Ana sayfa Avrupa Danimarka

Kopenhag’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, turizm konusunda Avrupa’nın en popüler şehirleri arasında yer almasının yanı sıra, birbirinden değerli müzeleriyle de kuzeyin kültür ve sanattaki kalbi. İskandinavya şehirleri arasında en akılda kalan ve en fantastik görünümlü şehirlerden biri olan Kopenhag, lezzetli yemekleri, aktif sosyal ve kültürel yaşamı, tarihi eserleri ve göz alıcı mağaza ve alışveriş merkezleriyle kuzeyin parlayan yıldızı.

Büyüleyici tarihi mirasları ve avangart mimarili yapıları ile çarpıcı ve göz kamaştırıcı bir şehir olan Kopenhag, dünyanın en yüksek yaşam standardına sahip şehirlerinden. Bu güzel şehirde, Orta Çağ tarihine tanıklık eden merkezini yürüyerek keşfedebilir, Frederiksberg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Gefion Çeşmesi, Rosenborg Şatosu ve Yeni Liman bölgesini gezebilirsiniz.

Kopenhag’ın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Kopenhag, dünyanın her yerinden sanatçı çeken uluslararası sanat müzeleriyle, sanatseverler için büyük bir şehir. Modern ve çağdaş sanat severler için Louisiana Modern Sanat Müzesi, ARKEN Modern Sanat Müzesi (ARKEN Museum of Modern Art) ve Danimarka Ulusal Galerisi (The Danish National Gallery) başta olmak üzere pek çok kalıcı ve geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

1. Danimarka Ulusal Sanat Galerisi

National-Gallery-Danmark

Danimarka Ulusal Sanat Galerisi, batı sanat ve kültürüne ait 700 yıllık tarihe sahip, klasik, geleneksel ve çağdaş sanat akımlarına ait sanat eseri ve objeleri sergiliyor. Anna Maria Indrio’nun modern beyaz binası ile Vilhelm Dahlerup’un tarihi binasının, heykellerden oluşan üstü camla kaplı bir geçit ile birleştirilmesinden oluşan müzede, Danimarka kraliyet ailesinin topladığı sanat eserleri, ünlü Danimarkalı ressamlar Henri Matisses ve J.F Willumsens’in eserleri, Danimarkalı sanatçılara ait çağdaş sanat eserleri ve birçok tarihi obje sergileniyor.

Adres: Solv Sokağı, No: 48, Kopenhag, www.smk.dk

2. Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi

Ny-Carlsberg-Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek, Ny Carlsberg bira fabrikasının sahibi Carl Jacobsen’in 1842-1914 yılları arasında oluşturduğu zamanının en geniş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Çağdaş Fransız ve Danimarka eserlerine ve tarihi Mısır, Yunan, İtalyan ve Yakın Doğu sanat eserlerine yer verilen müzede, Paul Gauguin ve Auguste Rodin’in çalışmaları sergilenen en değerli eserler arasında yer alıyor.

Adres: Dante Meydanı, No: 7, Kopenhag, www.glyptoteket.dk

3. Ulusal Müze

Danimarka-Ulusal-Muzesi

1746’da Kral V. Frederik için inşa edilen sarayda faaliyet gösteren Ulusal Müze, her yaştan tarih severin oldukça keyif alacağı detaylı bir koleksiyon barındırıyor. Yer alan eserler kadar içinde bulunduğu yapı ile de büyüleyici olan müze, tarih öncesi Pagan mistikleri döneminden, Orta Çağ dönemine ve günümüze değin geniş bir zaman dilimini kapsayan tarihi belge ve sanat eserlerini kapsıyor.

Adres: Ny Vester Sokağı, No: 10, Kopenhag, www.natmus.dk

4. Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzesi

Danimarka-Tasarim-Muzesi

1890’da Danimarka Kraliyet Endüstri Birliği tarafından kurulan Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzesi, endüstriyel tasarımlar ve dekoratif sanat eserlerini sergiliyor. Müze içerisinde göz alıcı sergilerin yanı sıra, Danimarka endüstriyel tasarım tarihini ve dekoratif sanat tarihi anlatan önemli dokümanlar ve akademik kaynaklar bulunuyor.

Adres: Bred Sokağı, No: 68, Kopenhag, http://designmuseum.dk/

5. Thorvaldsens Müzesi

Thorvaldsens-Muzesi

Thorvaldsens Müzesi (Thorvaldsens Museum), canlı renkler ve büyük mimari tasarım dünyaca ünlü Danimarkalı heykeltraş Bertel Thorvaldsenhouses ile dünyaca ünlü Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorvaldsen eserlerini barındırıyor.

Adres: Bertel Thorvaldsens Plads 2, 1213 København K, Danimarka, http://www.thorvaldsensmuseum.dk/

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bu müzelerin haricinde ziyaret edebileceğiniz pek çok müze yer alıyor. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Kopenhag’da sanata ve mimariye doyacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here