Ana sayfa Avrupa

Eyobus ile 19 Günde 18 Yemek Deneyimi

0
PAYLAŞ

Eyobus ile 19 günde 18 ülkelik maceranın şüphesiz en önemli bölümlerinden biri de ülkelerin yöresel yemek lezzetlerini deneyimleme şansını elde edebilmektir. Yemeklerinin çeşitliliği ve zenginliği konusunda üst sıralarda yer alan ülkemiz sebebiyle bazen bu yemek deneyimleri hayal kırıklıkları yaşatsa da, bazen de beklentimizi fazlasıyla karşılıyor.

Yunanistan (Selanik)
Kalamar

Kalamar (kalamari) ilk durağımız olan Selanik şehrinde deneyimlediğimiz lezzetlerden. Kordon boyunca deniz manzaralı restoranları tercih edebileceğiniz gibi ara sokaklarda da yıllarını bu işe adamış küçük ve kaliteli restoranlar bulabilirsiniz.

Kızarmış veya haşlanmış olarak iki seçenek sunulan kalamar, Türkiye’deki meze şeklindeki sunumunun aksine  büyük porsiyonlarıyla birlikte öğün olarak tercih edilmekte.

Ortalama olarak 8-10 € ödeyerek kalamar, servis ücreti ve içecek dahil olarak yiyebilirsiniz.

Servis Ücreti: Avrupa ülkelerin birçoğunda ekmek ve masa kurulumu için ödenen hizmet bedeli. Yemek tercihiniz farketmeksizin bu ücreti ödemek zorundasınız.

Kızarmış Kalamar Tabağı
Kızarmış Kalamar

Makedonya (Üsküp)
Üsküp Köftesi

Türk mutfağını andıran yemekleriyle bizi karşılayan Üsküp’de bu konuda köfte diğerlerinden biraz daha ön plana çıkmakta. İnegöl köftesini andıran şekli, baharattan uzak ve yoğun kıvamla hazırlanmasından kaynaklanan biraz sertliği ve yoğun et tadı bunun en önemli sebeplerinden. Uygun fiyatı ve büyük porsiyonları ise bunun bir diğer sebebi.

Şehir merkezinde köfte konusunda çok kaliteli restoranlardan deneyimleyebileceğiniz gibi şehrin diğer tarafındaki Türk Çarşısı kısmındaki restoranlardan fasulye, köfte ve salata olarak menü tercih edebilirsiniz.

Fasulyenin güveçte yapılması ve salatadaki feta peynirinden dolayı tadına deneyimlenmesi gereken lezzetlerden. Salata yerel halk dilinde şopska olarak da bilinmekte. Tüm güzel lezzetlere rağmen servis aşırı yavaş, dakikalarca garsonların ve çalışanların bu konuda hiçbir çabasının olmadığını görüyorsunuz. Yemek geliş süresi keyfinizi biraz olsa kaçırsa da, yemek geldikten sonra bunu arkada bırakacaksınız.

Ortalama olarak 6-10 € ödeyerek şopska, fasulye, köfte ve içecek alarak güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

üsküp köfte-şopska
Üsküp Köfte ve Şopska

Çekya (Prag)
Tridelnik

Şekerli bir hamuru çubuklara takarak pişiriyorlar. Budapeşte,Viyana ve Slovakya’da da görebileceğiniz bu tatlı Prag ile biraz daha ön plana çıkmış durumda.

Küçük ve göze gelmemesinden ötürü yanılsa da simit gibi bir doyurucu özelliği var. İçine krema,dondurma gibi malzemeler ekleterek bunu daha da arttırabileceğiniz gibi daha da lezzetlendirebilirsiniz.

Ortalama olarak 3-6 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

prag-tatlı-tredelnik
Kremalı Tridelnik

Avusturya (Viyana)
Şnitzel (Schnitzel)

Viyana da şnitzel bizim bildiğimizden farklı olarak zaman zaman dana etiyle de yapılmakta. Yaygın olarak tavuk tercih edilse de ünlü restoranların bu konu da danayı seçtikleri ve azımsanmayacak miktarda da satıldığı görülecektir.

Biraz sert ama o kadar da çıtır olan bu lezzet,yanında roka ve limonla ikram ediliyor. Patates kızartması ve içeceğin de dahil olduğu menüleri var.

İki büyük parçadan oluşan şnitzel, büyük porsiyon olarak sayılabilir ve bir öğünde rahatlıkla doyabilirsiniz.

Fiyatları biraz pahalı.Ortalama olarak 12-25 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

viyana-şnitzel
Şnitzel

Almanya (Berlin)
Döner

Bir an yanlış okuduğunuzu veya yanlış yazdığımızı düşünmüş olabilirsiniz. Berlin de öne çıkan yemeklerin başında döner geliyor. Yoğun Türk nüfusundan kaynaklanan çok fazla döner işletmesi mevcut. Özellikle dana ve kuzu karışımından et kullanmaları ve çeşitli mezelerle süslemelerinden dolayı Türkiye’deki yediklerimizden daha lezzetli hale dönüşmüş diyebiliriz.

Özellikle ekmek, tandır ekmeği,lavaş ve lahmacunun içine yapılmasıyla çok çeşitli bir seçim şansı sunuyor. Yoğurt,biberiye, domates sosu gibi birçok çeşitli sosla birlikte tercih edebilirsiniz.

Ortalama olarak içecekle birlikte 6-10 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

Karışık Döner

Hollanda (Amsterdam)
Patates Kızartması

Patates kızarmasının neyi farklı olabilir diye düşünmüş olabilirsiniz. İlk bakışta bu şekilde dursa da tatlarının biraz daha tatlı ve dışının daha kıtır içininse yumuşak olduğunu söyleyebilirim.
10’dan fazla sos çeşidiyle lezzet katabilirsiniz. Koni şeklindeki kağıtlarda genelde 3 boy olarak satılmaktadır.

Ortalama olarak 2-6 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

Patates Kızartması

Hollanda (Zaanse Schans)
Peynir

Hollanda peyniri kendini dünya yemek mutfağında kanıtlamış ve üretkenlikleri ve yenilikçi çalışmalarıyla 17 çeşit farklı peyniri üretmişlerdir Pesto soslu, lavantalı, bbq soslu derken liste bir hayli kabarık.

Güzel bir çiftlik evini restore ettikleri gibi aynı zamanda peynirleri tadabileceğiniz kısmi bir müzeye dönüştürmüşler.

Ortalama paket fiyatı 10 € olan bu peynirleri üçerli veya beşerli paketler halinde daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Belçika (Brüksel)
Waffle

Belçika ve çikolatalarından bahsetmek hepimizi heyecanlandırıyor olsa gerek. Tatlı seveninden sevmeyenine herkesin beğenisini toplamış ve bunu ispatlamış. Özellikle gösterişten uzak dikdörtgen şeklinde waffle hamurlarına birbirini tamamlayan iki malzemeyi çikolatalarla birleştirerek yapıyorlar.Siz yine de hepsinden seçebilirsiniz.

Sadelikten yana tutumları dolayısıyla çok ağır ve yoğun bir şekere mahkum etmiyorlar. Bu sebeple geniz yanması yaşamadan yiyebilirsiniz. Kötü yanlarından biri 1€ yazarak kelime oyunu yapıyorlar ve bu fiyattan pudra şekerli boş hamur alabiliyorsunuz. İyi bir seçim yapmak istediğinizde fiyatlar 6-7 € civarına kadar çıkabiliyor.

brüksel-waffle

Fransa (Paris)
Kruvasan

Avrupa ülkelerinde kahvaltıda büyük yer kaplayan fakat Fransa ile öne çıkmıştır. Tereyağlı ve içi çikolatalı olarak en yaygınları. Kahve ile birlikte kahvaltı olarak hızlı bir kahvaltı olarak tüketilmektedir.

Şekli ay çöreğine benzerlik gösterir ve Viyana Kuşatmasına kadar giden bir tarihi olduğu hakkında bazı kaynaksız iddialar vardır.Bu nokta da pain au chocolat” (çikolatalı kruvasan)şekli dikdörtgene dönüşmüş olduğu da iddia edilmektedir.

Ortalama olarak 0.30-3 € olarak yiyebilirsiniz.

paris-çikolata
Pain au Chocolat

İspanya (Barcelona)
Tapas

İspanyol mezelerine verilen genel isimdir. Küçük porsiyonlar ve çeşitliliğiyle ön plana çıkar. Aslında meze kültürüyle öğün oluşturmaya yönelik bir yanı vardır. Azar azar çok fazla şeyin tadına bakmak üzerine kuruludur ve genelde kendi yöresel içecekleri “Sangria” ile servis edilir. Yaklaşık 50 çeşidi vardır.

Eskiden İspanyollar içkilerinin içine sinek girmemesi için tabak koyarlarmış ve bu tabaklara zamanla atıştırmalık koymaya başlamışlar ve adını buradan almış.

Ortalama olarak 4-7 € ödeyerek bir tanesini alabileceğiniz gibi bazı yerlerde 25 € ödeyerek sınırsız yiyebilirsiniz. Bu fiyat farklılığını restoran kalitesi ve konumuna göre şekillenmektedir.

Barcelona-İspanya-Tapas
Tapas Çeşitleri

Paella

7 çeşit deniz ürünüyle yapılan bir nevi pilavdır. Tavuklusu, sebzelisi derken birçok çeşide evrilmiştir. Genellikle büyük porsiyonlarından ötürü 2 yada 4 kişilik olarak servis edilir.

Ortalama 12-15 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

ispanya-barcelona-paella
Paella

İtalya (Roma)
Pizza Yemek

İtalya denilince akla ilk gelen yemeklerden biri şüphesiz ki pizza olmaktadır. İtalyan pizzasını bu kadar ünlü yapan nedir konusunda birçok hikayeye ulaşsak da bununla ilgili kesin olarak diyebileceğimiz tek kesin yargı bu hikayelerin sonucunda oluşan övgüyü hakkediyor.

Türkiye’nin aksine margarita ve 4 peynirli pizza diğerlerinden daha çok ön plana çıkıyor. Özellikle çok ince hamurun tercih edildiğini söyleyemeyiz; fakat malzemelerin bolcana koyulduğunu söylemeden geçemeyiz. Çeşit çeşit pizzaları restoranda yiyebileceğiniz gibi yürürken dilim olarak da satın alabilirsiniz.

Ortalama olarak dilimini 1-3 €, bir bütün pizzayı ise 12 € ödeyerek yiyebilirsiniz.

Roma-İtalya-Pizza
Margarita Pizza

Makarna Yemek

Roma da restoranlar akşam saatlerinden geç saatlere kadar çok fazla dolu olmaktadır. Bu süre de insanların sürekli olarak makarnayı tercih etmelerin sebepleri çok çeşitli olabilir. Ama bol soslu ve al dante (az pişmiş) kıvamının kattığı lezzetin üstüne bol miktarda peynir kullanmanın bu sebeplerde büyük rol aldığı kesin.

Her restoranda en az 10 çeşit bulabileceğiniz gibi sokaklarda bardak halinde ise uzun kuyruklarla satılan tek çeşit makarnaları göreceksiniz.

Ortalama olarak 3-10  € ödeyerek bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Roma-Makarna

Dondurma Yemek

Roma sıcaklarının vazgeçilmezi olarak en üst sıralarda kendine yer bulan dondurma sadece sıcaklardan değil lezzetinden ötürü de bu sırada yer almakta.

Yaklaşık 30 çeşit ile bizi karşılayan dondurma özellikle de büyük porsiyonlarıyla Roma sıcağında akmadan yeme konusunda sizi epeyce zorlamaktadır.

Ortalama olarak küçük boy için 2.80 €, orta boy için 3.80 € ve büyük boy içinse 4.80 €  ödeyerek deneyimleyebilirsiniz.

roma-Dondurma
Orta Boy Dondurma

Tremisu Yemek

Nasıl başardıklarını bilmiyorum ama tremisu konusunda sihirli bir dokunuşları var.Sanki daha önce hiç tremisu yememiş gibi hissettiriyorlar.

Klasik,çilekli,muzlu ve orman meyveli olarak en yaygın satılan türleri. Magnoliaya benzeyen türlerini de yapıyorlar.

Ortalama olarak 4 €  ödeyerek tadına bakabilirsiniz.

Lazanya Yemek

Makarna ve Pizza yaparken kullandıkları yöntemler kesinlikle lazanya konusunda da başarılı olmuş. Bol malzeme kullanmak ve bol sosun üstüne bol peynir lezzeti arttırırken al dante (az pişmiş) kıvamı sayesinde diriliğini koruyabilmiş.

İçinde kıymanın tercih edildiğini sıkça görsek de küp şeklinde kesilmiş etlere rastlamak da mümkün.

Ortalama olarak 10 €  ödeyerek içecekle birlikte deneyebilirsiniz.

Roma-Lazanya
Lazanya

Slovenya (Lübyana)
Goulash

Budapeşte,Viyana ve Prag ile de sıkça anılsa da Lübyana bu konuda biraz daha önde diyebiliriz.Bir nevi bol etli ve baharatlı bir çorba diyerek bahsedebiliriz.

Geyik etlisi ünlü olarak bahsedilse de bulmak zor olduğu için genelde dana etli tercih edilmektedir.

Ortalama 5 € ödeyerek tadına bakabilirsiniz.

goulash
goulash

Hırvatistan(Zagreb)
Cevap-cici

Balkan ülkelerin kebabı olarak anılan cevap-cici özellikle Hırvatistan da ön plana çıkmaktadır. Bol et ile yapılan bu yemek et ihtiyacınızı bolca karşılayacaktır.

Özellikle pişen etin bol yağ ile tatlandırılması gerçekten Türk Kebaplarını aratmayacak cinsten.

Ortalama olarak 8-10 € ödeyerek  deneyimleyebilirsiniz.

cevap-cici

Stavroz-The Finishing

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here