Ana sayfa Avrupa Finlandiya

Helsinki’de Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0
PAYLAŞ

Finlandiya’nın nüfus bakımından en büyük şehri ve başkenti Helsinki; beş milyonu aşan nüfusu, mimarisi, huzurlu atmosferi, yemyeşil görüntüsü, temiz havası, kayak keyfi sunan iklimi, muhteşem doğal güzellikleri, medeni ve ileri görüşlü insanlarıyla on parmağında on marifet olan bir şehir. Çoğu kişi soğuk havadan çekinip kış döneminde Helsinki’den uzak dursa da burada kuzeyin soğuk iklimine rağmen içinizi ısıtacak çok sayıda etkinliğe katılabilirsiniz. Zira Helsinki yapılacak şeyler bakımından farklı seçenekler bulabileceğiniz bir şehir.

Helsinki’de Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Fin saunalarında rahatlayın

Fin-Saunasi

Fin kültüründe saunaya girmek bir lüks olmaktan çıkıp yaşam biçimi haline gelmiş durumda. Ülke genelinde üç milyondan fazla sauna olduğunu söylersek durumun ciddiyetini daha kolay anlayabilirsiniz. Havaalanlarından, restoranlara kadar pek çok yerde karşınıza çıkan saunalar hemen hemen her evde de var. Ülkede, saunadan sonra Finlandiya’nın buz gibi sularına atlama gibi bir gelenek de var ama bunu Finler dışında kaç kişi yapabilir bilemiyoruz.

2. Temppeliaukio Kilisesi’ne uğrayın

Temppeliaukio-Kilisesi-Finlandiya

Hayatınız boyunca bu kadar cool ve havalı bir kilise görebilir misiniz çok emin değilim. O yüzden de Helsinki’ye kadar gelmişken Temppeliaukio Kilisesi (Temppeliaukio Church)’ne mutlaka uğramalısınız. Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanan ve büyük bir kaya parçasının içine inşa edilen bu kilise, Rock Church ismiyle de anılıyor. Hem akustiği hem de tasarımıyla büyüleyen Temppeliaukio Kilisesi şehrin en popüler yerlerinden.

3. Fin yaşam tarzını keşfedin

Seurasaari-Open-Air-Museum

Seurasaari Açık Hava Müzesi (Seurasaari Open-Air Museum) Helsinki’de geleneksel Fin yaşam tarzını keşfedebileceğiniz en özel yerlerden biri. Helsinki’ye birkaç kilometre uzaklıktaki bir ada üzerinde yer alan Seurasaari Açık Hava Müzesi’ne gitmeden önce Helsinki Card almayı da unutmayın. Böylece şehirdeki diğer müzelere de ücretsiz olarak girebilirsiniz.

4. Feribotla Soumenlinna Adasına gidin

Soumenlinna-Islands

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Soumenlinna Adası, Helsinki’nin en popüler ziyaret noktalarından biri. Şehir merkezinden hareket eden feribotlar sayesinde ulaşabileceğiniz bu ada, yeşil alanlarla ilginç bir görünüm oluşturan deniz kalesiyle ünlü. Bu hoş manzarayı ölümsüzleştirmek isteyenler fotoğraf makinelerini yanlarından ayırmamalı.

5. Eğlence parkında çocukluğuna dönün

Linnanmaki-Amusement-Park

Linnanmäki Eğlence Parkı (Linnanmaki Amusement Park), küçük büyük demeden şehre gelen herkesin ilgisini çekiyor. 1950 yılında açılan ve o günden bu yana şehrin en hareketli ve renkli noktalarından biri haline gelen bu eğlence parkında yaklaşık 40 farklı oyuncağın yanı sıra hediyelik eşya dükkânları, kafeler ve restoranlar da bulunuyor.

Helsinki sokaklarında dolaşıp, insanların yardımsever ve güler yüzlü tavrını gördükçe, ‘Kuzeyin insanları soğuk ve asık suratlı’ önyargısından sıyrılabilirsiniz. Biraz üşüyüp çokça eğlenmek için Helsinki yollarında düşmek gerek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here