Ana sayfa Avrupa Yunanistan

Doğuyla Batıyı Buluşturan Şehir: Selanik

0
PAYLAŞ

Başkent Atina’dan sonra Yunanistan‘ın en büyük şehri olan Selanik, renkli festivalleri, uluslararası etkinlikleri ve canlı kültürel hayatı ile Yunanistan’ın kültür başkenti olarak kabul ediliyor. Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 5. parti şehri olarak seçilen Selanik, 3 bin yıllık geçmişinden gelen Roma, Bizans, Osmanlı kültürüyle baskın Yahudi nüfusunun emanetleri üzerinde yükseliyor. Bizans Kiliseleri ve özellikle şehrin antik dokularının çoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Thermai Körfezi kıyısında, Khalkidiki Yarımadası’nın batı kesiminde yer alan Selanik, Pire’nin ardından ülkenin ikinci büyük limanı, önde gelen bir sanayi ve ticaret merkezi. Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike’nin ismiyle MÖ. 316’da kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881’de doğduğu Selanik, o dönemde yeni düşünce ve siyasal akımların en çok yankı bulduğu merkez ve siyasal bunalımın odağı olan Makedonya’nın en büyük kentiydi. Yunanistan ve Yugoslavya’nın çeşitli bölgelerinden gelen demiryollarının son durağı olan kent, Helenistik döneme ait pek çok antik doku barındırıyor.

Selanik-Gezisi

Doğuyla Batıyı Buluşturan Şehir: Selanik

MS 1. yüzyıldan kalma büyük bir Roma Taş Kemeri’nin 1867’de yıkılmış olmasına karşın, İmparator Galerius’un yaptırdığı 4. yüzyıldan kalma tuğla ve mermer kemer hâlâ ayakta bulunuyor. Bizans kilise mimarisini yansıtan yapılar arasında 1585-1589’da camiye dönüştürülen 8. yüzyıldan kalma kubbeli Hagia Sophia Kilisesi ile kentin koruyucu azizinin anısına 5. yüzyıl başlarında inşa edilen ve 1926-1948’de baştan aşağı restore edilen Hagios Dimitrios Kilisesi kentin önemli tarihi yapılarından. 5. yüzyıldan kalma küçük Hosios Kilisesi mozaikleriyle ünlü. Selanik’in en önemli antik yapıları ise, Galerius Sarayı, Selanik Eski Roma Agorası, Rotonda ve Galerius Kemeri (Kamara).

1430’da Sultan II. Murad tarafından fethedilen ve 1912’ye dek kesintisiz olarak yaklaşık beş yüz yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan Selanik bu süre zarfında önemli bir kültür ve ekonomi merkezi hâline geldi. Şehirde bulunan en önemli Osmanlı eserlerinin ilki geleneksel Osmanlı evi olan, 20. yüzyıla damgasını vuran en önemli devlet adamı, Türklerin atası Selanik’te Mustafa Kemal’in doğduğu ev olan Atatürk Evi, Türk Konsolosluğu’nun arkasında Apostolou Pavlou Sokağı’nda bulunuyor. 1935’te müzeye dönüştürülen ev, Mustafa Kemal’in doğduğu oda olmak üzere iki katli bir yapı. Burayı gezerken oldukça duygulanacaksınız.

Selanik-Gezi

Yine şehrin en önemli yapısı ve simgesi olan Beyaz Kule de bir Osmanlı yapısı. Selanik’in en önemli anıtlarından Beyaz Kule, Selanik’in Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinin ardından savunma amacıyla, 1450-1470 yılları arasında eski bir Bizans kulesi üzerine inşa edildi. Kulenin tepesine çıkıp kentin panoramik manzarasını görmeyi unutmayın!

Tam bir müzeler kenti olan Selanik’te keyifle gezebileceğiniz pek çok müze bulunuyor. Selanik Arkeoloji Müzesi, Selanik Bizans Kültürü Müzesi, Selanik Yahudi Müzesi, Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi (NOESIS), Selanik Olimpiyat Müzesi ve daha fazlası kentin tarihi, kültürel ve sanatsal yapısını yakından tanımanıza yardımcı olacak.

Selanik-Yunanistan

Tarih boyunca kültürlerin buluştuğu bir kavşak noktası olan Selanik’te geceler bir başka güzel! Her gün şehrin her köşesinde canlı müziğe doyacağınız tavernalar, barlar ve gösteri mekânları bulabilirsiniz. Özellikle de Ladadika bölgesinde, Kouzina, Rouga, Negroponte, Ouzou Melathron, Dia Tauta ve daha pek çok taverna bulunuyor. Kentin en önemli gece kulüpleri ise Coral, Eightball Night Club, Bedroom Club ve Dogs Bar en popüler olanları.

Selanik, Yunanistan’ın olduğu kadar bizim için de çok değerli, Ege’nin incisi. Keşfedin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here