Ana sayfa Avrupa Slovenya

Lübyana’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

0
PAYLAŞ

Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehri Lübyana, Adriyatik Denizi ile Alp Dağları arasında yer alan tarihi bir yerleşim. Ljubljanika Nehri’nin kıyısında kurulu şehir, doğal güzellikleri ve şirin mimarisiyle en güzel Avrupa başkentlerinden biri.

Tarihi mirasını en iyi şekilde korumayı başaran Ljubljana, Barok ve Art-Nouveau stili mimariye sahip masalsı yapılarıyla mutlaka görülmeli. Heybetli heykelleri ve otantik çeşmelerle bezenmiş şehir merkezi, alışveriş, eğlence, kültür ve sanat hayatında Avrupa’nın en modern turistik merkezlerinden biri. Huzurlu bir Sloven kenti olan Lübyana’da, doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz Ljubljanika Nehri kıyısındaki yemyeşil parklarda piknik yapabilir, sportif aktivitelere katılabilirsiniz.

Lübyana’nın En Çok Ziyaret Edilen 5 Müzesi

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tam bir kültür ve sanat şehri olan Ljubljana’da her gün müzikten, tiyatroya, baleden modern dansa pek çok eşsiz performans sahneleniyor. Özellikle de yaz döneminde renkli ve enerjik birçok festivale ev sahipliği yapan şehirde, pek çok müze yer alıyor.

1. Joze Plecnik’in Evi

Joze-Plecnik-Evi

Mimari açıdan düzenli ve ferah bir şehir olmasını ünlü mimar Joze Plecnik’e borçlu olan Lübyana’da, ünlü mimarın aynı zamanda stüdyosu olan evi öldüğü günden bu yana değiştirilmeden korunarak müzeye dönüştürülmüş. Plecnik’i daha yakından tanımak ve çalışmalarını incelemek için Joze Plecnik’in Evi’ni, salı-perşembe 10.00-18.00, cumartesi 09.00-13.00 saatleri, arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Karunova Sokağı, No: 4, Trnovo semti, Ljubljana, www.plecnik.net

2. Ulusal Slovenya Müzesi

Slovenya-Ulusal-Muzesi

Lübyana’nın en ünlü kültür merkezlerinden Ulusal Slovenya Müzesi, Neo-Rönesans mimariyle inşa edilmiş bir sarayda hizmet veriyor. Müzede yer alan kalıcı sergi kapsamında, Slovenya’da bulunan tek mısır mumyası ve Karst bölgesinde keşfedilen tarih öncesi ilk objeler gibi paha biçilmez öneme sahip arkeolojik eserler yer alıyor. Ulusal Slovenya Müzesi’ni her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Müzeler Sokağı, No: 1, Ljubljana, www.nms.si

3. Lübyana Modern Sanat Müzesi

Lubyana-Moderns-Sanat-Muzesi

Lübyana Modern Sanat Müzesi, 20. yüzyıl Slovenya modern sanatına ait Sloven sanatçıların 2000’in üzerinde resim, heykel, çizim, elektronik medya çalışmalarını sergiliyor. Lübyana’nın savaş sonrası değişen yüzüne tanık olabileceğiniz Lübyana Modern Sanat Müzesi’ni, hafta içi her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Her yıl düzenlenen Uluslararası Grafik Sanatları Bienali’ne ev sahipliği yapan kültürel tesislerden birisi olan müzede 20. yüzyıl sergisi daimi olarak gösterimde tutulurken, yeni çalışmalar süreli olarak sergileniyor.

Adres: Tomšiceva Sokağı, No: 14, Ljubljana, www.mg-lj.si

4. Skofja Loka

Skofja-Loka

Tarihi çok eskilere uzanan ve küçük tarihi bir kasaba olan Škofja Loka, Lübyana şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Şehir merkezinden saat başı hareket eden otobüslerle yarım saatte ulaşılabilen Škofja Loka’da, Orta Çağ’a ait mimari dokuların bozulmamış güzelliğine tanık olabilirsiniz. Škofja Loka’da ziyaret edebileceğiniz birçok kale, müze ve tarihi meydan bulunurken, Slovenya kırsal hayatını gözlemleme şansınız da var.

Adres: Gorenjska Bölgesi, Lübyana’nın 25 km kuzeybatısı

5. Lübyana Mimarlık ve Tasarım Müzesi

Lubyana-Tasarim-Muzesi

Sloven mimarisi hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz Lübyana Mimarlık ve Tasarım Müzesi, Fuzine Kalesi’nde hizmet veriyor. Mimarinin dışında kent planlaması, endüstriyel ve grafik dizayn, fotoğrafçılık alanlarında çalışmaların sergilendiği müzede fikir paylaşımları yapılarak bu alanlarda yeni projelerin ortaya çıkmasını amaçlayan atölyeler de bulunuyor. Müzede her yıl Endüstriyel Dizayn Bienali düzenleniyor.

Adres: Pot na Fužine 2, 1000 Ljubljana, Slovenya, http://www.mao.si/

Etkileyici sanat festivallerine ev sahipliği yapan Lübyana’da, her yıl 5 Temmuz ile 26 Ağustos tarihleri arasında, Lübyana Yaz Festivali düzenleniyor. Tiyatro, bale ve opera gösterilerinin yanı sıra rock ve caz müziği konserlerinin de düzenlendiği festivale dünyaca ünlü ve yerel birçok sanatçı katılıyor. Yine her yıl 30 Haziran ile 3 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ana Desetnica Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali’nde ise şehrin tüm sokakları, birer tiyatro sahnesine dönüştürülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here