Ana sayfa Avrupa

İspanyol Merdivenleri: Ünlü 138 Basamak

0
PAYLAŞ

İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)Roma’nın en turistlik bölgelerinden biridir. Tam tamına 138 basamaktan oluşmaktadır. Adını İspanyol meydanındaki İspanyol Elçiliğinden almaktadır. Gündüzü sıcaktan dolayı biraz az ilgi görüyor diye yazmak isterdik ama yumurta pişiren sıcaklarda bile gayet kalabalık. Akşamları da kalabalığın dağıldığı falan yok. Yerel halkın buluşma noktalarından biri. Ankaralılar için Dost Kitap Evi; Kadıköylüler için 5 katlı Starbucks nasılsa aynen öyle bir yer. Avrupa’nın en uzun ve en geniş merdivenleri olma unvanını kapan İspanyol Merdivenleri, Roma’nın iki önemli meydanını birbirine bağlamakta: aşağıda Piazza di Spagna ve yukarıda aynı ismi taşıyan Fransız kilisesinin bulunduğu Piazza Trinità dei Monti.

ispanyol merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri: Ne Zaman Yapıldı?

İspanyol Merdivenleri 18. yüzyılda İspanyollar tarafından İspanyol toprakları olarak adlandırılan bir dönemde benzersiz tasarımı ve mimarisi ile yapımından kısa bir süre sonra popülerliğini hızla arttırmaya başladı. 1723-1725 yılları arasında yaklaşık 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı ve 1726 yılında ise bazı tasarımlar eklenerek günümüzdeki haline dönüştü.
Francesco De Sanctis ve Alessandro Specchi adlı iki İtalyan Mimar tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri’nin yapım amacı üst bölümünde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır. Merdivenlerin finansmanı Fransız diplomat Étienne Gueffier tarafından üstlenildi. Diploması çalışıyor anlayacağınız 🙂 Fransızlar fonlayarak dostluk ilişkileri temeli oluşturmuş.

İspanyol Merdivenleri İspanyol Meydanı (Piazza di Spagna) ile Trinita dei Monti Kilise’sini birbirine bağlar. Ayrıca İspanyol Meydanı’nda Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia çeşmesi yer almaktadır.  Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında ara sokakta yer almaktadır. Gucci, Prada, Armani… Bol sıfırlı ürünler ve belki en ünlü mağazaları buradalar. Editörün ve Eyobus yolcularının favorisi Pompii-Tremisu da burada.

İspanyol Merdivenleri: Şan, Şöhret ve İhtişam

Roma denilince aklınıza sokak sanatçıları her yerde olduğunu getirebilirsiniz. Ama gerçekten en yeteneklilerin İspanyol Merdicenleri seçimleri buranın şöhretini arttırdığı yadsınamaz bir gerçek. Eyobus yolculuğu sırasında Türkiye’nin de yakından tanıdığı “Victor Angelov” defalarca karşımıza çıktı ve canlı dinleme şansı elde ettik. E hal böyleyken yönetmenler boş durur mu. Senaryosunu kapan yönetmen soluğu burada alarak şöhret arttırma kısmına katkıda bulunmuşlar. Woody Allen’ın  Roma’ya Sevgilerler (To Rome with Love) (IMDB: 6.3) filminde İspanyol Merdivenleri’ne bayılıp ve sonucunda Roma’ya geldiğimde koşarak buraya gelmek isteyenler olmuştur.

İspanyol Merdivenleri: Talihsiz Kaza

Yıl 2007. Dünya’daki tüm manşetlerde kendine yer edinen bir olay yaşanmış. Gerçekten tatsız bir olay yaşanmış, 2007 yazında çok sarhoş genç bir adam arabasını İspanyol Merdivenleri’nden aşağı doğru sürmüş, kimsenin yaralanmadığı olayda neredeyse 300 yıllık merdivenlerde yer yer hasar oluşmuş ki bu olayın izlerini hala görmek mümkün. Yetkililer sürücüyü hemen tutuklamış. İtalyan basınında “Burası HollyWood Değil Genç Adam!” manşetleri altında uzun zaman gündemde kalmıştır.

İspanyol Merdivenleri: İlginç Yasaklar

 • Oturmak kesinlikle yasak. Cezası ise önce sözlü uyarı, ardından tam 160 Euro.
 • Yemek yemek, alkol almak, şampanya patlatmak gibi faliyetler yasaklandı.
 • Uzun pozlama için tripod kurmak, drone indirmek ve kaldırmak yasaklandı. Fotoğrafçılar kadar bizi de üzdü artık kaliteli pozların önüne biraz da olsa geçilmiş oldu malesef. Umarız ki bu yaratıcı pozların kıvılcımı olur.
 • Sıradaki madde bir yasak değil aslında ilginç bir bilgi. 138 basamak olan merdivenler aslında 138 basamak değil. Drenaj sitemi hesaba katılmazsa 135 basamaktan oluşuyor. Bu yüzden ilk çıkıntıda oturan bir genç bu şekilde kendini savunarak ceza ödemekten kaçabildi. Basında ise geniş ses getirerek okuyanları tebessüm ettirdi

Eski Teknenin Çeşmesi (Fontana della Barcaccia)

İspanyol Merdivenleri öncesinde gözünüze bu çeşme çarpacaktır. Roma’da görmeye alışık olduğumuz çeşmelere göre bu sefer biraz farklı bir çeşme gördüğümüz için gözümüze çarpacaktır çünkü kayık şeklindedir. Barok tarzında tasarlanan çeşme Tiber Nehri’nin 16. yüzyılda taşmasını betimlemektedir. Suyun debisinin bu bölgede işleri yokuşa sürecek cinste zayıf iken dahiyane bir çözümle tasarımında kullanan Mimar Bernini bu eserde bizi gerçekten etkileyebilmiştir. Görmenizi tavsiye ediyoruz.

ispanyol merdivenleri
Eski Teknenin Çeşmesi (Fontana della Barcaccia)

Mimar Bernini Roma’daki su fışkırtan çeşmelerin aksine debisi düşük suyu fışkırtmak yerine sızan bir modelle aslında çok basit bir modelde çözmüştür. Bu barok mimari etkisini gölgede bıraksa da ününe ün kattığı yadsınamaz bir gerçektir. Sıcak Roma günlerinde su doldurma sırası bir hayli uzundur. Şişeniz yoksa su içmek tam bir eziyete dönüşecektir çünkü su sızdırma yöntemi (!) Çözmüş dediysek tasarım olarak 🙂

İspanyol Merdivenleri: Yemek Molası

Yemek için bir çok lüks restoran bulabilirsiniz. Fiyatları biraz pahalı da olsa tam bir İtalyan Restoranları. Lezzet ve kaliteden asla ödün vermiyorlar. Birkaç farklı yerden bahsetmek gerekirse:

 • Pompii-Tremisu: Gerçekten Roma’nın en iyi Tremisu satan yeri olabilir. Sadece 4 Euro. Klasik, çilekli, orman meyveli olmak üzere 3 çeşitten oluşuyor. Çilek seviyorsanız tarafınız kesinlikle çilekli olmalı.
 • Pastificio: Bardak makarnanın 3 Euro olduğu ve kapısında sürekli 20 kişilik sıra gördüğünüz bir yer. Çok lezzeti olduğu konusunda 2’ye bölünmüş bir grup var. Ama gerek ücretsiz şampanyaları gerekse ucuzluğu dolayısıyla gözde noktalardan biri.
 • MacDonalds: MacDonalds ne alaka demeyin. Roma’nın ilk MacDonalds şubesi. Hamburger 1 Euro olunca kapısındaki sıranın nedenini anlamak zor değil.
  (Dönemsel olarak çocuk menüsünde Roma konseptine sahip oyuncaklar oluyor.)

İspanyol Merdivenleri: Eyobus

İspanyol Merdivenleri Eyobus Roma yolculuğunun dördüncü durağı. Kolezyum, Emanuel Anıtı ve Aşk Çeşmesi sonrasında burada 45 dakikalık ara veriyoruz. Yemek yeme ve tremisu molası. İsteyen dondurma alabilir tabi ama biz Pantheon’a giderken “Gioletti” dondurma durağımız olduğunu belirtelim.Gruptan bağımsız gezebileceğiniz gibi ücretsiz koordinatörlerimiz eşliğinde Roma’yı keşfedebilirsiniz. Fotoğraflarımızı çekildikten sonra Pantheon’a gitmek için yola koyuluyoruz. Biliyorsunuz Roma en az 20.000 adım. Açık hava müzesi gezmek öyle kolay değil 🙂

İspanyol Merdivenleri

Kısa Kısa Roma

 • İtalya’nın en kalabalık şehri konumunda Roma ayrıca, Avrupa Birliği’nin en kalabalık dördüncü şehri konumunda. Yaklaşık nüfusu 2,873 milyon (2017).
  Roma en küçük ülke özelliğine sahip olan Vatikan’ı şehir sınırları içerisinde barındırmaktadır. Bu durum ise Roma’ya hiçbir şehrin sahip olmadığı bir özelliğe yani iki ülkenin birden başkenti olma unvanını veriyor.
 • Roma mitolojisine göre şehir milattan önce (MÖ) 753 yılında keşfedilmiş. Şehre baktığımızda ilk adımlarını Tiber Nehri etrafında attığı gözüküyor.
  Kuruluş Tarihi: Milattan Önce (MÖ) 21 Nisan 753
 • Tarihler boyunca haklını o kadarbüyük bir derecede büyülemiş ki İnsanalar gerçekten bu şehrin sonsuzluğuna inanmışlar:
  Romalı şair olan Tibullus eserlerinin birinde kenti “La Citta Eterna” yani ölümsüz kent olarak tanımlamış.
  İnsanlar ise Roma’yı “Caput Mundi” yani dünyanın başkenti olarak tanımlamayı tercih etmişler.
 • Barok ve Neoklasik mimarinin en önemli Dünya temsilcisidir. Sebeplerinden biri ise şüphesiz Rönesans olmuştur.

Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Kolezyum (Collosseo)
 • Roma Forumu (Foro Romano)
 • 2. Emmanuel Anıtı (Vittorio Emanuelle II)
 • İspanyol Merdivenleri (Spagnia Steps)
 • Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)
 • Villa Borghese Parkı
 • Pantheon
 • Navona Meydanı
 • Melekler Kalesi (Castel Sant’Angello
 • Vatikan Müzeleri
 • Trastevere

Roma Hakkındaki Diğer Yazılarımız

Eyobus Hakkında Diğer Yazılarımız

19 Günde 18 Ülkelik dev macera… Pompi’de “tremisu” yemenin vakti sence de geldi de geçmiyor mu 🙂

Hemen Başvur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here