Ana sayfa Katılımcı Görüşleri

Hayale Giden Yol ve İkinci Evim Otobüs

1
PAYLAŞ

                                         

  Eyobus’a katılmaya karar verdiğimde cebimde ne param vardı ne de pasaportum. Sadece gerçekleşmeyi bekleyen hayallerim ve ben. İçimdeki Seher’i ortaya çıkarma arzusu hep ağır bastı, tekrar dene tekrar dene derken oldu ve zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadım. Kendimi çaresiz hissettiğim zamanlarda oldu ama asla pes etmedim. Her şeye rağmen gülümsedim.

  Bir Avrupa merakıdır sardı beni. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, farklı kültürler ve daha nicesi. Çıktığım bu yola iyi ki tek çıkmışım. İnsanın ufkunu genişletmesinin yanında neleri başarabildiğini görmesinin en doğru yolu seyahat etmek. Başka kültürleri tanırken aslında kim olduğunuzu da keşfediyorsunuz. Yalnızca ülkeler arasında değil iç dünyanıza yapacağınız yolculuğa da kapılar açıyor.

  Evim dedim çünkü otobüste uyumayı çok seven biri olarak otobüsle Avrupa seyahati yapmak hiçte gözümde büyümedi. Hatta bu yazımı otobüste yazıyorum şuan. Öğrenci olduğum için sürekli otobüslerdeydim diyebilirim. Hayallerime giden yoldaki vasıtanın da otobüs olması hiçte yadırganır bir durum olmasa gerek. Otobüsü seviyorum dedim ama hayatım boyunca hiçte 10000 küsur km yol gitmedim.

  Otobüs konusunda endişeleriniz varsa hepsini bir kenara bırakın, olabilecek bütün olumsuzlukları avantaja çevirmek istiyorsanız sırt çantanıza gereken kıyafetleri ve kişisel bakım eşyalarınızı almanız yeterli aksi bir durum olursa da yol arkadaşlarınızın size her konuda yardım edebileceklerini unutmayın.

  Hiçte kısa bir süre olmayan bu 20 günde ne yaparım, nasıl geçer, otobüstekilerle anlaşabilir miyim, arkadaşım olur mu ve bunun gibi soruların cevapları ise yapacağınız yolculukta saklı. Çünkü gezip görme arzusu, yeni şeyler keşfetmenin tutkusu hepsinden ağır basıyor. O kadar güzel şeyler deneyimleyip kendinize o kadar çok şey katıyorsunuz ki otobüsteki insanlar sizin sadece arkadaşınız değil aynı zamanda kimisi de dostunuz oluyor. Yolculuğunuz bittikten sonra bile hala görüştüğünüz güzel insanlar kalıyor geride. Eyobus size sadece yeni yerler göstermiyor aynı zamanda bir çok şeyi de size fark etmeden katmış oluyor.

  Eyobus benim hayatımda bir çok ilk imza attığı gibi otobüs konusunda da yeni şeyler deneyimletti. Birlikte yaşamak mesela, paylaşmayı otobüsü evimizmiş gibi benimsemeyi. Otobüsle o kadar uzun seyahat etmenin gayet normal olabileceğini, asla bir engel olamayacağını gösterdi bana. En başında kafamda o kadar çok soru vardı ki ama ekibi gidecek olduğum arkadaşları zamanla tanıdıkça ve onlardan sonsuz sevgi ve saygı gördükçe kafamdakilerin hepsi gitmişti bile.

seher-1

 

  Hepimiz farklı karakterlerde insanlar olsak da hepimizi ortak bir noktada birleştiren tek şey var o da hayaller. Eyobus ekibi sayesinde birçok insan tanıdım ve hala tanımaya devam ediyorum. Bu güzel insanlarla 20 günümü geçirdim ve en güzel günlerimdi diyebilirim. Otobüste bize olabildiğince iyi vakit geçirtmeye çalışan koordinatörlerimiz ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar. Yeni oyunlar, yeni fikirler, yeni filmler, yeni müzikler.

 Peki otobüste hiç olumsuzluk yaşamadım mı ? Tabi ki yaşadım  ama bu veya bunlar  asla büyük şeyler değil. Otobüste geçirdiğim günlerden  bir tanesi var ki o geceyi asla unutamam 🙂

            seher-2 

   Fotoğraf biraz karanlık kabul ediyorum ama yeri bende çok ayrı. Eyobus13 ait bir fotoğraf ve 01.30 civarında çekmiştim. Uykusuna çok düşkün biri olarak hayatımın en uzun yolculuğuydu ve bütün günün yorgunluğu üzerine Instagram hesabımda paylaştığım yazı aynen yanındaki. 

Temmuz ayında yaptığımız Eyobus13 turunu 2 otobüs olarak gerçekleştirmiştik. Eyobus‘ta  sadece kendi otobüsümdeki insanlarla değil diğer otobüsteki insanları da tanıma fırsatı buldum ve oradan da bir çok arkadaşım oldu ve hepsi de iyi ki tanışım dediğim insanlar.

 

 

Bu yola yalnız çıkmıştım ama asla yalnız hissetmedim. Eminim dil bilmediğini düşünüp bazı şeylerden geri kalacağını düşünen ve yurt dışına çıkmayı gözünde büyüten bir çok insan vardır. Kendinize güvenin ve dünyayı keşfedin. Dil, ırkçılık, bahaneler, telaş. Bunlar ülkemizde ve kendi içimizde yaşanan korkaklıklar. Lütfen kendinize bu iyiliği yapın.

  Otobüste uyandığım her gün başka ülkede uyanmanın mutluluğunu en içten bir şekilde yaşadım. Koordinatörlerimiz hep içimizden biriymiş gibi davrandılar ve tek gayeleri rahat, huzurlu bir yolculuk ve gezi süreci geçirebilmemiz için ellerinden gelenin fazlasını profesyonelce yapmak. Şehirlerin çoğunda o tatlı muhabbetleriyle birlikte gezdik. Eğer hala kaybolmamışsak ve gezecek yerimiz kalmadıysa kimi zaman bir kilisenin önünde kimi zaman manzaranın karşısında oturup şehri seyrettik. Gezimizi onlarla birlikte sevdik. Koordinatörlerimizden Ömer’in her sabah ‘arkadaşlar günaydın’ sesi ise şuan hala kulaklarımda.

  Güneşe her gün başka bir yerden baktım bazen doğuşunu bazen batışını. Kafamı her cama yasladığımda işte oldu dedim, olmak istediğin yerdesin ve görmek istediğin şeyleri görüyorsun. Hayatımdaki en güzel anlar o otobüste geçti diyebilirim, en güzel hikayeler, en güzel anılar ,en güzel şarkıları orada dinledim. En güzel kahkahalar hep o otobüste atıldı. Ve en güzel uyku o otobüste uyundu.

seher-4

 

  Otobüs yolculuğumun 5 günü koridorda geçti. Yaklaşık bir hafta sonra otobüstekilerle iyice kaynaştıktan sonra isteseniz de yerinizde duramıyorsunuz zaten karşılıklı istediğiniz bir kişiyle yerinizi değiştirebilir ya da benim gibi rahatınıza düşkünseniz ve gün boyu kilometrelerce yol yürüyüp haliyle yorgun düşeceksiniz işte bu durumda koridorda uyuyabilirsiniz, koridorda yatmak şuan kulağa değişik gelse de Eyobus’ ın en olağan şeylerinden biriymiş bunu bizzat yaşamış oldum. Hayatımda bu kadar tatlı uyuyan insanları bir arada görmedim 🙂 

resim-seher

 

  Yani gidin, görün, eğlenin. Olmaz demeyin çünkü olur. Yapamam demeyin çünkü yaparsınız. En az bizim kadar yorulup, en az bizim kadar eğlenip, gezip görebileceğiniz, mutlu olacağınız bir 18 gün sizi bekliyor. Eyobus’ ın da sloganında dediği gibi;

‘Özgürlük. aradığın yerde olmayabilir ama kalkıştığın yolculuk seni özgürleştirebilir.’

 

Seher Karakuş

 Eyobus 2017 Turu

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here