Ana sayfa Seyahat Rehberi

Avrupa Turunda Bildiklerinizi Unutturacak 6 Lezzet

1
PAYLAŞ

Her şey çok güzel Eyobus ile Avrupa turuna başladık ama ne yiyeceğiz sorusu herkesin aklına geliyor ilk başlarda. “Yediğin içtiğin senin olsun, bana gezip gördüklerini anlat.” sözünü hepimiz duyduk ama Avrupa aç aç dolaşılmaz ki. Eyobus ile gezerken bazıları yerel, bazıları dünyaya mal olmuş birçok tat denedim ve unutamadıklarımı sizin için yazdım. İşte size Eyobus ile Avrupa Turunda tatmanız gereken lezzetler; hem de yiyebileceğiniz yerlerin isimleriyle.

Selanik – Kalamar

 

kalamar selanik balkonaki
Selanik – Kalamar

Daha tabağın yarısına gelmeden tanıdığım herkesin ne kadar lezzetli bir kalamar yediğimden haberi vardı. Bunu söylerken şaka yapmıyorum, tüm yakınlarıma mesaj attım. Yediğim en mükemmel kalamardı ve tadı hala damağımda. (Balkonaki Restorant)

Üsküp – Köfte

 

destan köfte, üsküp
Üsküp – Köfte

Üsküp’e sırf o köfteden tekrar yiyebilmek için bile giderim. Daha net açıklayamazdım sanırım. Tadını tarif etmeme imkân yok. Düşündükçe acıkıyorum, acıktıkça düşünüyorum. (Destan Köftecisi)

Roma – Pizza Margherita

 

pizza roma
Roma-Margherita

İtalya ve pizza ikilisinin şaşırılacak bir tarafı yok. Beni şaşırtan Türkiye’de suratına bakmayacağım bir pizza çeşidini bu kadar sevmem oldu. Roma’da kaldığımız süre boyunca kaç kere yedim bilmiyorum ama Margherita pizza çeşitlerinde açık ara favorim oldu. Romada neredeyse her yerde yiyebilirsiniz. Ama tabi ki en iyisini pizzanın adıyla aynı ismi taşıyan restoran da bulabilirsiniz. (Margherita)

Amsterdam – Patates Kızartması

 

amsterdam, patates kızartması
Amsterdam – Patat (patates kızartması)

Amsterdam’da kaldığım süre boyunca başka bir şey yemedim. Zaten paranın hafiften suyunu çektiği bir döneme denk geliyor, bu kadar ucuza bu kadar lezzetli bir seçenek varken insanın başka şeyler yiyesi gelmiyor. Geri döndüğünüzde yediğiniz patates kızartmalarını beğenmeyeceksiniz. Amsterdam‘da Merkez tren istasyonundan, Dam meydanına giderken sağda ve solda her yerde patat satan restoranlar görebilirsiniz.

Viyana – Schnitzel

 

viyana , schnitzel
Viyana – Schnitzel

Ben hiç schnitzel yememişim Viyana’ya gitmeden önce. Gaza gelip ünlü bir restorantta yemeseydik daha az ödeyebilirdik tabii ama pişman değilim. Resmen tabaktan daha büyük bir schnitzel yedim ve açlıktan mı tadından mı bilmiyorum hepsini tek başıma bitirdim. (Figlmüller)

Prag – Trdelnik

 

Trdelnik, prag
Prag- Trdelnik

Şimdi çıtır çıtır hamurundan mı başlasam, kremanın yumuşaklığından mı, yoksa bu ikisinin çikolata ve çilekle uyumundan mı bilemiyorum. Benim gibi tatlı sevmeyen birinin bile canı çekiyorsa gerisini siz düşünün. Prag‘da her sokakta denk gelebilirsiniz.

Bonus: Sofya – Sushi

 

Sushi, sofya
Sofya- Sushi

Sushi, Bulgaristan mutfağının bir parçası değil tabii ki ama Sofya’da bu konuda ustalaşmış bir restorant zinciri var. Ben tavuk konusunda da oldukça başarılı olduklarını düşünüyorum. Özellikle Chicken Alfredo tekrar yemek istediğim bir lezzet. (Happy Bar & Grill)

 

 

İrem Ecem HALAÇ

 

Eyobus 2017

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here