Ana sayfa Deneyimler

Büyülü Şehir Roma

1
PAYLAŞ

Hep duyardım Roma’nın güzelliğini, gidenleri kendine hayran bıraktığın, dönmek istemediklerini, vazgeçilemediğini… Nihayet Roma’yı kendi gözlerimle görme fırsatını EYOBUS ile yakaladım. Sizler de benim gözümden Roma’yı gezmeye hazır mısınız?

İlk olarak ufak bilgilerle başlayalım..

Roma benim için çok özel bir öneme sahip. Bu yüzden Eyobus ile çıktığım yolculukta en çok keyif aldığım yerdi. Öncelikle burası İtalya ve Lazio Bölgesi’nin başkenti ve yaklaşık 3000 yıldır da dünyayı her yönden etkilemiş bir yer. Zaten öyle zengin bir şehir ki tarih, kültür, eğlence, alışveriş ne ararsanız bulabilirsiniz. Her kesime her zevke hitap eden, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yer burası… Roma görkemli sarayları, klişeleri ve bazilikaları, antik dönem kalıntıları, anıtları, heykelleri,  sanat eserleri, çeşmeleri, muhteşem alışveriş sokağı ve gece hayatıyla ünlü bir yer.

merve-boluk

İlk olarak gezmeye otobüsümüzün bizi  bıraktığı  yerden yani  Kolezyum ’ dan  başladım ben. Zaten ilk gördüğüm an görkemli yapısıyla beni kendine çekti. O an dedim ki evet ben burada olmalıyım. Kolezyum’ un  içine girebiliyorsunuz fakat içeriye girmek için ilk önce oluşan kuyruğu göze almanız gerekiyor. Burası hakkında gelmeden biraz araştırma yapmıştım aslında. M.S 72 yılında İmparator  Vespasianus  tarafından başlanılmış. Sekiz yıl sonra İmparator Titus açılışını yapmış. Yani burası bir amfi tiyatro ve Roma’nın en popüler yapısı. Sanırım bilmeyeni de yok.

 Buradan gurubumuzla birlikte yürüyüş mesafesindeki  Piazza  Venezia  ’ya doğru yürümeye başladık. Yürürken etrafı büyük bir keyifle inceledim. Çevredeki yapılardaki tarihin o büyüsü muhteşemdi. Yol kenarında müzik yapan, tek kişilik tiyatro sergileyen, insandan olan canlı heykelleri görebilirsiniz. Ben büyük bir keyifle izlemiştim. Her adım attığınızda  bu şehirdeki sanatı hissedebiliyorsunuz. Biraz daha ilerledikten sonra sizi tüm ihtişamıyla Vittorio  Emanuele  ǁ. Abidesi karşılıyor. Burası ‘ Altare del la Patria ‘ olarak ta biliniyor. Anıt Vittorio Emanuele’ i  onurlandırmak için yapılmış. Ama nedense İtalya Halkı  pek sevmiyor burayı. Genel görüşleri çok büyük olduğu ve kötü bir görüntü oluşturduğu yönünde. Ben çok beğendim. Görkemli bir görüntüsü var. Bence İtalyanlar nasıl bir güzelliğe sahip olduklarının farkında değiller.

mer3

Bir sonraki durağım herkesin bildiği “Aşk Çeşmesi” oldu. Tabi burası aslında ‘Fontana Di Trevi ‘. İtalya’da  çeşme anlamına gelen ‘Fontana’ ile üç yol anlamına gelen ‘Trevie’ kelimelerinin birleşmesiyle bu adı almış. Efsanevi bir hikayesi de var tabi… Efsaneye göre; Roma Askerleri savaştan dönerken uzun süre bu bulamazlar. Tam bu mevkide karşılarına güzel bir kız çıkar ve bulundukları yeri kazarlarsa su çıkacağını söyler. Gerçekten de askerler bölgeyi kazar ve su çıkar. Bu hikaye havuzun üzerindeki kabartmalar ve heykeller ile de resmedilmiş. Ne hikmetse bizde adı Aşk Çeşmesi olarak biliniyor. Heykel ve mimari Trevi çeşmesinde muhteşem bir şekilde birleşmiş. Görünce hayran kalacaksınız. Burada dilek tutup havuza para atmakta oldukça popüler. Derler ki , kim dilek tutup sağ eliyle sol omzu üzerinden havuza para atarsa dileği kabul olur ve Roma’ya tekrar gelirmiş.Tabi ki bende geleneğe uydum ve havuza para attım.Bir kez daha gidip gidemeyeceğimi göreceğiz…Aşk Çeşmesi’nde iken kendimi sanki bir filmiş içerisinde gibi hissettim.Tek fark her şey gerçekti.Mutlaka görülmesi gereken yerlere burayı not etmelisiniz.

merve Bölük

Buradan Roma sokaklarında gezmeye başladım.Yeni durağım İspanyol Merdivenleri oldu.Maalesef ben gittiğimde retorasyondaydı.  Umarım siz gittiğinizde gezebilirsiniz.Yine uzaktan görmek bile beni heyecanlandırdı. İspanyol Merdivenleri Piazza Di Spagna adlı alanda bulunuyor.Burası oldukça da hareketli bir bölge.Hemen merdivenlerin bitiminde sizi ‘Fontana della Barcaccia’ çeşmesi karşılıyor.Ama tabi beni direk bir alt sokağında yer alan alışveriş cadde ‘Vra Conditti ‘ kendine çekmişti.O ünlü markaların bir de buradaki mağazalarını görmenizi öneririm.Kendimi kaptırmamaya çalışsam da ben büyülenmiştim.Özellikle kızlar kaçırmayın derim.Buradan hemen bir başka görülmesi gereken muhteşem bir yere gidiyorum.

 

Dünya’nın En Küçük Ülkesi ‘VATİKAN’

roma-revize-3-min

Vatikan Roma sınırları içerisinde yer alıyor.Ama aslında küçük bir ülke.Katolik kilisesine ait olan Vatikan papa tarafından yönetiliyor.Bilmiyorsanız size bir bilgi veriyim Vatikan’da kiliselere kısa şort,etek,göğsü açık t-Siirt ile giremiyorsunuz maalesef.Kız erkek fark etmiyor.Burayı ziyaret edecekseniz mutlaka göz önünde bulundurun.Mesela benim Vatikan’a giderken üzerimde şort ve askılı t-Siirt vardı.İçeri girebilmem için üzerimi örtmemi istediler.Neyse ki imdadıma bir adet hırka ve Kuşi Spor atkısı yetişti.Tabi siz böyle yapmayın ve önleminizi alın derim.Eğer hediyelik magnet veya bileklik düşünüyorsanız Vatikan’ın çevresindeki satıcılardan uygun fiyatlara bulabilirsiniz.Vatikan aynı zamanda müzeleri ile de önem taşıyor.Buradaki en önemli ayrıntı ise ‘Sistina Şapeli’.Çünkü burası  dünyaca ünlü sanatçı Michelengelo’nun muhteşem eserleri ile dünyaca ünlü bir Şapel.Görmeden gitmeyin derim.Burada yer alan bir diğer önemli yapı ise ‘Aziz Petrus Bazilikası’.Burası Hristiyan Dünyası’nın en önemli yapılarında biri.Gerçekten büyüleyici.Ayrıca burası yine Roma’daki en büyük bazilikalardan ikincisi.Filmden hiç kopmuyoruz ve rotamızı Piazza Novana’ya çeviriyoruz.

Burası şehrin en hareketli meydanlarından biri aslında.Elips biçimindeki meydan M.S 1.yy’da bir stadyuma da ev sahipliği yapmış.Meydanın görkemi bana kalırsa ‘Fontana dei Quattro Fiumi’(Dört Nehir Çeşmesi) den geliyor.Gerçekten inanılmaz bir yer.Görmeden olmaz.Meydan çevresinde bir çok cafe,restaurant ve hediyelik eşyacı bulabilirsiniz.Hatta meşhur Roma Dondurması’nı ben ilk burada yemiştim.Gerçekten çok lezzetliydi.

Gelelim Tanrı’ların Tapınağı Olan ‘PANTHEON’A…

roma-revize2-min

 

Burası Antik Roma döneminden kalan bir tapınak.Oldukça da iyi korunmuş.İçerisinin mimarisi büyüleyiciydi.Ayrıca içerisinde Kral,Ressam ve Mimarlarında mezarları bulunuyor.Merak etmeyin buraya giriş ücretsiz.Pantheon’dan sonra biz otobüse gelip hep birlikte otelimize geçtik biraz dinlenmek için.Gece olup hava kararınca attık kendimizi Roma sokaklarına…Bu kez bir başka yüzünü gösterdi bizlere.Şimdi sizleri gerçek Romalıların senti olduğu söylenen benimde gezmekten en keyif aldığım yerlerden biri olan rüya semt Trastevere’ye götürüyorum.10

3bin yıllık şehirde bir çok yeri görmüş olabilirsiniz ama Tiber Nehri’nin karşı kıyısına geçmeyi sakın unutmayın.Trastevere’yi yaşamadan ,taş sokaklarında gezmeden Roma’yı gezmiş sayılmazsınız. Trastevere’yi gezerken kendimi bir filmin içerisindeymişim gibi hissettim.Başrolünde  ben vardım ve yanımda olmasını istediğim kişiyle beraberdik adeta…Trastevere sade,bohem ve zarif bir yer.Burada en sevdiğim yer Piazza Santa Maria di Trastevere idi.En çok burada vakit geçirdim diyebilirim.Cıvıl cıvıldı.Gündüz ayrı gece ayrı gelip görün derim.Her iki atmosferde bambaşka çünkü.Burada bir restaurant a oturup yemek yiyebilir veya kadeh şarabınızı keyifle yudumlayabilirsiniz ya da gece olduğunda sokak müzisyenleri sizi büyüsüne alıp müziğin tınısıyla sizi eğlencenin içine çekebilir.Ki benim için böyle oldu.Arkadaşlarımızla burada vakit geçirdikten sonra eğlenmek için başka mekaları  tercih ettik.Siz de bu şekilde eğlenceye devam edebilirsiniz.

Roma’da Ne Yenir ?

İtalyanların ünlü lezzetleri; makarna, pizza, mozeralla peyniri, parmesan peyniri, Roma Dondurması, tiramisu, tramezzino, antipasti, zuppa inglese, panna cotta…

Bunun yanına bir de meşhur kahveleri var ki bu da ‘ espresso’.  Ayrıca espresso İtalya’ya has bir kahvedir.Bir de burada denemenizi öneririm.

Roma’da pizza v makarnanın bir çok çeşidini bulabilirsiniz.Eğer tatil için geldiyseniz güzel bir restaurant a oturup hoş bir akşam yemeği yemeyi unutmayın derim.Eğer gezerek pizzanızı yemek istiyorsanız ya da bütçeniz kısıtlı ise bazı dükkanlarda dilim pizza göreceksiniz.Buradan istediğiniz pizzayı seçebilir ve gezinize devam edebilirsiniz.Zaten onların dilim pizza olarak sattıkları doldukça büyük ve doyurucu.Roma’ya özgü  bir diğer lezzet ise Roma Dondurması.Oldukça lezzetli  ve krema kıvamındadır.Önemli bir detay var ki o da şu ;Roma’da yemek için gittiğiniz rastaurantlarda servis ücreti de hesaba dâhil ediliyor.Bunun adına ‘coperto’deniliyor.Bu detaya da dikkat etmenizi öneririm.Roma da bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise içme suyu.Roma’da su hafif soda tarzı asitli oluyor.Eğer siz su satın alacaksanız natürel olanı almalısınız.Natürel bizdeki normal su oluyor diğeri ise maden suyu gibi.İtalyanlar en çok bu suyu  tercih ediyor.Roma’da çeşmelerden akan sular içilebiliyor.Sizde şişenizi şehrin pek çok yerinden su doldurabilirsiniz.

Roma’daki gezim burada sona erdi.Umarım tekrar Roma’yı görme fırsatı yakalayabilirim.Roma sizi etkisi altına aldı bile…Kurtulmaya çalışmayın anın büyüsüne kapılın o zaten size şehri yaşatır…

Merve Bölük

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here