

Dobostorta

Macarların en ünlü tatlılarından biri olan Dobostorta ya da Dobos cake (Dobos keki), Macar şekerci József C. Dobos’un adıyla anılan pasta beş katlı yumuşak bir kekin arasına konulan çikolata kreması ile yapılıyor. Üzeri karamelle kaplanan Dobostorta’yı, Budapeşte’nin en eski kafelerinden birisi olan Vörösmarty Meydanı’ndaki Gerbeaud Cafe’de tadabilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de kırmızıdan beyaza dek pek çok kaliteli şarap üretiliyor. Bunlardan ikisi kırmızı Villány şarapları ile üç yüzyıldır üretildiği bilinen beyaz tatlı şarap Tokaji. Ülkenin bir diğer ünlü içeceği ise içerisinde kırktan fazla bitki içeren Unicum likörlerini de deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here