Ana sayfa Avrupa Fransa

Cannes Film Festivali

0
PAYLAŞ

Fransız Rivierası‘nın en güzel şehirlerinden Cannes, tüm dünyanın festivalleriyle tanıdığı, lüks mağazaları, şirin sokakları, kaliteli ve üst sınıftan insanları, hareketli gece hayatıyla Akdeniz’in en zarif yerleşimi. Fransa’nın güneyinde, Nice’in güneybatısında yer alan Cannes, küçük bir şehir olmasına rağmen hem gezilecek yerleri hem de yapılacak şeyleri ile oldukça zengin alternatiflere sahip.

Dünyaca ünlü Cannes Film Festivali (Festival de Cannes), Fransız Rivierası’ndaki Cannes kentinde, film endüstrisinin en prestijli film festivallerinden biri. Altın Palmiye Ödülü’nün (Palme d’Or) verildiği Palais des Festivals girişinde, birçok Hollywood yıldızının kırmızı halıdan geçişiyle başlayan festival, her yıl turist akınına uğruyor.

Cannes-Festival

Cannes Film Festivali

Avrupa’daki en önemli 3 film festivalinden biri olan Cannes Film Festivali’nde (Festival de Cannes) her yıl ortalama 20 film, büyük ödül Altın Palmiye’yi (Palme d’Or) için yarışıyor. Jüri başkanı ve jüri üyeleri tarafından ödüllendirilen filmler, Altın Palmiye’nin yanı sıra, Büyük Jüri, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film, Altın Kamera, Juri Ödülü kategorilerinde de veriliyor.

14-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 2014’teki Cannes Film Festivali’nde, jüri başkanlığını Yeni Zelandalı yönetmen Jane Campion’un üstlendiği törende büyük ödül Altın Palmiye‘yi medarı iftiharımız, Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın Kış Uykusu filmi kazanmıştı.

Cannes-Film-Festivali

Festival Süreci

Cannes Film Festivali’nin doğuşu, 1930’ların sonunda Philippe Erlanger’in o zaman Fransa Eğitim ve Güzel Sanatlar Bakanı olan Jean Zay’den isteği ve Zay’in Venedik Film Festival’ine rakip olabilecek uluslararası kültürel bir organizasyon kurmaya olan arzusuna dayanmaktaydı.

İlk festivalin 1946’da düzenlendiği, ilk yıllarda eşitlik ilkesine bağlı olarak jüride her ülkeden yalnızca bir temsilcinin yer alabildiği organizasyon, 1952’den itibaren Venedik Film Festivali’nin de sonbaharda düzenlenmesinden dolayı mayıs ayında yapılmaya başlandı.

1970’lerde festivalde önemli bir değişiklik yapılarak, festivale katılacak Fransız filmleri ve yabancı filmler oluşturulan iki ayrı komite tarafından seçilmeye başlandı. 1978’de ise Altın Kamera (Caméra d’Or) ödülü ve Un Certain Regard bölümü programa eklendi. Festivalin süresi 30 güne düşürülerek film sayısı azaltıldı ve jüriye sinema endüstrisinden ünlülerin de alınması kararlaştırıldı. 1983’te yeni bir Festival Sarayı inşa edilirken, en son 2002’de festivalin resmi ismi Festival de Cannes olarak değiştirildi.

Cannes-Festivali

Zamanla Avrupa Sineması’nın en önemli vitrinlerinden biri haline gelen festivalin çok ciddi boyutlara ulaşan medya ilgisi film yıldızlarını festivale çekmeye başladı. Film yapımcıları için ise yeni filmlerini tanıtmak ve dünyanın dört bir yanından dağıtımcılara çalışmalarını satmak için çok uygun bir ortam oluşturan Cannes, dünyanın en eski film festivali olan Venedik Uluslararası Film Festivali (Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica) ve 1951’den bu yana düzenlen Berlin Uluslararası Film Festivali’ne (Berlinale) rakip oldu.

Festival Bölümleri

Cannes Film Festivali çeşitli bölümlerden oluşuyor. Festivalin ana etkinliği olan ‘Resmi Seçki’ bölümü ve Altın Palmiye için yarışan 20 filmden oluşan ‘Yarışma’ bölümü kapsamındaki filmler, Théâtre Lumière’de gösteriliyor. ‘Yarışma Dışı’ seçkisindeki filmler de Théâtre Lumière’de gösterilirken büyük ödül için yarışmıyorlar.

Un Certain Regard’, farklı kültürlerden gelen, farklı ve orijinal 20 filmlik bir seçkiden oluşuyor. Bu filmler Salle Debussy’de gösteriliyor. Özel Gösterimler kategorisindeki ‘Cinéfondation’, dünya çapındaki çeşitli film okullarından kısa veya orta metrajlı 15 filmi içeriyor. Bu seçkinin gösterimi Salle Buñuel’de yapılıyor.

Yaklaşık 10 filmden oluşan Kısa Film’ler ise kısa film alanındaki Altın Palmiye için yarışıyorlar. Yarışma dışı olan ‘Paralel Bölümler’ sinemanın çeşitli yönlerinin keşfedilmesini amaçlıyorlar.

Cannes Klasikleri, Dünyanın Sineması (Tous les Cinémas du Monde), Altın Kamera (Caméra d’Or) ve Sahil Sineması (Cinéma de la Plage) ödüllerinden meydana geliyor.

Cannes Film Festivali süresince diğer kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen etkinliklerden oluşan diğer bölümler ise Yönetmenlerin 15 Günü, Eleştirmenler Haftası, Etkinlikler ve dünyanın en yoğun film pazarı olan Film Pazarı’ndan (Marché du Film) oluşuyor.

Le Festival International du Film de Cannes
Adres: 5, Rue Charlot 75003 Paris – France, http://www.festival-cannes.com/en/

Tel: +33 (0)1 53 59 61 00
Tarih: 9-20 Mayıs 2018

Cannes, kendisi kadar ünlü Cannes Film Festivali ile dünyanın yakından tanıdığı ve takip ettiği, güzeller güzeli bir Güney Fransa kenti. Fransız Rivierası’nın bu en ‘creme de la creme’ yerleşimi, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra, hey yıl mayıs ayında festival süresinde dünyaca ünlü film yıldızları ve yönetmenleri ağırlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here