Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

En Sevdiğim Masalım: Prag

1
PAYLAŞ

Eyobus ile yola çıktığımda muazzam bir heyecan vardı içimde. Her zaman görselde gördüğüm şehirleri, mavi bulutlu gökyüzünü altında o havasını almak ayrı bir heyecan veriyordu.  Gittiğimiz ülkelerden en çok merak ettiğim, bana göre en faklı tarihi yapısı olan şehirdi Prag. Şehir için gitmeden önce araştırma yaparsanız en çok yakıştırılan benzetme ‘Masal Şehri’ dir. Bu yakıştırmanın hakkını verdiğini gittiğinizde anlayabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü gördüğünüz fotoğraf kareleriyle yada yazılan iki satır ile anlatılabilecek bir yer değil. Çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen kültürüyle, sanatıyla ve müziği ile modern bir şehir.n-454-x-254Ortaçağ’ dan kalan eski şehrin dokusunu şehrin turistlik olmayan yerlerinde bile görebiliyorsunuz. Ender rastlanan gotik mimari yapılarıyla gördüğünüz tüm yerlerden daha farklı daha etkileyici diyebilirim. Eğer tarihi mimari ile ilgileniyorsanız bu şehri kesinlikle es geçmeyin.

İkinci dünya savaşından zarar görmeden çıkan bu şehir için Adolf Hitler, Çekoslavakya işgalinde Prag’a bir kurşun bile gelmemesi için uğraşmıştır. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda dolaşırken bir çok altın şapkalı kulelere, birbirinden farklı köprülere, tüm şehri güzel gören bir kaleye ve en güzeli olan dünyanın en eski çalışan saati yani astronomik bir saate denk geleceksiniz. Eğer benim gibi tiyatroya ilginiz varsa bu şehirden çıkmak istemeyeceksiniz. Ara sokaklarda dolaşırken bir çok tiyatro salonunu görmek, oyunların afişlerine bakmak ve hediyelik eşyalarda kuklalara hayran hayran bakmak nasıl güzel bir haz anlatamam size.

Özgürlüğe attığım ilk adım olan Eyobus’te benim için en güzel keşif olan Prag gününde mutlaka yapmanız gerekenler;

1.Astronomik saatin her saat başı olan gösterisini izleyin.

Prag-Astronomik-Saat

Okuduğum yazılarda pek bir espirisi olmadığını düşünmüştüm. Ancak saatten ne bekleyebiliriz ki? Bence gerçekten etkileyici olan saatin sesine yada gösterinin zamanı yerine üzerinde olan noktalara bakmak gerek. Saat 12 saat dilimini ve 12 burcu gösteriyor. Üzerinde astronomik çizgilerle birlikte 4 tane figür bulunuyor. Bu figürlerde iskelet şeklinde olan heykelin bir elindeki çanı çalıp diğer elindeki kum saatini çevirmesiyle gösteri başlıyor. Bu her canlının bir gün ölümü tadacağını ve geçen zamanla birlikte kaçınılmaz sonun yaklaştığını simgeliyormuş. Bir diğer heykel olan Yahudi, elindeki para kesesini gösterip parayı ve dünyevi şeyleri ifade ediyor. Diğer bir heykel ise elindeki aynaya bakarak başını sağa sola sallar ve o da kibri ifade ederek gelen ölümü kabullenmediğini ifade eder. Dördüncü ve son heykel ise Osmanlı figürü, elindeki mandolin ile zevki sefayı temsil edip aynı başını sağa sola sallama ritüeliyle ölümü kabul etmediğini ifade eder.

2.Dokuzuncu yüzyıldan kalan Prag Kalesine mutlaka çıkıp şehirde gün batımını en tepeden izleyin. Bide yanınıza kahvenizi alırsanız sizden keyiflisi yoktur.

Prag-Kalesi

3.Old Town meydanındaki restoranlarda bir öğle yemeği yiyip şehrin dokusunun tadını çıkarın.

Prag-Old-Town

4.Charles köprüsünde heykellerin büyüleyici ihtişamına bakıp köprü üstündeki sanatçıların ne harikalar yarattığını izleyin.

Charles-Koprusu-Prag

Yaşlı amcalardan olan bir grup var orada sürekli kendi şarkılarını çalıp söylüyorlar. İnanılmaz güzel bir müzik yapıyorlar kesinlikle dinleyin diyebilirim.

5.John Leon duvarına geçip sizin için özel olan bir şeyi yazıp Pragda renkli bir hatıra bırakın 🙂

Prag-John-Lennon-Wall

6.Dancing House ise tam bir fotoğraf klişesi diyebilirim. Orada yaratıcı fotoğraf kareleri bulacağınıza eminim 🙂

Dancing-House-Prag

7.İlk bakışta dalga geçip kokoreçe benzettiğimiz ama tadı damağımızda olan tatlıyı  ‘Trdelnik’ denemelisiniz.

Tadı bildiğimiz biraz waffle hamuruna benziyor. Koni şeklinde üstüne şeker, tarçın, badem gibi seçenekleri koyarak kıtır ve hafif koni şeklinde odun ateşinde pişiyor ve içine nutella, reçel yada dondurma ile servis ediyorlar. Bir tane alıp arkadaşınız ile yarı yarıya size de yeter düşünüyorum. 🙂

8.Franz Kafka Müzesine gidin mutlaka.

sfsfsfGideceğiniz yol bile mükemmel. Yol üstünde Shakespeare adında bir kitapçıyı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin derim 🙂

 

 

 

Bu satırları yazarken bile tekrar gitme isteği uyandıran Masal Şehrinden benim için en önemli noktalar bu şekildeydi. Sizlerde Avrupa yolculuğunda daha güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Özgür kalın, sevgiyle kalın.

Nisa KILINÇ

Eyobus 2018

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here