Ana sayfa Deneyimler

Eyobüs’te Renkli Bir Karakter Gezen Beyin

0
PAYLAŞ

Eyobüs ile çıkılan yolculuğun aslında sadece belli başlı ülkeler ile sınırlı olmadığını, görüp keşfetmenin yanında yepyeni dostluklar ve renkli insanlar kazandırdığını artık neredeyse herkes biliyor. İşte bu renkli karakterlerden biri de Eyobus Kuzey Avrupa Turuna katılıp renk katan Gezen Beyin. Renkli karakteri ve enerjisi ile Gezen Beynin Eyobus Kuzey Avrupa deneyimini kendi cümleleri ile sizler için derledik.

Merhaba ben beyin, Gezen Beyin

Her beyin gibi öğrenmeye ve keşfetmeye meraklı bir beyin olarak, en kuvvetli öğrenme yolunun gezmek olduğunu anladığımdan beri geziyorum. Yaşadığım her tecrübe bana yeni bakış açıları kazandırmasının yanı sıra, dünyaya karşı, insanlara karşı tutumumu olumlu yönde etkiliyor.

1.Gezen Beyin Flam’da

Ben insan vücudunda kütlesel olarak %2’lik yer kaplasam da, iş oksijen tüketimine geldiğinde, alınan oksijenin %20’sini tüketiyorum denebilir. Payıma düşenin azıcık fazlası. Tamam tamam çok fazlası. Açgözlülük olarak düşünmeyin, beni hayatta tutan şey oksijen. İnsan vücudu günlerce susuz yahut aç kalabilir ama ben bir kaç dakika oksijensiz kalırsam çalışmaya devam edemem.
Bu arada burası Norveç‘de bir fiyort köyü, Flam. Norveç fiyortlarının arasındaki bu köyde oksijenin bolluğunu siz hayal edin. Bir yorumda Flam için cennetin kayıp ikiz kardeşi olduğunu okumuştum. O kısmını bilemem ama yeşille mavinin dağların arasından birbirlerine kavuşmasını izlemenin nöronlarımda yarattığı elektriklenmeyi tarif etmek zor…

2.Gezen Beyin Amsterdam’da

İşte ben böyle gezdiğim yerleri, bana kattıklarını diğer beyinlerle paylaşırken Eyobus ile karşılaştık. Onlar dediler ki, bizim amacımız sadece yabancı ülkeleri gezmek değil, gezerken eğlenmek, öğrenmek ve sağlam ilişkiler için temel atmak. Nasıl oluyor bu dediğimde ise çok kibar ve açıklayıcı bir yaklaşımla turlara belirli yaş grubundan kişileri dahil ederek uyumsuzlukları en aza indirdiklerini, meselenin sadece maddi değil, manevi açıdan tatmin olması gerektiğine inandıklarını anlattılar. Bu güzel konuşmamızın sonunda fark ettim ki; Eyobus sağlıklı kurulmuş sosyal ilişkilerin bir beynin gelişimi için temel olduğunu çoktan idrak etmiş ve sadece gezi değil, keyifli tecrübeler ile kazanılacak yeni dostluklar vaat ediyor. Benim de aradığım şey bu olunca: “Eee, neden birlikte gezmiyoruz” sorusunun cevabı belli oldu.

3.Gezen Beyin Bergen Balık Pazarında

Norveçli balıkçıların şanını duymuşsunuzdur. Merak ettim, kimmiş bu Norveçli balıkçılar diye. Neden bu kadar meşhurlar diye. Aslında şanı balıkçılardan çok balıklarındaymış! Benim en sevdiğim gıdalardan biri olan somon, sağlığımı ve ruhsal dengemi korumada büyük etkiye sahip. Tabi ki tüm bunların temel sebebi Omega-3! Size ilginç bir şey söyleyeyim; Normal bir bireyde Omega-3’ün günde 1 ile 2 gram alması beni dinç tutarken, depresyon hastalarına 4-5 gram tüketmesi tavsiye ediliyor.
Omega-3 benim için şahane bir güçlendirici.

4.Gezen Beyin olarak olmam gereken yerde değilim!

Bu kısa bilgilerden sonra hemen Eyobus Kuzey Avrupa macerama geri dönüyorum.Tur deyince, yabancı ülke deyince hemen bir soru doğuyor akıllarda “Bunca insan, yabancı ülke sorun olmuyor mu?”. Elbette sorunlar oluyor, her zaman her yerde karşınıza çıkabilecek sorunlar, yabancı bir yerde daha büyükmüş gibi görünebiliyor ama burada da Eyobus koordinatörlerinin profesyonelliği işin içine giriyor.  Eyobus Ekibinin başındakiler kibarlıklarıyla ve tecrübeleriyle sorunları çoğu kişi hissetmeden çözmüş oluyor. Ekibin başındakiler demişken, tur sırasında kimse sizin başınızda durup “Hadi, şimdi şuraya, sonra buraya” diyerek sizi peşinden sürüklemiyor. Bunun en güzel yanı, özgür bir birey olmanın tadına bol bol vararak, istediğiniz, arzuladığınız yerleri kendi başınıza da keşfedebiliyor olmanız.

5.Kalp ve Beyin Arasındaki ilişki 🙂

Kalp ve benim aramdaki ilişki güncelliğini hiç kaybetmiyor. Her yaşanan anı, beyinin ya da kalbin seçimi olarak adlandırılıyor. Hangimiz üstün hangimiz daha kontrol edici bunun tartışmasına girmeye gerek yok. Duyguların kontrolü kalbe, mantığın istikrarını bana atfedebilirsiniz. Sonuçta hepsi benim!
Edebi anlatımlarda kalbin hakim kılınması benim dahi hoşuma gidiyor. Tüm güzel duyguların kalbe yüklenmiş olmasını azıcık kıskanıyor olsam da; aşık olduğunuzda etrafa kalp yerine beyin çizmenizi beklemiyorum.

Yine derinlere dalmışım hemen Eyobus macerama dönüyorum.

En başta da söylediğim gibi bir beyin için en iyi öğrenme yolu gezmek ve doğru sosyal ilişkiler kurmak. Eyobus her ikisini de size en kolay ve en naif yönden sunuyor.Birçok beyine faydalı olduğunuz için Eyobüs’e, ekibine ve tüm yeni konuklara bol serotoninli, bol dopaminli turlar diliyorum. Gezen Beyin 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here