Ana sayfa Avrupa Danimarka

Kopenhag’da Görmeniz Gereken 7 Yer

1
PAYLAŞ

Günümüzde yaşayan en eski krallıklardan biri olan Danimarka‘nın başkenti olan Kopenhag, Danca’da ticaret limanı veya tüccar limanı anlamına geliyor. Kopenhag, Avrupa’nın en turistik şehirleri arasında yer alan, geçmişi Vikinglere dek uzanan önemli bir ticaret limanı. Kültür, sanat, mimari, gastronomi, tarih ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve İskandinavya’nın en kalabalık şehri olan aynı zamanda Avrupa’nın Yeşil başkenti Ödülü’ne sahip. Bir yandan da dünyanın yaşanılabilir en iyi şehirleri arasında yer alan Kopenhag, İskandinavya’nın en kozmopolit şehri.

Kopenhag’da Görmeniz Gereken 7 Yer

Kopenhag’ın Orta Çağ tarihine tanıklık eden eski liman bölgesi Nyhavn’ı yürüyerek keşfedebilir, ardından da Frederiksberg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Gefion Çeşmesi, Rosenborg Şatosu ve Yeni Liman bölgesi ile devam edebilirsiniz. Dünyanın en uzun araç trafiğine kapalı alışveriş caddesi Stroget, dünyanın en eski lunaparkının bulunduğu Tivoli Meydanı, tarih ve mimari özellikleri ile dikkat çeken Amalienborg Sarayı, Christiansborg Sarayı, Parlamento Binası, çocuklu ailelerin tercihi dev Lego müzesi Legoland görülmesi gereken yerlerden.

1. Kralın Bahçesi & Rosenborg Kalesi

Rosenborg-Kalesi

17’inci yüzyılın başlarında Kral IV. Christian’ın şehir merkezinde Rönesans bahçeleri oluşturmak istemesiyle, Avrupa kraliyet saraylarının bahçelerinden ilham alınarak yapılan Kralın Bahçesi, günümüzde şehrin en geniş ve en popüler açık hava parkı. Çocuklar için oyun parkları, restoranlar ve birçok botanik bahçesinin bulunduğu Kral’ın Bahçesi’nde Rönesans stilinde inşa edilmiş olan Rosenborg Kalesi ise, günümüzde şehrin en göz alıcı kraliyet müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kraliyet mücevherlerinin, kıyafetlerinin ve daha birçok kraliyet eşyasının sergilendiği müzede, Danimarka kültürünü anlatan eserler ve kraliyet ailesine ait özel koleksiyonlar da sergileniyor.

2. Küçük Denizkızı Heykeli

The-Little-Mermaid

Küçük de olsa, kendine özgü bir karaktere sahip bir Küçük Denizkızı Heykeli olan The Little Mermaid, 1913’te tasarlanan Küçük Denizkızı Heykeli 1 m 25 cm uzunluğunda, çıplak göğüslü ve kuyruklu bir denizkızı formundan oluşan heykel, havanın rüzgârlı olduğu günlerde dalgaların üzerinde oturduğu kayaya çarpması ile birlikte ortaya çıkan görüntüyle daha da gerçekçi bir hâle bürünüyor.
Tivoli Meydanı‘nda, Langelinie Limanı’ndaki kaide görevi gören kaya üzerinde oturan bu küçük heykel aynı zamanda Kopenhag’ın simgesi.

3. Christiansborg Sarayı

Christiansborg-palace

Christiansborg Sarayı, şehir merkezindeki Slotsholmen Adası üzerinde yer alan, kraliyet ailesini ve muhteşem Danimarka mimarisini buluşturan önemli bir tarihi yapı. İç içe geçen birçok binadan oluşan saray binasının ortasında Neo-Barok stilinde bir merkez bina bulunuyor. Sarayda, ayrıca 1167 tarihli Absalon’un Kalesi’nin kalıntıları da bulunuyor. Ayrıca Slotsholmen Adası’nda yer alan, Kraliyet Kütüphanesi, Ulusal Arşiv Müzesi, Kral IV. Christian’ın Döviz Borsası ile birçok müze ve kiliseyi de gezebilirsiniz.

4. Nyhavn Kanalı

Nyhavn-Kanali

Nyhavn Kanalı, 1673’te şehrin iç kısmını denizle birleştirmek amacıyla inşa edilen ve günümüzde İskandinavya’nın en uzun barı olarak ünlenen, her iki tarafı birçok restoran, bar ve kafe ile dolu olan bir eğlence merkezi konumunda. Rengârenk, bitişik olarak inşa edilmiş olan geleneksel Danimarka evleriyle çevrelenen kanal kıyısında, turistik geziler düzenleyen eski ahşap tekneler yer alıyor. Mutlaka görülmeli.

5. Tivoli Bahçeleri

Tivoli-Bahceleri

Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’ın ünü dünyaya yayılan, geçmişi kentin surlarla çevrelendiği savaş yıllarına dek uzanan bir hendek aslında. Zamanla suyla dolarak bir gölün oluştuğu bölgede, gölün çevresi eşsiz güzellikteki bahçelerle donatılarak bugünün Tivoli Bahçeleri yaratılmış. İki bölümden oluşan ve yaz mevsimi boyunca ziyaretçilere açık olan bir eğlence merkezi konumundaki Tivoli Bahçeleri’nin bir bölümü, 100 bin farklı çiçek türünü barındıran göz alıcı minyatür bahçelerle dolu. Diğer kısmı ise, tema parkları ve eğlence çadırlarından oluşuyor.

6. Stroget

Stroget-Kopenhag

Kopenhag’ın en kalabalık, en eğlenceli ve en popüler adresi olan Stroget’te birçok mağaza, butik, dükkân, restoran ve kafe yer alıyor. Özellikle Amagertorv Meydanı’nı kapsayan bölümlerde sokak müzisyenleri, sihirbazlar ve dans gösterisi yapanlarla dolup taşan bölge, aynı zamanda kentin tarihi ve turistik mekânları ile sanat merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Alışveriş severler için tam bir cennet olan Stroget, Kopenhag’ın atmosferini hissetmek ve şehir hayatının içerisine karışmak isteyenler için birebir! Stroget aynı zamanda, dünyanın en büyük yaya kaldırımı olarak da biliniyor zira Stroget, Frederiksberg, Nygade, Vimmelskaftet ve Oster Sokakları ile Nytorv, Gammeltorv ve Amagertorv Meydanlarını kapsıyor.

7. Danimarka Ulusal Galerisi

Danimarka-Ulusal-Galerisi

Danimarka Ulusal Sanat Galerisi, batı sanatına ait 700 yıllık tarihi tek çatı altında toplamayı başaran tek galeri! Müze severlerin yanı sıra, sanat ve tarih meraklılarını da cezbeden bu adres, klasik, geleneksel ve çağdaş sanat akımlarına ait sanat eseri ve objeleri kapsıyor. Diğer yandan galeri içerisinde yer alan Republic Cafe’de her pazar günü ücretsiz konserler düzenlendiği gibi, buraya gelmişken kafe içerisinden geçilerek ulaşılan ve içerisindeki heykellerle büyüleyici olan Ostre Anlaeg Park’ta soluklanabilirsiniz.

Bonus: Özgür Şehir Christiania!

Özgür Şehir Christiania, Christianshavn bölgesi içerisinde yer alan, hippi kültürünün hâkimiyeti altında olan bir semt. Burası, meditasyon ve yoga tutkunlarının yaşadığı, eşsiz doğal güzelliği ile ünlü, bir anlamda Danimarka’nın ilerici ve özgür yaşam kültürünün bir örneği olarak bilinen bölgesi. Köy ve metropol hayatının iç içe geçtiği bir atmosfere sahip olan Christiania, yaratıcılığın ve yenilenmenin Danimarka’daki adresi olarak kabul ediliyor, zira civarda çok sayıda spa, rehabilitasyon merkezi ve sanat atölyeleri bulunuyor. Farklı bir deneyim olabilir!

​Büyüleyici tarihi mirası, yemyeşil doğası, refah düzeyi ve imkanlarıyla çarpıcı ve göz kamaştıran bir şehir olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, modern olduğu kadar doğal yaşamın hüküm sürdüğü bambaşka bir kültür. Kopenhag’da tarihi şato ve kanalları gezebilir, en lüks alışveriş merkezlerinde ışıltılı saatler geçirebilir veya dünyanın en kaliteli restoranlarında yerel yemeklerin tadına bakarak şehri daha yakından tanıyabilirsiniz. Keşfedin!

1 YORUM

  1. Avrupa’da gördüğüm ilk kent burasıydı. Sanırım 1999 yılıydı. Yıllar sonra tekrar gitmek ilginç olacak benim için. Temmuz’da oradayım. En çok aklımda kalan her yaşgan heme de her yaşgan bisiklet kullanıcılarıydı. Başka bir boyutta yaşadıklarını o zaman anlamıştım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here