Ana sayfa Avrupa Çek Cumhuriyeti

Barışın ve Sevginin simgesi John Lennon Duvarı

0
PAYLAŞ

Çek cumhuriyetinin başkenti, gotik ve barok mimarinin en belirgin eserlerini barındıran insan hünerlerinin görsel şöleni Avrupa incisi PragEyobus ile Avrupa Turunun da en güzel duraklarından bir tanesi. John Lennon Duvarı da Prag’ın en güzel noktalarından. Gezerken şehrin sokaklarında kaybolup, o döneme kısa bir tur yapacaksınız. İnsanın hayal gücünü zorlayan eserlerin arasında, kendinizi bir kaybedip bir bulacaksınız. Koordinatörünüze yalvarıp beni burada unutup gidin diyeceksiniz.

Eyobus Avrupa turu John lennon duvarı

Şehrin mimarisi içinde kaybolurken, biraz daha arka sokaklara gidip asıl hikayemize doğru ilerliyoruz. Hikayemizde geçen bölge John Lennon Duvarı, Prag’ın Mala Strana bölgesinde yer alıyor. Old Town’dan Kral köprüsüne doğru ilerlediğinizde yol bitmeden sol tarafta merdivenler bulunuyor, merdivenlerden aşağıya doğru indikten sonra sağ tarafa doğru ilerlediğinizde John Lennon Duvarı’nı göreceksiniz.

1940’lı yıllardayız 2. dünya savaşı başlamış Alman ordusu işgallerine savaşlarına devam ederken Prag şehri savaşmadan Nazilere teslim olur. Eskiden Çekoslovakya olan, şimdi ki Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag Ruslara teslim edilir. Ülkeyi ele geçiren Rusya, ülkeyi komünizm rejimi ile yönetmeye başlar. Dönemin gençleri bu rejime karşı direniş gösterirler, bu direnişi taşla, sopayla şehirlerine zarar vererek değil, çiçeklerle renklerle yazının çığlığı ile dile getirirler. En büyük öncüleri ise;

john lennon duvarı prag

Şiddet kullanmak zorunda kalmaya gelirse iş, sistemin oyununu oynuyorsunuz demektir. Kurulu düzen seni tahrik edecektir; sakalını çekecek, yüzünü dürtüp seni kavga etmeye zorlayacak. Çünkü seni şiddete bir yöneltince nasıl başa çıkacaklarını bilirler, başa çıkmayı bilmedikleri tek şey pasif direniş ve mizahtır… diyen John Lennon‘dur.

otobüsle avrupa turuBir Beatles hayranı olduğunu iddaa eden Mark David Champman tarafından 5 kurşun sıkılarak katledilen John Lennon karısı Yoko Ono’nun ellerinde hayatını kaybediyor.
The Beatles grubundan tanıdığımız John Lennon, her şarkısında, röportajında, konser bitiminde barış sesi ile dünyaya duyurmuştur kendisini. Her şeyin başı sevgi diye haykırırdı, karanlığın ve gücün içinde kaybolmuş siyasetçilere, sanatçılara, onu dinleyenlere. John çok farklıydı meşhur yuvarlak gözlükleri içinde dünyayı barış içinde görmek isterdi. Tüm insanlığa barış ve sevgi ile kalın diye seslenirdi. Bu haykırışları yüzünden çok göze batıyor, ülke liderlerini tedirgin ediyordu. Sınır dışı edilmesi bile söz konusuydu.

eyobus ile john lennon duvarı

Günümüze kadar gelen John Lennon yazıları, The Beatles şarkıları ve barış sesi ile Prag gençlerinin de sesi oldu, bembeyaz bir duvara taşıdı gençleri. Sokaklar boşalıp herkes kendi günahlarına çekilirken onlar duvarlara çiçekler çizip, barış, huzur, güven sözlerini renkli spreyle yazdılar. Yazının çığlığı bir gece de başladı. Polis her sabah John Lennon Duvarı’nı beyaza boyadı, yakalananları gözaltına aldı, bekçiler tutuldu, izlendi. O ses o renkler hiç bitmedi. John’nun da dediği gibi baş edemediler. Prag özgürlüğüne kavuşana dek devam ettiler. Polis vazgeçti, Rusya çekildi, eski Çekoslovakya adını Çek cumhuriyetine bıraktı ama John Lennon sevenlerinin John Lennon Duvarı üstünde barış ve sevgi yazıları hiç bitmedi.

Bizler de Eyobus ekibi ile John Lennon Duvarı’ na gelip barış ve sevgi dileklerimizi işledik.
Duvarın üstü rengarenk, her karışı geçmiş yazılar ile dolu. Prag’a gittiğinizde mutlaka John Lennon duvarına gitmeli, duvara barış ve sevgi için bir şeyler karalamanın tadını çıkarmalısınız. Barış ve sevgi ile 🙂