Ana sayfa Avrupa Fransa

Cote d’Azur’un merkezi Nice, Güney Fransa

0
PAYLAŞ

Fransız Rivierası Cote d’Azur’un merkezi Nice, Güney Fransa’da Akdeniz kıyılarında yer alıyor.  Benzersiz doğal güzellikleriyle Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen Fransız kenti olan Nice, yıl boyunca hareketliliğin sürdüğü yerlerden.

Şehirde bulunan Villefranche Limanı, cruise gemilerinin rotasında yer alıyor. Deniz kıyısının yanı başındaki eski şehir, tarihi binları, moda evleri, restoranları, kafe ve barlarıyla Nice’in en çok ziyaret edilen bölgesi.

Ünlü sinema oyuncuları ve müzisyenlerin dinlenmek ve tatillerini geçirmek için tercih ettiği Nice, jet sosyetenin de ilgi alanında. Tüm bu ilgiye rağmen ılıman Akdeniz iklimi, temiz dağ havası, berrak mavi denizi, huzur ve sakinliği ile şehir özelliğini kaybetmemiş.

Nice, Fransa

Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden ve Cote D’Azur’un en gerçek şehri Nice, son birkaç yıldır sanatçılar, tasarımcılar, şefler ve otelciler tarafından yeniden tanımlanıyor gibi. Nice, geçmişini kucaklamaya devam ederken yeniden canlı ve coşkulu bir çehre kazanıyor. Eski şehir Vieux Nice’in labirent gibi daracık sokalarında dolaşıp, İtalyan mimari ve estetik zevkini Fransız zerafeti ile buluşturan rengarenk binaların arasında kaybolun.

19 müze ve galeri, 150’yi aşkın gölet ve çeşme, yeşil parklar ve dinlenme alanları ile şehir merkezi, huzuru yakalayabileceğiniz çok sayıda mekana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehrin girişinde bulunan Acropolis ve Sophia Antipolis bilim merkezleri endüstriyel araştırmalar ve bilimsel toplantılar için kullanılıyor.

Nisan-Ekim aylarında yüksek sezonu yaşayan şehrin plajlarının tamamına yakını taşlık. Tablolardan fırlamış görüntülere rastlanan sahillerde güneşlenip denizin tadını çıkardıktan sonra şehrin tarihi yapılarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Nice, France
La Chapelle de la Misericorde

Nice Fransa, Avrupa Turu

France, Nice

Fransa Nice Avrupa Turu

Barok tarzıyla La Chapelle de la Misericorde Kilisesi, 6 kubbesi ve freskleriyle Orthodoxe Russe St-Nicolas Katedrali, avangart koleksiyonuyla Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesi, Henri Matisse’nin kişisel çalışmalarının sergilendiği Matisse Müzesi, şehrin en güzel manzarasının olduğu Le Parc du Chateau mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Şehrin dar cadde ve sokaklarından gelen yemek kokularının peşinde hem yerel lezzetlerin hem de dünya mutfağı örneklerinin tadına bakabilirsiniz. Deniz ürünü çeşitleri, taze meyve ve sebzeler ile süslenen Nice mutfağında domates, taze otlar, sarımsak, soğan ve zeytinyağı başrolde.

Avrupa Turu Nice

Rue Paradis ve Avenue Verdun sokakları dünyaca ünlü markalarını bulabileceğiniz dükkanlara ev sahipliği yapıyor.Ayrıca Jean Medecin Avenue, çok sayıda ünlü markaların outlet zincirlerine de ev sahipliği yapıyor Kemeraltı pazarları, mağazalar, gösterişli mücevher dükkanları,Old Town’da el sanatları ürünlerini satan dükkanlar ve küçük butikleriyle bu şirin şehir alışverişadına da çok şey vaadediyor. Nice’te kurulan yiyecek ve giyecek pazarları görmeye değer.

Nice kendisi küçük gibi görünse de çok sayıda dans mekanları, diskoları ve havalı gece kulübpleriyle tam bir eğlence şehri. Çok sayıda bar ve kafelerle şehir dolup taşıyor. Cours Saleya, açık hava pazarlarının yanı sıra popüler bar ve kafeleriyle akılda tutulması gereken yer.

Nice, Son yıllarda yanı başında ününe ün katan, Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden Cannes’ın gölgesinde kalarak eski havasını yavaş yavaş kaybetse de, Nice hep daha gerçek ve daha güzel. Keyfini çıkarın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here