Ana sayfa Deneyimler

Eyobus Hakkında En çok Merak Ettikleriniz

0
PAYLAŞ

Arkadaşlar herkese merhaba. Bu yazıyı yazma amacım Eyobus Avrupa turu hakkında sizlerden instagram üzerinden birçok soru gelmesidir. Son dönemlerde bu gibi yurt dışı tur programları arttığı için sizlerde doğal olarak hangisinin daha iyi ya da güvenli olduğu hakkında kararsızlık yaşıyorsunuz. Bu durumda merak ettiklerinizi ya da içinizin rahatlaması adına katılan insanlardan bilgi almak istiyorsunuz. Ben de sizler için, aklınızdaki soruları cevaplamak adına ve Eyobus ile Avrupa turu yapmış biri olarak bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Çünkü bu gibi tur programlarında yolcu görüşleri çok önemli. Ben de sizler gibi katılan birçok kişiden bilgi alarak Eyobus’e katıldım. Bu bilgileri sizden gelen sorularla şöyle bir toparlamak istiyorum;

1. Eyobus guvenli mi?

budapeşte

Eyobus’ü ben de sizler gibi çok araştırdım. Özellikle güvenlik açısından insan ister istemez dolandırılır mıyım diye düşünmeden edemiyor 🙂 Ama içiniz rahat olsun çünkü Eyobus ile asla ve asla böyle bir şey yaşamadım aksine olabilecek aksaklıklarda size yardımcı olup paranızı iade ediyorlar. Türsab üyesi bir acenta. Ve aynı işi yapan diğer şirketlere göre en eskisi. Türsab numarasından sorgulatınca ordan anlayabilirsiniz. 10 yıldır bu işi yapıyoruz diye söyleyen acentaları numaralarına göre kıyaslayabilirsiniz. Benimle gelmek isteyen arkadaşım bir kaç ay ödeme yaptıktan sonra özel durumdan dolayı iptal etti ve parası iade edildi.

2. Vize çıkartırken yardımcı oluyorlar mı?

vatikan

Vizeye Eyobus ile başvurdum. Şunu söylemek istiyorum bu işe kalkıştığınız andan itibaren sonuna kadar size yardımcı oluyorlar ve asla yarı yolda kalmıyorsunuz. Sırf siz gidin diye ellerinden gelen her seyi yapıyorlar. Ben vizenin çıkıp çıkmaması konusunda çok stresliydim. Ve o süre zarfında Eyobus’ü sanırım bi yüzden fazla arayıp aklıma takılan her şeyi sormuştum. Günde 8-10 defa aradığım bile oluyordu. Artık telefonun diğer ucundaki kişiyle aranızda bir bağ oluyor 🙂 Size tavsiyem kendi başınıza vize çıkartmamanız.

3. Eyobus’e tek katılacağım, sıkılır mıyım?

roma

Eyobus’e tek katılan biri olarak iyi ki tek katılmışım diyorum. Çünkü sayamayacağım kadar ve hala görüşmeye devam ettiğim arkadaşlarım oldu. Eyobus zaten daha otobüse binmeden oryantasyon günü herkesle kaynaşabileceğiniz bir ortam yaratıyor. Vize almaya gittiğiniz gün bile o arkadaşlıklar orta başlıyor. Benim şahsen vize gününde tanıştığım iki güzel dostum oldu 🙂 İmkanınız varsa zaten tek katılın derim ben. Kendi isteğinize ve kafanıza göre kimseye bağlı kalmadan rahat rahat bir tatil yaparsınız.

4. Otobüsle yolcu etmek nasıldı, zorlandınız mı?

belgrad

Beni otobüsle yolcuk etmek değil çok ama çok gezmek yordu arkadaşlar 🙂 Çünkü o kadar çok yer görmek istiyordum ki vaktimi uyuyarak harcamak istemedim. Otobüs sizi yoran bir şey değil de bir an önce gidip dinlemek istediğiniz bir ev haline geliyor 🙂 Otobüste uyuyamayan biri bile olsanız o kadar gezmeye emin olun uyursunuz. Ayrıca otobüsün içi yeri geliyor bir ev yeri geliyor dans ettiğimiz, şarkı söylediğimiz bir disco halini alıyor 🙂 Otobüsle gördüğünüz o güzel manzalar ve verilen molalar benim için ayrı unutulmaz anlardı 🙂

5. 18 gün gezmek için kısıtlı bir zaman değil mi? Çok yer gezebildiniz mi?

roma

Evet bazı şehirlerde bir hafta kalmak istedik. O kadar güzel yerler görüyorsunuz ki ayrılmak istemiyorsunuz. Ama her güzel şeyin bir sonu oluyor maalesef. Ben gitmeden önce kendime küçük notlar alarak gitmek istediğim yerleri yazdım. Ve o defterdeki her yere gittim. Zamanınızı iyi kullanırsanız bir çok yer görüyorsunuz. Şuan ben o 18 gün içine bu kadar çok şeyi nasıl sığdırmışım hayal edemiyorum. Yabancı film izlerken aa ben şurayı gördüm, şurayı da gördüm, bunu da gördüm diyorum. Ve inanın aklınız alamayacağınız kadar yer görüyorsunuz. Sadece o zamanı iyi kullanın ve planlı, programlı gezin. Yanınızda muhakkak harita olsun.

6. Herhangi bir ekstra ücret alıyorlar mı?

giethoorn

Tur parası ve vize parası dışında benden bir kuruş bile almadılar. Ekstradan hareket etmemesi gereken otobüsleri bizleri gezdirmek için kullandılar 🙂

7. Yurt dışında ne kadar harcadınız?

dünya paraları

Katılmadan önce giden insanlara bende bu soruyu birçok defa sordum. Ve herkes genel olarak 500-600 Euro civarında harcıyor. Benimle birlikte katılan arkadaşlarım da o kadar harcadı fakat ben 1000 Euro harcadım :/ Ama siz bana bakmayın totalde dediğim gibi 500-600 Euro alsanız yeterli olacaktır. Eyobüs’te ne kadar harcadım yazısını okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Oteller rahat ve temiz miydi?

amsterdam

Oteller cidden çok lüks ve temizdi. Otellerin temiz olması benim için de çok önemliydi. Ama o konuda da içiniz rahat olsun otaller gayet konforluydu. Kendi başınıza bile ayarlasanız belki bu kadar iyi olmazdı.

9. Interrrail mı Eyobus mü?

prag

Sanırım bana en çok sorulan ve benimde Eyobus’e katılmadan önce çok düşündüğüm bir soru. Yurtdışına ilk defa çıkacaksanız gözüm kapalı Eyobus’ü tercih etmenizi öneririm. Çünkü interrail’da her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ve yaşadığınız herhangi bir sorunda (özellikle sağlık konusunda) tek başınasınız. Interrail yapan arkadaşım birçok sorunla karşılaşmış mesela; otel bulamamışlar, buldukları otel kötü çıkmış, gezerken zaman kaybetmişler, pasaport kontolünde sorun çıkmış ve bir ülkenin sınırında saatlerce beklemek zorunda kalmışlar. Bu gibi şeyleri düşünerek rahat tatil yapmak istiyorsanız Eyobus sizin için daha iyi olur. Eyobus size nerde neyin olduğunu, nerde ucuz yemeklerin olduğunu, nereye gitmeniz gerektiğini, nasıl gitmeniz gerektiğini ve ülke hakkında küçük ipucları vererek hem zamanınızı hem de paranızın cepte kalmasınız sağlıyor.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Emin olun ki yaşadığım tecrübelere dayanarak ve bir Eyobus katılımcısı olarak bu yazıyı yazdım. Belki biraz uzun oldu ama sizin için faydalı olacağını düşünüyorum. Ve tekrar bana bu en güzel ve hayal gibi bir 18 günü yaşatan Eyobus ailesine çok teşekkür ederim 🙂