Ana sayfa Deneyimler

Eyobus’ın Gözbebeği Budapeşte

1
PAYLAŞ

Gezimizin göz bebeklerinden, rotamızın altın vuruşu Budapeşte. Bu gezide dolu dolu zaman geçirilebilecek, ayrılmak istenmeyecek şehirler listesinde ilk üçe adını yazdırabilecek bir şehir. Otobüsten inilen ilk nokta Liberty Statue, yani Özgürlük Anıtı bölgesi. Gellert tepesinde bulunan bu anıtın biraz daha aşağısında kalan ve panaromik Budapeşte manzarası sunan lokasyon. Biraz şansınız varsa güneşli bir Budapeşte sabahında buradan harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Budapeşte adında barınan iki ayrı bölgeden oluşuyor aslında, “Budin (Buda)” ve “Peşte”. Tuna nehrinin ayırdığı bu iki bölgenin 1873 yılında inşa edilen Chain Bridge ile bağlanması sonucu şehrin adı da Budapeşte halini alıyor. Bu şehirde iki yakayı birbirine bağlayan birbirinden güzel köprüler bulunuyor. Bunlardan biri olan Liberty Bridge’ de zaman zaman trafik akışı olmuyor ve köprü sadece yayaların kullanımına açık oluyor. Bu köprünün bir başka güzelliği ise “halatlarına” çıkmanın tamamen serbest olması! Özellikle Budapeşte’nin üzerine karanlığın çökmesiyle beraber aydınlanan köprülerin arasında gezebileceğiniz tekne turları mevcut. Bu turlara, grup olarak gidilirse, 6-8 € gibi alacağınız şehir doyumunun karşısında bir hiç denebilecek ücretlerle katılabilirsiniz.

begum-ergun23

Şehir genel olarak nehir kenarı boyunca iki yaka boyunca uzanan tarihi yapılarla donatılmış durumda. Bir buçuk asır boyunca Osmanlı himayesinde kalmış olan şehirde birçok yapıda Osmanlı etkisi görülüyor. Şehrin en görkemli yapıları arasında yer alan Matthias Kilisesi ve Buda Kalesi mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Bu yapıtların olduğu tepeye çıkan teleferik mevcut olsa da, ağaçların arasından geçen merdivenli yollarla kaleye ulaşmak ve arada durup Budapeşte manzarasıyla dinlenmek daha keyif verici olabilir. Kaleyi gezmek ücretsiz, özellikle kalenin geniş bahçesinde yer alan Kemal Atatürk yolundan geçerken Budapeşte’ye kanı daha bi’ ısınıyor insanın.

begum-ergun

Ulaşım için metro ve tramvay gibi alternatifler mevcut. Şehrin birçok merkezi noktasından geçen metro duraklarında yorgunluk ve açlığa ilaç gibi gelen pizza istasyonları bulunmakta, buralardan alacağınız sıcacık dilim pizzaları eşsiz Budapeşte manzarasında yiyebilir, Roma ve Venedik’te geçen anılarınıza dönebilirsiniz.  Metro durakları şehrin merkezi yerlerinden geçiyor demiştik ya, bunlardan biri de hem deniz tarafından hem de kıyıdan mutlaka görülmesi gereken görkemli parlamento binası. Buraya gelmek için Kossuth Lajos tér metro durağında inebilirsiniz. Gece manzarası bir yana, gün batımına denk gelirseniz parlamento binası ve hemen yanında bulunan Gyula Andrássy anıtını seyrederken şehre aşık olmanız işten bile değil. Ayrıca parlamento binasının nehire bakan kıyısından geçerseniz yerde dizilmiş ayakkabı heykelleri göreceksiniz. Bir Türk tasarımcının da katkısıyla yapılan bu heykellerin hikayesini araştırıp öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Budapeşte’nin en gözde lokasyonlarından birisi de Tuna nehrinin üstünde yer alan Özgürlük Adası. Avrupa’nın en büyük festivallerinden olan Sziget Festivali’nin gerçekleştiği bu adada renkli küçük arabalar kiralayarak tur yapabilir, yeşilliğin ve eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Macarların şehrin tarihi dokusuna ve kendi tarihlerine olan saygısını gezdiğiniz her sokakta anlıyorsunuz. Ünlü Kahramanlar Meydanı da bu hissiyatın zirve yaptığı noktalardan birisi. Resmi tören ve kutlamaların yapıldığı bu alanda Macar tarihine yön vermiş önemli liderlerin heykelleri ve bu heykellerin altında da her birinin yaşamından bir kesiti anlatan rölyefler bulunmakta.

begum-ergun1

Bu güzel şehire gelip dünyaca meşhur yemeğini yemeden gitmek olmaz tabiki. Dana etinden yapılan Macar Gulaş’ı Budapeşte’nin hemen her sokağında bulabilirsiniz. Özellikle Liberty Bridge’in Peşte ayağında kalan bölgede yemek için bolca alternatif bulabilirsiniz.

EYOBUS rotası boyunca birçok yerden olduğu gibi buradan da bir hatıra almadan dönmek olmaz tabiki. Hediyelik eşyalar, özellikle magnetler, şehir içinde 2-3 € gibi fiyatlara satılıyor. Tur boyunca bundan çok daha yüksek ücretlerle karşılaşabilecek olduğunuzu düşününce aslında fiyatlar uygun, ancak aynı magnetleri Budapeşte’deki ilk durak olan Gellert tepesinden çok daha uygun fiyatlara alabileceğinizi eklemeden geçmek olmaz.

Avrupa’nın bu güzel şehrini gündüz gezerken aldığınız hazzı gece hayatında da bulmanız mümkün. Sokakları gece vaktiyle birlikte kalabalıktan arınsa de eğlenceye düşkün olan Macarlar için hayat dışarıda devam ediyor. Gezerken birçok noktada karşılaşabileceğiniz ve insanlarının sıcaklığıyla sizi kolayca içine çekebilecek kafelerle dolu olan Budapeşte’ gezinizin en akılda kalan zamanlarını yaşayabileceğinize emin olabilirsiniz.

Begüm ERGÜN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here