Ana sayfa Katılımcı Görüşleri

Maceraya Çıkıyoruz! Eyobus Serüvenine Hazırlanırken Neler Yaşadık?

2
PAYLAŞ

Her serüvenin bir de hazırlık aşaması vardır. Bizim bu maceraya başlangıcımız Eyobus’ın adını duymamızla başladı. Sonrasında çevremize ve araştırmalarımıza dayanarak kendimize bir plan program yaptık. Bununla beraber hayallerimize giden ilk kapıyı açmış bulunduk.Her şeyden önce 15 yıllı devirmiş, birbirinden hiç ayrılmamış, hayalleri ortak biz iki dost, ilk yurt dışı deneyimimizi beraber tatmak için birbirimize söz vermiştik. Peki bu sözümüzü nasıl tuttuk?

gizem-720-x-403

İlk olarak geçen yaz birlikte tatildeyken Ebrar’ın bir arkadaşının sosyal medyada Avrupa’yı tavaf ettiğini gördük. Ve birbirimize dönüp dedik ki: “Biz neden gezmiyoruz?” O an kafamızda deli sorular oluşmaya başladı ve arkadaşla irtibata geçtik. Gerekli bilgileri aldıktan sonra, öğrenci olduğumuzdan ötürü, bir bütçe şeması çıkarttık. Bu duruma göre seyahat etmemiz imkansızdı. Neden mi? Çünkü öğrenciyiz. 🙂 Ancak Eyobus’ın ücret konusundaki imkanları bize cazip geldi. Şansımızı denemek adına başvurularımızı yaptık. Bu süreçten bizden başka kimsenin haberi olmadı…Beraber katılacağımızı belirtmiştik başvuru sırasında ve başvurudan sonraki 2 günde başvurularımız onaylanmıştı. Artık işler ciddiye binmişti, ailelerimize açıklama vakti gelmişti. Ama önce bütçe şemamızı tekrar gözden geçirmemiz gerekiyordu ve çeşitli yerlerden aldığımız burslarla turun maliyetini çıkarmaya karar verdik. Bu süreçte Eyobus bize çok yardımcı oldu. Ailelerimizden de planlarımıza destek alınca sözleşmemizi onayladık.

gizem2-358-x-639

Bizim için kışımız yazı hayal etmekle geçti. Her ülke ve şehir için farklı farklı planlar canlanıyordu kafamızda. Sürekli bu 20 günü nasıl geçireceğimizi tartışıyorduk. Eyobus’ın sosyal medya hesaplarında eski katılımcıların paylaşımlarını ve yorumlarını gördükçe heyecanımız ikiye katlanıyordu. Haziran’a kadar günlerimiz bu şekilde geçti. Okul tatile girdikten sonra tur için harçlığımızı çıkarma zamanı gelmişti. İki yıldır tatil harçlığımızı çıkardığımız ve her sene “bir daha burada çalışmayız” diye çıktığımız mağazaya Eyobus ve hayallerimiz için tekrar iş başvurusunda bulunduk. Sizin de anlayacağınız üzere her cefanın bir sefası vardır ki biz bu cefaların üç sene sefasını sürdük. Buraya kadar size başvuru sürecimizden ve heyecanımızdan bahsettik. Şunu söylemeliyiz ki hayallere giden yolda ne paranın ne de yıldırıcı başka şeylerin bir önemi vardı bizim için. Önemli olan her yıl ardımızda güzel anılar bırakmaktı.Tura son 1 ayımız kalmıştı. Bir yandan vize evraklarımızı hazırlıyor diğer yandan da seyahat hazırlıklarımızı tamamlamaya çalışıyorduk. Seyahatin altın kurallarından biri strese kurban gitmemektir. Özellikle ilk yurtdışı deneyiminiz olacaksa bu sıkıntılı sürece kurban olmanız kaçınılmaz bir durumdur ama korkmayın! Bu süreçte aklınıza gelmesi gereken tek şey 18 ülkeyi 18 günde gezmeye odaklanmanız olmalıdır. Vize sürecini atlattıktan sonra iyice hafifleyeceksiniz. Sıra hazırlık aşamasında.

Bu aşamada bizim en önem verdiğimiz nokta yeme-içme konusuydu. Otobüsle seyahat edecek olmamızdan dolayı sınırlı bir bagaj hakkımız vardı. Peki biz bunu nasıl değerlendirdik:

1) Ortak bir yemek çantası hazırladık.

Bu çantayı seyahate en fazla 2 gün kala yapmanızı öneririz. Biz yanımıza bolca konserve çeşitleri, meyve, ekmek, bisküvi ve kraker çeşitleri, kahvaltılık gevrekler, kuru yemiş, kahve, poşet çay, hazır çorba ve plastik çatal, kaşık, tabak vs aldık. Bunlar sizlere kalmış seçenekler gittiğimiz ülkelerden de temin edebileceğimi öğrenmiştik ama yurdumun malzemeleri tabi ki farklı oluyor. 🙂 Ek olarak yanınıza bir termos alabilirsiniz. Bu hem su için hem de sıcak içecekleri tüketmek için önemli bir detay.

2) Bakım Ürünleri

İlk olarak eğer siz de bir arkadaşınızla seyahat edecekseniz bazı bakım ürünlerinizi yer açmak adına ortak almaya gayret etmelisiniz. Bizim önceliklerimiz şampuan, kuru şampuan, hijyenik bezler, deodorant, krem ve diğer vücut ve yüz bakım ürünleri oldu. Bunların ebatlarını küçük ölçekli tutmanız ya da ortak almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Taşımak zor gelebilir gezerken 🙂

valiz-hazirlama-tuyolari-500x333

3) Bavul Hazırlığı

Bu başlık altındaki en önemli detay seçeceğiniz bavulun ebatı ve içini düzenlenme biçiminizdir. İlk olarak yanınıza ek olarak boş bir küçük çanta almanızı öneririz. Yurtdışından alacağınız şeyleri buraya koymanız size avantaj sağlar. Bavul düzeni yapmadan önce nerede ne giyeceğinizi kararlaştırıp, kombinleyip öyle yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Tabi ki bu kombinleri nasıl yerleştireceğiniz de çok önemli. Biz kombinlerimizi rulo şeklinde katladık ve yerleştirdik böylece hem ayakkabılarımıza hem de diğer eşyalarımıza yer açmış olduk. Bunun yanında Kirli kıyafetlerini falan biriktirebileceğiniz bir çanta ya da poşet ayarlayabilirsiniz.

54fe9b6c7fdc9-ghk-suitcase-0807-s3

4) Otobüste Yanınıza Almanız Gerekenler

Konaklayacağımız yerlere kadar yanımızda bulunduracağımız şeyleri küçük bir çantaya hazırladık. Dediğimiz gibi günlere, yerlere ve hava durumuna göre kıyafetlerinizi seyahat öncesi ayarlamalısınız. Bu çantaya bir sonraki gün giyeceğiniz kıyafetleri, kişisel bakım ürünlerinizi ve paranızı koymalısınız. Bir de otobüste rahat etmek adına terliklerinizi almayı unutmayın. Ayrıca yastık, polar battaniye, ek çorap, şarj aleti, kulaklık da yanınıza almanız gereken önemli eşyalardan bir kaçı. 

5) Gidilen Yerlere Göre Bütçe Ayarlaması

Biz her şehir için paramızı bölüştürmüştük. Nereye ne kadar harcayacağınızı önceden karar verip buna göre yanınıza para almanız tavsiyemizdir.

Sonuç olarak bu hazırlıklarımızın, heyecanımızın, beklentilerimizin karşılığını Eyobus ile en yüksek seviyede aldık. Tur boyunca her şehirde farklı maceralar yaşadık. Otobüs içinde çok güzel eğlendik ve birlikte unutulmayacak anılar biriktirdik. Kısacası biz iki arkadaş birbirimize verdiğimiz sözü tutmuş olduk. Eyobus sayesinde ilerde anlatacak çok fazla anımız oldu.

Eyobus’ın her yerde vurguladığı gibi; “Özgürlük, aradığın yerde olmayabilir, ama kalkıştığın yolculuk seni özgürleştirebilir.” Biz kalkıştığımız bu yolda özgürleştik ve sizlerin de bu yolculuğu keşfetmenizi ve kendinizin neler yapabileceğini görmenizi istediğimiz için bu yazıyı hazırladık.

gizem23f-537-x-687

Seyahatle kalın ve özgür yaşayın!

GİZEM YAMAN

EBRAR GENÇ

Eyobus 2017

2 YORUMLAR

  1. Hazırlık aşamasında fikir verecek, güzel bir yazı olmuş. Birlikte nice hayaller kurmanız dileğiyle 😉

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here