Ana sayfa Avrupa Almanya

Hamburg’da Görmeniz Gereken 7 Yer

0
PAYLAŞ

Almanya‘nın ikinci büyük şehri ve kendi başına ayrı bir eyâlet olan Hamburg, resmî adıyla Hür Hansa Şehri Hamburg, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de en büyük 6. metropolü. Elbe ve Alster Nehirlerinin kesiştiği yerde kurulan Hamburg, tarihi yapısı, köprüleri ve doğal güzellikleriyle şahane bir Alman kenti. Deniz ticareti alanında dünyada sayısız şehirlerden biri olan Hamburg, Avrupa‘nın en büyük tersanesi ve Almanya’nın en büyük limanına sahip.

Kozmopolit şehir yaşamı, Alster Gölü, Elbe Nehri ve yemyeşil alanlardan oluşan düzeniyle kendine özgü bir hareketliliğe sahip olan kent, zengin ve renkli atmosferiyle Almanya’nın en çok ziyaret edilen kentleri arasında yer alıyor. Planten un Blomen Bahçesi, şehrin ortasında size nefes aldıran Stadtpark, St. Michaelis Kilisesi, Hamburg Belediye Binası, önemli sanat alanı Kuntshalle, klasik müziğin evi Laeiszhalle Hamburg’un mutlaka görülmesi gereken adresleri.

Hamburg’da Görmeniz Gereken 7 Yer

Hamburg hem limanı hem de gece hayatı ile ünlü olan Hamburg’da, Landungsbrücken’den başlayan liman boyunca yürüyüp bu bölgede yer alan bar ve gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz. Ayrıca liman bölgesindeki üç tarihi müzeyi de mutlaka gezin.

Hamburg’da, eski bir tüccar sokağı olan Deichstrasse’de, 17-19. yüzyıl yapılarını görmeli, geleneksel restoran ve meyhanelerine uğramalısınız. Her pazar şafak vakti her çeşitte taze balıklar bulabileceğiniz Altonaer Balık Pazarını gezebilirsiniz. Marktzeit in der Fabrik’te alışveriş yapabilir, bir yandan da mükemmel Alman kek ve çöreklerinin tadına bakabilirsiniz.

1. Rathausmarkt & Rathaus

Rathausmarkt-Hamburg

Rathausmarkt, Hamburg’un en işlek, en canlı bölgesi. Hamburg Belediye Binası’nın da bulunduğu bölge, alışveriş merkezlerinden, kafe ve restoranlara dek eğlenceli ve sevimli mekanların yanı sıra, Neo-Rönesans mimari stile sahip yapılarıyla da görsel bir şölen sunuyor. 1897’de Martin Haller tarafından tasarlanan ve Rathaus olarak bilinen Hamburg Belediye Binası’nı mutlaka görün. Zira Rathaus, Hamburg’un sembolü. Hükümet ve parlamentonun bir araya geldiği bu yapıda ayrıca 112 m uzunluğunda bir de Saat Kulesi bulunuyor. Rathaus’u rehberli turlarla, 4 Euro karşılığında yaklaşık 1 saat boyunca gezebilirsiniz.

2. Alster Gölü

Alster-Hamburg

Belli günlerde yelken ve kürek yarışlarının düzenlendiği Alster Gölü, kaynağını Henstedt-Ulzburg’tan alan ve çevresinde, Hamburg’un en güzel binalarının bulunduğu cennet bir alan. Kentin merkezindeki konumuyla, restoran, kafe, seyir alanları, bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu gölde, tekne turu yapabilir veya etrafındaki parkurda bisiklet kiralayabilirsiniz.

3. Sankt Michaelis

Sankt-Michaelis-Hamburg

Sankt Michaelis (St. Michael Kilisesi), Barok tarzda yapılmış Hamburg’un en büyük Lutheran Kilisesi. İlk olarak 1625’te inşa edilen daha sonra pek çok kez onarılan yapı, 2. Dünya Savaşı’nda da epey zarar görmüş. Panoromik bir manzara keyfi sunan St. Michael Kilisesi’nde her pazar gece yarısı konserleri organize ediliyor. Zamanınınız sınırlı değilse, kilise kapısında org konseri programına göz atın.

4. Fischmarkt

Hamburg-Fischmarkt

300 yıllık geçmişe sahip dünyanın önemli balık pazarlarından biri olan Fischmarkt, Hamburg’un en turistik ve en kalabalık yeri. Sadece pazar günleri sabahın erken saatlerinde kurulup erken kapanan, yüksek tavanıyla dikkat çeken, renkli ve eğlenceli bir yer, mutlaka görün.

5. Kunsthalle

Kunsthalle-Hamburg

Kunsthalle 3 binadan oluşan, şehrin en önemli sanat merkezlerinden biri. Sanat tarihinin farklı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği Kunsthalle’de, 14.yüzyıldan 21.yüzyıla uzanan geniş bir koleksiyon meraklılarını bekliyor. Müzenin çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan binası olan Galerie der Gegenwart’da ise süreli sergiler de yer alıyor.

6. Hamburg Limanı

Hamburg-Limani

Kuzey Denizi’ne dökülen Elbe Nehri üzerine kurulu, Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük limanı olan Hamburg Limanı, ticari özelliğinin yanı sıra sosyal aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. 1703’te hizmete açılan balık pazarını bünyesinde bulunduran liman, Hamburg’u ziyaret eden turistlerin en önemli aktiviteleri arasında yer alıyor.

7. St. Pauli

St-Pauli-Hamburg

St. Pauli Hamburg’un eğlenceli bölgelerinden biri. Hamburg Limanı’na yürüme mesafesinde olan bölge, eğlence merkezinin kalbinin attığı nokta. Disko, bar, gece kulübü gibi mekanların yer aldığı St.Pauli’ye, U3 U-Bahn metro hattında durağında inerek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda meraklıları için, Budapesterstrasse’yi takip ettiğinizde ise, St. Pauli Futbol Kulübü’nün stadyumu yer alıyor.

Hamburg’un liman bölgesi olan HafenCity, gotik binaları ile Speicherstadt, birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Kunstkompanie, çağdaş ve yaratıcı mimarisiyle Unilever ve Oval Am Kaiserkai, eski bir ambar üzerine inşa edilen Elbe Filarmonik Orkestrası Salonu, Hamburg Akvaryumu Hamburg’da görebileceğiniz diğer adresler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here