Ana sayfa Avrupa Almanya

Hamburg’un En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Avrupa’nın en büyük ikinci limanına ev sahipliği yapan Hamburg, iki milyonu aşan nüfusuyla Berlin’den sonra Almanya‘nın en kalabalık ve hareketli şehri. 1200 yıl öncesine uzanan köklü tarihine sayısız olay ve kültürel değer sığdıran bu şehir, müzeleri sayesinde bu birikimi ve zenginliğini tüm dünyaya sergiliyor. Siz de bu şehre uğradığınızda birbirinden değerli koleksiyonlara ve özel sergilere ev sahipliği yapan Hamburg müzelerinin yanı sıra ilginç konseptleriyle öne çıkan özel müzeleri de görmelisiniz.

Hamburg’un En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

1. Miniatur Wunderland

Miniatur-Wunderland

Gerrit ve Frederik Braun kardeşler tarafından yaptırılan ve bugün dünyanın en büyük demiryolu minyatürü olarak kabul edilen Miniatur Wunderland’ta tamamı el yapımı olan 930 tren, 14 bin 450 vagon, 335 bin ışık, 228 bin ağaç ve 215 bin insan figürü bulunuyor. Yılda yaklaşık 11 milyon kişinin ziyaret ettiği bu minyatür alanın yapımı ise o dönemin parasıyla ortalama 10 milyon Mark’a mal oldu.

2. Panoptikum Hamburg

Panoptikum-Hamburg

Aralarında sanatçı ve politikacıların da olduğu 130’dan fazla ismin balmumu heykelinin sergilendiği Panoptikum Hamburg, 1879 yılında heykeltıraş Friedrich Hermann Färber tarafından kuruldu. İkinci Dünya Savaşı döneminde hasar gören ve koleksiyonunun büyük bölümünü kaybeden bu müze, 1948 yılında restore edilerek ziyarete açıldı. Almanya’nın en eski ve en büyük balmumu sergisi olan Panoptikum Hamburg’a mutlaka uğramalısınız.

3. Dialog im Dunkeln

Dialog-im-Dunkeln

Kendinizi bambaşka bir dünyada bu zamana kadar hiç deneyimlemediğiniz bir durumda hissedeceğiniz Dialog im Dunkeln, gözü görmeyen insanları daha iyi anlamanızı sağlayabilir. 90 dakika boyunca karanlık bir mekânda rehberler eşliğinde zaman geçireceğiniz bu yerde, şimdiye dek hiç duymadığınız kokular ve seslerin farkına varabilirsiniz.

4. Hamburg Museum

Hamburg-Museum

Hamburg Tarihi Müzesi olarak da bilinen Hamburg Museum, şehrin köklü tarihi hakkında önemli detaylar bulabileceğiniz etkileyici bir mekân. Tarihe ve tarihi eserlere ilgi duyan gezginlerin Hamburg’daki ilk durağı olan Hamburg Museum’u, 18 yaş altı gençler ücretsiz, diğer ziyaretçiler ise 9.50 Euro karşılığında gezebiliyor.

5. Hamburg Etnografya Müzesi

Hamburg-Etnografya-Muzesi

Hamburg’un en eski müzelerinden olan ve 1849 yılında kurulan Hamburg Etnografya Müzesi, fotoğraflar, resimler ve çeşitli eşyalardan oluşan 645 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen bu müzenin giriş ücreti yetişkinler için 7, öğrenciler için de 3 Euro.

Eğer müzede zaman geçirmeyi ve şehirlerin kültürel ve tarihi dokusuna dair farklı detaylar öğrenmeyi seviyorsanız, Hamburg müzelerine uğrayıp, zamanın ve keşfetmenin tadını çıkarın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here